פעולה של קרן המטבע הבינ"ל למען הגדלת הנזילות בשוק

קרן המטבע הבין-לאומית וזכויות משיכה מיוחדות
תמונה של בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

קרן המטבע הבין-לאומית נערכת להגדלת הנזילות במערכת הפיננסית הבין-לאומית. לשם כך הנהלת הקרן יוזמת "הקצאה" של זכויות משיכה מיוחדות (Special Drawing Rights, להלן SDR) בסכום של 650 מיליארד דולר לכל המדינות החברות בקרן.

קרן המטבע נוסדה ב-1945 כדי לייצב את מערכת שערי החליפין של המדינות אחרי מלחמת העולם. לפני מלחמת העולם השנייה מערכת שערי החליפין הייתה חסרת יציבות. המדינות עסקו בפיחות המטבעות שלהן כדי לתמוך ביצוא שלהן ולהגביר את התעסוקה על חשבון מדינות אחרות. הקרן הוקמה בוועידה של המדינות בעלות הברית שהתקיימה בברטון וודס (Bretton Woods) במסצ'וסטס, ועוצבה לפי רעיונות של הכלכלן האנגלי ג'ון מיינרד קיינס.

הפעילות העיקרית של הקרן היא עזרה בהלוואות למדינות שנקלעו למחסור במטבע חוץ ולמשברי תשלומים בין-לאומיים. בדרך כלל הקרן דורשת מן המדינות שהיא עוזרת להן לעמוד בתנאים כלכליים שונים, שהמכנה המשותף שלהם הוא צנע והידוק החגורה: לבטל סובסידיות, לקצץ תקציבי רווחה וכדומה. היא סופגת הרבה ביקורת על סוג הדרישות שלה מן המדינות שזקוקות לעזרתה.

ה-SDR הן זכויות שהוקצו לכל המדינות החברות בקרן, והן אמצעי תשלום, כלומר תחליף כסף. המדינות יכולות להשתמש בהן כדי לשלם למדינות אחרות, לפרוע הלוואות בין-לאומיות, לתת הלוואות למדינות אחרות וכיו"ב. בתמורה להקצאה המדינות צריכות לתת לקרן אפשרות למשוך מהמטבע שלהן סכום זהה פחות או יותר לצרכיה שלה, והיא יכולה להשתמש בכסף שהיא יכולה למשוך במטבעות של המדינות החברות כדי לתת הלוואות למדינות שנקלעו למחסור במטבע חוץ ואינן יכולות לעמוד בתשלומים הבין-לאומיים, למשל כדי לשלם עבור הסחורות שהן מייבאות, לפרוע חובות וכדומה.

עד עכשיו הקרן הקצתה זכויות כאלה בכ-200 מיליארד SDR. הערך של SDR מחושב לפי הערך הממוצע של המטבעות של המדינות החברות – המשקל של המטבע משוקלל לפי חשיבותו, כרזרבה של מטבע חוץ במדינות אחרות ולפי התוצר של המדינה. יחידה אחת של SDR שווה קצת יותר מ-1.5 דולר אמריקני.

לישראל יש "זכויות משיכה" בשווי של כ-2 מיליארד דולר, כלומר כ-1% מיתרות המט"ח שבנק ישראל מחזיק.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

  1. וועידת ברטון וודס התקיימה ביולי 1944, כשנה לפני הניצחון האמריקאי במלחמת העולם השנייה (במלון וושינגטון בניו המפשיר). השתתפו בה 44 מדינות. לאו דווקא מה שנקרא "בעלות הברית". היזמה הייתה של ממשל הנשיא פרנקלין רוזוולט שבכיריו הבינו שארה"ב עומדת לנצח במלחמה. הם תכננו את עקרונות הכלכלה הבינלאומית שלאחר המלחמה. שם נקבע ערך הדולר כלפי הזהב והדולר האמריקאי הוכר כמטבע המוביל בעולם. אפשר לומר שבוועידה זו הונחו היסודות הפיננסיים להפיכתה של ארה"ב למעצמה מספר אחת בעולם. פעולות קרן המטבע מאז ועד היום מהוות למעשה ביטוי למדיניות האמריקאית על כל המשתמע מכך.

  2. אם יהיו התפרצויות קורונה נוספות לא בטוח שזה יפתור את הבעיה

  3. הגדלת נזילות שחוזרת על עצמה שוב ושוב היא סימן לבעיות עתידיות

  4. ככל דומות העולם יעבדו ביחד ובתיאום כך יהיה לכולנו טוב יותר.

  5. צריכים לתת לגופים הבין לאומיים כוח ולא לשתף פעולה עם מי שלא מצטרף לפעולות העולמיות לטובת כלל העולם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך