תוצאות מסחררות

הנפקת ABNB
תמונה של רונאל
רונאל שורץ

ביום חמישי 10/12/2020 הונפקה חברת ההשכרות לטווח קצר "Airbnb" בבורסת נאסד"ק בניו יורק (Nasdaq: ABNB). הנפקה זו הוגדרה לאחר יום המסחר הראשון כלא פחות מהצלחה מסחררת.

המניה החלה להיסחר במחיר של 68 דולר ליחידה. בסיום יום המסחר עמד מחיר המניה על יותר מ-144 דולר ליחידה – עלייה של יותר מ-110%. נתון זה משקף לחברה שווי שוק של כ-100 מיליארד דולר (ההנפקה תוכננה לפי שווי של כ-30 מיליארד דולר).

נתונים אלו מפתיעים ביותר לנוכח התשקיפים שפרסמה החברה טרם הנפקתה. באמצע אוקטובר חשפה החברה כי מגפת הקורונה גרמה לירידה של 40% בהכנסותיה. נוסף לכך, דווח על הפסד נקי של 697 מיליון דולר בתשעת החודשים הראשונים של השנה ועל הכנסות של 2.5 מיליארד דולר. לשם השוואה, בשנת 2019 בתקופה המקבילה נתונים אלו עמדו על הפסד נקי של 233 מיליון דולר לעומת הכנסות של 3.7 מיליארד. על אף השנה הלא פשוטה, המשקיעים הביעו אמון בחברה ותוצאות ההנפקה היו מסחררות.

מדובר בשנה היסטורית עבור וול סטריט מבחינת סכומי הנפקות של חברות טכנולוגיות. פרט לחברת Airbnb הונפקו השנה עוד מספר חברות טכנולוגיות מובילות בסכומי ענק, ביניהן גם חברת "Lemonade" הישראלית (NYSE: LMND) אשר בעת הנפקתה עמד שוויה על כ-1.6 מיליארד דולר וכרגע נסחרת בשווי שוק של 4.7 מיליארד דולר.

חברת Airbnb הוקמה בשנת 2008 כאשר שני מייסדיה, בריאן צ'סקי וג'ו גביה, החלו להזמין אורחים לשכור מזרנים בדירתם, כדי שיצליחו לשלם את שכר הדירה שלהם. אט אט הפך הרעיון לעסק והחל לתפוס תאוצה. השם המקורי של החברה היה Airbedandbreakfast.com, אבל הוא קוצר ל-airbnb.com במרץ 2009.

ענף הטכנולוגיה ממשיך להוכיח בכל פעם מחדש שכרגע הוא השחקן הכי דומיננטי בשוק – חמש החברות הגדולות בעולם הן מהענף (אפל, מיקרוסופט, אמזון, אלפאבית ופייסבוק). הדבר הנפלא ביותר בעיני כותב שורות אלו, הוא שלתחום הטכנולוגיה יש עוד כברת דרך להתקדם בתחומי המחקר, הפיתוח וגם בשוק ההון. קחו לדוגמה את חברת פייסבוק (NYSE: FB), שכבר נמצאת בדרך למטבע הליברה, מטבע השייך לה, והדוגמאות עוד רבות.

חברת Airbnb הוכיחה פעם נוספת שבעזרת רצינות, חוש יזמות ויצירתיות, אמביציה גבוהה וחזון עסקי ניתן לנסוק לשמיים ולהתברג חזק בתוך הליגה של הגדולים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

  1. הן בהחלט יכולות להביא בשלב יותר מאוחר. תנודתיות קיצונית זאת בעייה קשה.

  2. אנשים שיחפשו הכנסות נעשה את חלק מהדירה. ומצד שני יהיו יותר תיירים שיחפשו חיסכון בהוצאות. כלומר אייר.בי.אנד.בי יתחזקו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גדעון

הזהו ניצחון?

מתי שחרור חטופים על ידי תשלום כופר נחשב "ניצחון?"

תמונה שלניצה

חוקי או לא חוקי

ההתנחלויות ועזה בבית הדין הבין-לאומי לצדק בהאג

דילוג לתוכן