טסלה, אילון מאסק וההשפעה של טוויטר על שוק ההון

שינויים בסוציולוגיה של שוק ההון
אילון מאסק צילום: JD Lasica from Pleasanton, CA, US Flickr, commons.wikimedia.org

שוק ההון היה מאז ומעולם נחלתם של אנשים חמורי סבר – אנליסטים, משקיעים, בנקים ובתי השקעות. כל אלו היטו ושינו את מהלך שוק ההון על ידי פרסום המלצות ואסטרטגיות השקעה. וורן באפט וצ׳ארלי מונגר הם דוגמה מעולה לצמד משקיעים שסחפו אחריהם מאות אלפי משקיעים, אם לא מיליונים, באמצעות הצלחתם בשוק בניתוח פונדמנטלי. שני אלה הם האבא והאמא של השקעות הערך והגישה הרווחת בשוק ההון האמריקני במהלך כמעט 100 השנים האחרונות.

אך אם בעבר נחשב שוק ההון למקום שמור רק לעשירים והמוצלחים, אלו אשר יכולים להרשות לעצמם לרתק סכומי כסף גדולים מאוד לצורך השקעה, הרי שבעשרים השנים האחרונות הוא עובר שינוי מסוים.

תחילה, הניתוח הטכני. זוהי שיטת השקעות שונה במהותה מהניתוח הפונדמנטלי והשקעות הערך, בגישה צעירה יותר שמתבססת על ניתוח תזוזות בשוק ההון ופחות על ניתוח דו״חות כספיים. שיטה זו מושכת אליה צעירים אשר רגילים לחיות מול המסכים ומורגלים בעיבוד כמויות גדולות של מידע על גבי צגים.

שנית, שוק ההון כבר אינו שמור אך ורק לאלו אשר מבוססים כלכלית. כיום ניתן להשקיע בשוק ההון גם בסכומי כסף נמוכים יחסית. ניתן לקנות שברי מניות, וכך כל מי שמחזיק כמה שקלים או דולרים פנויים יכול להשקיע אותם בחברה שהוא מאמין במוצריה או מאמין שערכה יעלה. יכול להיות שהוא יבחר להשקיע באותה מניה מתוך אינטואיציה פנימית ולא מבוססת ויכול להיות שהוא יעקוב אחר המלצות האנליסטים המקצועיים שעובדים בבתי ההשקעות הגדולים בעולם.

השינוי המשמעותי ביותר שאנו חווים בעשר השנים האחרונות הוא העלייה של מובילי דעת קהל ומשפיעים על שוק ההון. אותם אנשים הם לאו דווקא מקצוענים בתחום וייתכן שלעיתים יש להם אינטרס אישי בשוק. ישנה זליגה לרשתות חברתיות כדוגמת טיקטוק ואינסטגרם והמידע היום זמין יותר מאי פעם. בשילוב עם הקורונה, אשר השאירה אנשים רבים בבית, לעיתים ללא עבודה ועם מענק שקיבלו מהמדינה, אנו רואים צעירים רבים שנכנסים לשוק ההון לראשונה בחייהם. אותם צעירים רגילים לעקוב אחר כוכבי רשת בתחומים אחרים, כדוגמת טיפוח, תזונה וכושר, לכן חלק מכוכבי הרשת מינפו את הצלחתם לשוק ההון, וכעת הם מכווינים המוני צעירים בהשקעותיהם, ולרוב הם עושים זאת ללא ידע מוקדם או מבוסס. ברחבי טיקטוק ניתן למצוא צעירים אשר מפרסמים המלצות השקעה לפי מפות אסטרולוגיות ומיקום הכוכבים בשמים.

לתוך כל הכאוס הזה נכנס אילון מאסק. אילון מאסק הוא יזם ומשקיע קנדי-אמריקני אשר את הונו הראשוני עשה על ידי הקמת "פייפאל", חברת פינטק פורצת דרך והגדולה ביותר בתחומה המספקת פלטפורמת תשלומים אינטרנטית. לאחר שבאוקטובר 2002 רכשה אי-ביי, ענקית המסחר האינטרנטי, את פייפאל בסכום שמוערך בכמיליארד וחצי דולר, הקים מאסק את Space-X, חברה המפתחת טילי חלל לווייניים וחלליות. המטרה המוצהרת של מאסק והחברה היא להנחית אדם על מאדים. גם חברה זו פורצת דרך בתחומה, ונכון להיום היא מייצרת את הרקטות החזקות בעולם ומוצלחת יותר מסוכנויות חלל ממשלתיות רבות.

אל "טסלה" הצטרף מאסק בשנת 2003. טסלה היא חברה המתמחה בייצור כלי רכב חשמליים אוטונומיים למחצה, עם שאיפה לייצר מכוניות אוטונומיות לחלוטין בעתיד. בשנים האחרונות החברה מייצרת כ-250,000 כלי רכב בשנה. המניה של החברה היא אחת המניות בעלות קצב הצמיחה הגבוה ביותר בשוק ההון וחשופה לתנודתיות רבה.

בשלב הזה העניינים מתחילים להיות מעניינים מבחינת מאסק, טסלה והאינטרנט. בספטמבר 2018 הגיע מאסק להסדר עם רשות ניירות הערך האמריקנית, שלפיו יפרוש מתפקידו כמנכ״ל טסלה וישלם קנס של 20 מיליון דולר. הסדר זה הגיע בעקבות שני ציוצים של מאסק בטוויטר. מאסק הצהיר שטסלה תהפוך לחברה פרטית, ולאחר מכן חזר בו. משום כך הוא הואשם בהטעיית משקיעים ונאלץ להגיע לפשרה עם הרשות לניירות ערך.

בזמן הזה התאסף סביב מאסק קהל שרק מחכה למוצא פיו. טירוף "גיימסטופ" בשוק ההון העלה הילוך כאשר מאסק החליט לצייץ את המונח Gamestonk!, משחק מילים מטופש שהגיע מהפורומים ב-Reddit. המניה זינקה בעשרות ומאות אחוזים בגלל הציוץ שלו.

בפברואר 2021 הודיעה טסלה כי רכשה ביטקוין בשווי 1.5 מיליארד דולר, ובכך הקפיצה את ערך המטבע. לאחר מכן הודיע מאסק בטוויטר כי החברה תאפשר ללקוחות לקנות כלי רכב חשמליים בעזרת המטבע הקריפטוגרפי – ושווי המטבע התחזק עוד יותר. נדמה שהמצב הזה משעשע את מאסק.

דוג׳קוין הוא מטבע קריפטוגרפי נוסף שהחל כבדיחה. שוויו היה נמוך מאוד ולא הייתה לו תכלית אמיתית. יזמים, זמרים ומפורסמים שונים החלו לתדלק את המטבע. מארק קיובן, יזם ומפיק קולנוע, הצטרף לאילון מאסק ויחד הם העלו את שווי המטבע בעשרות ומאות אחוזים. באחד הציוצים האחרונים מסר מאסק שקנה לבנו הפעוט דוג׳קוין. שווי המטבע נחתך בכ-25%. אפילו הופעה של מאסק בתכנית הטלוויזיה SNL גרמה לתזוזה במחיר.

כיום נדמה שלאנשים חיצוניים יש השפעה גדולה יותר מאשר לאנשים שבפנים, לאנליסטים. אנחנו רואים יזמים, בעלי חברות, מפורסמים, שחקנים וזמרים משפיעים על ידי הבעת דעתם על השוק. לעיתים נדמה כי זה פשוט משחק עבור מאסק ודומיו המיליארדרים. כאשר אילון מאסק מאבד שניים, שלושה או אפילו 15 מיליארד דולר, זו פגיעה קלה בכנף. לאדם הממוצע מחיקה של 20% מההשקעה זו פגיעה אנושה בהון ובפנסיה.

שוק ההון תמיד היה מקום מעניין מבחינה סוציולוגית-פסיכולוגית. נהירה של משקיעים אחר טרנדים, עליות חדות ונפילות חדות כתוצאה מערבוב של רגש במקום שאמור להיות קר ומחושב תמיד היו ותמיד יהיו בשוק. היום ניתן לראות כיצד האינטרנט משפיע על השוק, ודור ה-Y ודור ה-Z מראים נוכחות בולטת. לעיתים הטרנדים מגוחכים ממש. יש אנשים שהשפעתם גדולה כל כך שכל מילה שיוצאת להם מהפה מזיזה מיליארדים ימינה ושמאלה.

לאחרונה חשף מאסק שהוא אוטיסט בתפקוד גבוה, עם תסמונת אספרגר. עובדה זו יכולה להסביר הרבה מההתנהגותו המשונה, אפילו אקסצנטרית, לאו דווקא בכל מה שקשור לשוק ההון אלא גם בנוגע לשאיפות שלו לגבי עתיד האנושות. נדמה כי ליבו במקום הנכון. טסלה אף הכריזה בשלב מסוים כי תיתן לכל מי שרוצה להשתמש בפטנטים שלה ללא חשש מתביעה כדי לקדם את צמצום השימוש בדלקי מאובנים. יחד עם זאת, השפעתו של מאסק חסרת פרופורציות ומשפיעה על עתידם של מיליוני אנשים ברחבי העולם. ניתן רק לקוות שהוא ישתמש בכוח שלו באחריות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

  1. ממד מדהים איך נושא שמחייב כל כך הרבה ידע וניסיון מונע ומוכתב כיום יותר ויותר על ידי חארטות ומצבי רוח של צעירים.

  2. שוק ההון הופך לקזינו אבל כזה שבו כל מיני סופי מעריצים מניעים בקלות מגמות, לפעמים בלי קשר למציאות

  3. רק במקום אחד עוד לא שמעו על המהפכה שעוברים שוקי ההון.
    האוניברסיטאות.
    שמה תמיד עוסקים בתיאוריות לא מעודכנות.

  4. זה סוג המאמרים שנחוץ לגולשים כמוני שלא מתכוונים להפוך לרואי חשבון אבל מעוניינים להבין מה קורה בשווקים

  5. כל אלה שמשקיעים בלי להבין רק בגלל רמזים של כל מיני אלילים ימצאו עצמם בסוף מןפסדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דו כיווני

לא לפחד מהפחד

היכרות עם מנגנון הדיסוננס הקוגניטיבי תוביל לצמיחה

דילוג לתוכן