הקרן שהניבה תשואה שנתית של 190%

קתי ווד ובית ההשקעות ARK
תמונה של רונאל
רונאל שורץ

קתי ווד היא המייסדת והמנכ"לית של קרן "ARK Invest", קרן ההשקעות הגדולה ביותר בעולם שנסחרה באופן פעיל בשנת 2020. ווד נולדה בשנת 1955 בלוס אנג'לס, הבכורה למשפחת מהגרים מאירלנד. היא בעלת תואר ראשון בכלכלה ומימון מאוניברסיטת דרום קליפורניה, שאותו סיימה בהצטיינות יתרה.

בתחילת דרכה הייתה ווד עוזרת בחברת "Capital Group". בחלוף הזמן היא התקדמה במעלה החברה במגוון רחב של תפקידים: כלכלנית, אנליסטית, מנהלת תיקי השקעות ואף הגיעה עד לקצה הפירמידה והתברגה בדירקטוריון החברה. בשנת 2000 היא החליטה לפנות לכיוון אחר והקימה קרן גידור בניהולה ושמה "Tupelo Capital Management", זאת בהמשך לתפקידה כמנהלת ענף ההשקעות בחברת "AllianceBernstein".

בשלהי שנת 2014, כאשר עדיין עבדה ב-AllianceBernstein, החלה ווד לחשוב על רעיון שונה בנוף ההשקעות הסטנדרטי – הקמת קרנות סל אקטיביות המתמקדות בחדשנות וטכנולוגיה פורצת דרך, תוך השקעה ברמת סיכון גבוהה למדי. ווד לא חיכתה זמן רב ובאותה השנה הקימה את הקרן המדוברת בעולם כיום – קרן ARK Invest. ההיגיון של ווד בבחירת החברות להשקעה מבוסס על תפיסתה ש"המדדים [מדדי הבורסות] נמצאים במקומם עקב החדשנות מהעבר […] העולם שאליו אנו נכנסים עומד להיות שונה לחלוטין" (ציטוט משנת 2015). ווד חיפשה חברות שפועלות בפלטפורמות חדשניות, כאלו שיכולות לשנות את פני השוק ואת חיי היום-יום.

התחזיות של ווד זכו לביקורות שליליות רבות. בתחילת דרכה ניבאה ווד למניית "טסלה" (Nasdaq: TSLA) מחיר יעד של 4,000 דולר ליחידה. הממסד הפיננסי ביקר את ווד על תחזית זו ועל רבות אחרות. באותה תקופה מניית טסלה הייתה יעד לשורטים כבדים (מכירות בחסר), ואנליסטים רבים חשבו שחברת הרכבים החשמליים תפשוט את הרגל בשל מודל עסקי בעייתי.

ווד קנתה את עולמה בעקבות תחזית זו ועוד דומות לה. בשיא האחרון נסחרה מניית טסלה במחיר של למעלה מ-800 דולר ליחידה, שהם שווי ערך ל-4,500 דולר למניה לפני הפיצול באוגוסט האחרון – מה שהוכיח שווד צדקה, ובגדול.

סכום הנכסים בניהול בית ההשקעות ARK צמח מכחצי מיליארד דולר במרץ 2020 לשיא של 18.5 מיליארד דולר בינואר 2021. על אף הנתונים המדהימים, זרם הכסף הגדול עלול להקשות את השגתן של תשואות גבוהות בעתיד.

קרן הדגל של ARK Invest נסחרת תחת הסימול ARKK, והיא כל כולה מושקעת בחברות חדשניות. להלן חמש האחזקות הגדולות ביותר ושיעורן מתוך כלל הקרן:

  • Tesla – 10.82%
  • Square Inc A – 6.38%
  • Roku Inc Class A – 5.38%
  • Teladoc Health – 5.37%
  • Zillow Group Inc C – 3.59%

הקרן הניבה תשואה שנתית חיובית של 190%, נתון חריג ביותר במונחים של קרנות נאמנות. לשם השוואה, VGT – קרן הדגל של אחד מבתי ההשקעות הגדולים באמריקה  (Vanguard), שכלל אחזקותיה הן במניות מסקטור הטכנולוגיה, הניבה תשואה שנתית של 55% (גם זה נתון גבוה, אך נמוך בהרבה מהתשואה של ARKK).

באחד מהראיונות האחרונים סיפקה ווד הצהרה מעניינת: מטבע הביטקוין יכול בהחלט להיות אפיק השקעה לגיטימי מבחינתה ומבחינת ARK.

כפי שניתן לראות, קתי ווד מנהלת קרנות ברמת סיכון גבוהה יחסית, ולפחות כרגע גם התשואות בהתאם. ומהי דעתכם? האם השקעה צריכה להיות ברמת סיכון גבוהה ובשאיפה לתשואות גבוהות ומהירות, או שמא עליה להיות סולידית יותר ולטווח ארוך מאוד?

מוזמנים להגיב ולעורר שיח בנושא.

הנ"ל מובא כמידע בלבד ובשום אופן אינו המלצה לפעולה כלשהי.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

5 תגובות

  1. העובדה שהאתר שלכם פותח את ההזדמנות גם לכותבים סטודנטים חשובה מאוד ומוכיחה את עצמה. כתבות נהדרות.

  2. אין ספק שחדשנות זה הכיוון להשקעות. תמיד יש סיכון. אבל בסך הכל אין ספק שזה כיוון השקעה מנצח.

  3. הכלל הוא פשוט: ככל שיש לך יותר כסף אתה יכול לסכן חלק ממנו, אבל חלק כזה שאם תפסיד אותו לא תהפוך לעני.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של סטיב

קוד השתיקה

ראוי שפעילות ישראל נגד איראן תישאר ברובה סמויה