רובין הוד והדור החדש בבורסה

סערת GameStop ממשיכה להכות גלים
תמונה של בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

בימים חמישי ושישי 28–29 בינואר פקדה סערה את שוק המניות בניו יורק, שעיקרה אירועים שקשורים במסחר במניות של חברת GameStop (להלן GS). בזמן שעבר מאז רשויות הפיקוח והמשפט בארה"ב וכן התקשורת עוסקות באירועים האלה, ופרטים נוספים מתפרסמים.

כך למשל התגלה שפלוני ריאן כהן התחיל באוגוסט 2020 לקנות מניות של GS במחירים בין 8 ל-10 דולר למניה. עד 11 בינואר מחיר המניות עלה עד פי 2, ואז היו בבעלותו 12.3% ממניות GS. נשאלת השאלה אם היה קשור לחבורת "WallStreetBets" – שאנשיה היו פעילים בקניית מניות החברה – או שהשקיע ב-GS בתום לב, מפני שחשב שאפשר לשקם אותה.

עיקר תשומת הלב של התקשורת מופנית לשאלה איך הרוויחה חברת הברוקרג' "רובין הוד" (להלן RH), אף שלא חייבה את הלקוחות בעמלות קנייה ומכירה. התברר שהיא קיבלה תשלומים "Rebates", מ"עושי השוק" – "Market Makers". אלה גופים פיננסיים שהתחייבו לקנות ולמכור מניות של GS בכל פעם שיהיה לקוח שרוצה למכור או לקנות. הם מרוויחים מהפער בין מחיר קנייה ומחיר מכירה. ברבעון הרביעי של 2020 היו ל-RH הכנסות מן המקור הזה בסך 200 מיליון דולר. RH הפנתה את מרבית ההוראות לקנייה ומכירה ל"עושה שוק" שנקרא Citadel Securities, שבבעלות מיליונר ששמו קן גריפין. אותו אדם הוא גם הבעלים של קרן הגידור (hedge fund) הפרטית Citadel, שסייעה לקרן ששמה Melvin Capital, שהייתה מושקעת במכירות שורט של מניות GS.

השאלה שנשאלת היא האם השעיית המסחר ב-GS ביום 28.1 הייתה לבקשת Citadel, כלומר האם RH פעלה בניגוד עניינים או לא. גם אנשי Citadel וגם אנשי RH מכחישים בכל תוקף שהייתה ביניהם קנוניה, אבל הפוטנציאל של ניגוד עניינים ברור. עורכי הדין לומדים את הסוגיה.

אך בזמן שתשומת הלב של התקשורת מופנית בעיקר להתנהגות "הבלתי ראויה" (או הפלילית) של RH, אין מספיק דיון בשינויים המבניים שמתרחשים בשוק ההון, שמשתקפים באירועים הקשורים במניות GS ושצפויות להם השלכות מרחיקות לכת. השינויים משקפים מצד אחד התפתחויות בטכנולוגיות של המידע, למשל השירותים של גוגל, שמאפשרים לקבל ולשלוח מידע כמעט כהרף עין, או למשל השיפור במהירות של העברת מסרים ומידע, שמאפשר לשבת ליד מחשב בתל אביב ולפעול בשוק ההון בניו יורק או בסינגפור ולדעת כמעט בזמן אמת מה קורה בבורסה שם.

מצד שני השינויים משקפים לנו התפתחויות דמוגרפיות וחברתיות – הדור הצעיר, היינו אנשים ונשים שנולדו אחרי שנת 1990 ושהמבוגרים ביניהם הם בערך בני 30, הוא הרבה יותר משכיל בממוצע מדור ההורים. תחום שלישי שבו היה שינוי הוא נסיגת הממשלות מתמיכה בהסדרי החיסכון לפנסיה. בדור הקודם אנשים במדינות רבות הסתמכו על קופות גמל וקרנות פנסיה שהיו מוגנות מפני הפסדים בזכות הבטחות של הממשלה, אם הבטחה משפטית רשמית אם הבטחות דה-פקטו. אך לדור הנוכחי אין הבטחות כאלה.

הצירוף של השינויים בשלושת התחומים האלה הביא לכך שמספר הפעילים בשוק ההון גדול בהרבה ממה שהיה לפני 30 שנה, ונראה שהוא ימשיך לגדול. לשינויים האלה יש כמה השלכות על ההתנהלות בשוקי ההון.

שינוי אחד הוא שנוצרה אפשרות להידברות בין פרטים רבים מאוד, וכך הם יכולים להתארגן ולפעול יחד על מנת להשפיע על המחירים של ניירות ערך. ההתארגנות של הפעילים בפורום "WallStreetBets" ,שהיו מעורבים בניסיון לסכל את השורט במניות של Gamestop ולגרום ל-"squeeze" (כלומר לגרום הפסדים לאלה שרצו להרוויח מן השורט), מנתה בימים האחרונים של ינואר כ-8 מיליון איש ואישה.

בעבר התערבות בכוונה להשפיע על מחירי ניירות ערך נעשתה בדרך כלל על ידי גופים פיננסיים גדולים ונחשבה בבירור ל"הרצת מניות" ול"וויסות שערים", ואלה הוגדרו כפשע פלילי. אך במקרה של ההתארגנות הקשורה ב-GameStop המצב אינו בהיר דיו.

ייתכן כי בארצות הברית, אחרי חקירה משפטית, ההתארגנות של הפעילים ב-WallStreetBets ופעילותם בשוק ההון בסוף ינואר תוגדר כבלתי חוקית. החקירות המשפטיות מתנהלות בארצות הברית באיטיות, ולכן צריך להמתין בסבלנות לתוצאותיהן. לעומת זאת, בישראל ראש מחלקת חקירות ברשות ניירות ערך התבטא בפומבי (TheMarker, 10.2.21) כי לדעתו המלצה על נייר ערך בפייסבוק שקולה לייעוץ השקעות, שלפי החוק אסורה למי שאיננו מורשה לעסוק בייעוץ השקעות. משתמע מהאמירה הזאת שהיא פעולה בלתי חוקית.

מי שמנסה להשפיע על מחירי ניירות ערך בדרך כלשהי יואשם ב"תרמית בניירות ערך", שהיא פשע פלילי, יופעלו נגדו הליכים פליליים והוא עלול לסבול מסנקציות קשות. ובכל זאת, מכיוון שהפיתוי גדול, יש המתפתים לעסוק במניפולציות כאלה. כמו כן קיים הפיתוי לנסות להשפיע על שערי ניירות ערך על ידי התארגנויות של פרטים רבים. והאפשרות קיימת.

רשויות הפיקוח צריכות לפתח יכולות אפקטיביות למניעת התארגנויות כאלה ופעולות מכל סוג שכוונתן להשפיע על המחירים בשוק ההון.

תקנו אותי אם אני טועה או אם דעתכם שונה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

7 תגובות

  1. הצעירים של היום גם אם הם משכילים יותר, הם פועלים תוך נטילת סיכונים גבוהים ויותר כעשר ופחות מתוך מחשבה.

    1. אבל כמה זמן לוקח להם ? שנב ? שנתיים ? נראה כאילו מישהו שם מקלות בגלגליםשל המפקחים !

  2. מי שנגרר לפעילויות שיכולות להביא רווח מידי גדול, יכול למצוא עצמו במהרה עם הפסד אדיר. עוד לא למדתם?

  3. עד שיוגשו עוד ועוד כתבי אישום. ייערכו חקירות. והתופעה הלא רצויה הזאת תיעלם. אחרת זה עלול לחבל בכל שוק ההון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יאיר

שירה

שיר