הנפקת INVZ וחברות SPAC

על הנפקה בורסאית דרך חברות ספאק
תמונה של רונאל
רונאל שורץ

ביום שלישי 06/04/2021 הונפקו לציבור מניותיה של החברה הישראלית אינוויז טכנולוגיות (Innoviz Technologies, Nasdaq: INVZ) בבורסת נאסד"ק בניו יורק, דרך מיזוג עם חברת ספאק (SPAC) קולקטיב גרות' (Collective Growth).

המניה נפתחה למסחר לפי שער של 9.75 דולר ליחידה. בסיום יום המסחר הראשון שלה, עמד מחיר המניה על 10.79 דולר ליחידה – עלייה של למעלה מ-10.5%. החברה הצליחה לגייס לא פחות מ-371 מיליון דולר, לפי שווי שוק של 1.4 מיליארד דולר. בהחלט פתיחה בורסאית מוצלחת לחברה הישראלית.

חברת אינוויז מפתחת חיישנים טכנולוגיים לרכבים חכמים, הנקראים לידאר (Lidar). חיישנים אלו ממפים וסורקים את פני השטח באופן תלת-ממדי, ובעזרת יכולות המיפוי של החיישן, רכבים אוטונומיים הם כמעט במרחק נגיעה מחיי היומיום שלנו. אחת החברות הראשונות שהביעו אמון במוצר של אינוויז היא ענקית הרכב BMW, אשר הודיעה בעבר שכבר בשנת 2021 יחלו החיישנים להיטמע בדגמים שלה.

ומכאן לחלק הפיננסי. מהי בעצם חברת ספאק? SPAC הם ראשי תיבות של Special Purpose Acquisition Company. בעברית, רכישה למטרה מיוחדת.

השיטה עובדת כך – לציבור מוצע לרכוש מניה בתאגיד הספאק. תאגיד זה לא מקיים כל פעילות עסקית, למעט גיוס כסף מהציבור. בעת ההשקעה, המשקיעים נותנים אמון במנהלי התאגיד שהם ימצאו מטרה לכסף עד טווח זמן של שנתיים (כספם של המשקיעים מופקד בנאמנות עד לביצוע רכישה). מובן שהמטרה היא מציאת חברה ראויה ומיזוגה אל הספאק, מה שיוביל לכך שבעלי מניות הספאק יהפכו לבעלי מניות בחברה הנרכשת.

בכך, יכולות חברות פרטיות להתמזג עם חברת ספאק ולהפוך לציבוריות מבלי לעבור הנפקה בורסאית ראשונית – תהליך ארוך ובירוקרטי מאוד. בנוסף, עקב האטרקטיביות הנוכחית של חברות הספאק, השווי שהחברות מוערכות על פיו (טרם מיזוג עם ספאק) הוא בדרך כלל גבוה יותר מזה שהיו מקבלות בהנפקה מסורתית משום שהתחרות בין חברות הספאק השונות למציאת חברה לרכישה נמצאת בשיאה. הביקוש גבוה ולכן המחירים מזנקים מעלה.

ישנן עוד מספר חברות ישראליות אשר מיועדות להנפקה בורסאית דרך חברות ספאק, ביניהן ניתן למצוא את טבולה, איירון סורס ואת פלטפורמת המסחר החברתית איטורו. האחרונה מבצעת את עסקת המיזוג שלה לפי שווי של למעלה מ-10 מיליארד דולר.

למרות זרימת הכסף הגדולה לבורסות והעליות המרשימות, יש כאלו שלא ממהרים להתלהב. לאחרונה פורסם שרשות ניירות הערך האמריקנית החלה בבדיקת חברות הספאק, ותבחן את האופן שבו החתמים מנהלים את הסיכונים הקשורים לחברות האלה. כדי להגביר את האטרקטיביות למשקיעים הקטנים, מארגני המיזוגים מצרפים לספאק סלבריטאים ומובילי דעת קהל, ביניהם שאקיל אוניל, ג'יי זי', סטפן קרי ורבים נוספים. זאת ועוד, ברשות חוששים מאיכות בדיקת הנאותות שחברות הספאק מבצעות לפני רכישת הנכסים וגם מסיכונים של סחר במידע פנים.

ברשות טוענים: "התמחור מתקבל במו"מ בין החברה לבין מארגני הספאק וזה בעייתי. בהנפקה רגילה יש דרישה להסביר איך נקבע השווי […] בעייתי בעינינו שבספאק הולכים הפוך: מבקשים מהציבור להשקיע רק על בסיס המוניטין של המארגנים, בלי שום מידע לאיזו השקעה הוא נכנס מלבד האמון ביכולת היזמים לבצע עסקה".

מעניין יהיה לראות כיצד הרגולטורים האמריקנים יפעלו בנוגע לחברות הספאק.

מכאן, נאחל הצלחה רבה לחברת אינוויז לאחר ההנפקה המוצלחת ולשאר החברות הישראליות שבעתיד הלא רחוק ייצגו אותנו בבורסות מעבר לים – יישר כוח!

הערה: מאמר זה לא מהווה המלצה לפעולה כלשהי.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

  1. ניתוח מעולה .מצגת מלאה בפרטים חשובים וענינים. כתבה מושקעת מאוד חיים שורץ

  2. יש לזכור שאחד היתרונות בספאק הוא היכולת לספק תחזיות ארוכת טווח שיצדיקו את השווי לעומת הנפקה ראשונית לציבור שבה לא ניתן לצרף תחזיות.

    1. זה מסביר מדוע חברות הייטק משתתפות לרוב בהנפקת ספאק אך גם תחזיות מנומקות הם עדיין בעלות סיכון גבוה יותר מהערכת שווי לא? אין זה אבסורד שחברות אלה נסחרות לצד חברות שהונפקו בהנפקה ראשונית?

  3. ההתעניינות הגוברת של צעירים בשוק ההון היא מבורכת. גם בהווה ועוד יותר בשל ההשלכות לעתיד. אבל צריך רק להתריע ולהדגיש לדור הצעיר כי חייבים להיות זהירים ושקולים.

  4. נראה שהבורסה על חוקיה הישנים מתחילה להשתנות אבל אין עדיין התייצבות בגרסה החדשה. זה ידרש מאוד ובטח יתרחש אחרי שיקרו כמה קטסטרופות.

  5. נעים להיווכח עד כמה הדור הצעיר מבין בענייני שוק ההון יותר הדור שלנו. זה יביא לדעתי לביסוס הבורסות המרכזיות בעולם ולפריחה.

  6. פעם ערך מניה נקבע ע"י הביצועים של החברה בהווה
    היום הם נקבעים ללא קשר לביצועים אלא על פי חישובי בוטים לגבי מה שיקרה בדקות הבאות עם המניה ותרגילים שלה הנעת המונים ללא קשר בכלל לביצועי החברה בהווה או בעבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך