תמריצים להתנהגות לא אחראית

לקחים מהספר "מכונת הכסף" (2)
תמונה של אליהו עם כובע
ד"ר אליהו בורוכוב

במאמרי הקודם תיארתי את רשמיי מהספר "מכונת הכסף" מאת מייקל לואיס. לואיס בדעה שהסיבה למפולת בשוק ההון ב-2007–2008 היא שהתמריצים למנהלי הבנקים והמוסדות הפיננסיים האחרים מכוונים אותם להתנהגות בלתי אחראית. הוא חושב שנקודת מפנה בנושא זה היתה הפיכת הפירמה Salomon Brothers (האחים סלומון) משותפות לחברה בע"מ בשנת 1981. השותפות הזאת נוסדה בשנת 1910 על ידי שלושת האחים סלומון. בשנות ה-80, בהנהלת היו"ר ג'ון גוטפרוינד, זאת הייתה הפירמה הרווחית ביותר בוול סטריט. באותה שנה החברה נרכשה על ידי החברה Philbro Corp., ואחר כך עברה לבעלותCitigroup . מנקודת הראות של השותפים התוצאה של המהלכים האלה הייתה שהשותפים מימשו את השווי של הפירמה. לפני המימוש, אם הפירמה הפסידה בעסקה כלשהי – השותפים הפסידו; אחרי המימוש – מי שהפסיד היו בעלי המניות החדשים של הפירמה. השותפים לשעבר שהמשיכו לנהל את העסקים, סיכנו את כספם של אחרים – של בעלי המניות ושל מי שהלווה לפירמה כסף (בנקים ובעלי איגרות חוב).

מכיוון שכל עסקה בשוק ההון, מלבד ייעוץ, יש בה אלמנט של הימור, מייקל לואיס סבור שמנהל שמחליט על הימור צריך לסכן גם כסף שלו, כדי שישקול היטב את המאזן של הסיכון לעומת הסיכוי לרווח.

מול הדברים האלה ראוי לבחון את מה שקרה בשנים 2007–2008. ההפסדים הענקיים שנגרמו במפולת היו לא רק מנת חלקם של הפירמות והבנקים המעורבים, אלא גם ובסכומים עצומים של האוצר של ממשלת ארצות הברית. ואילו רק מספר קטן מן המנהלים המעורבים נשאו בעונש כלשהו.

לואיס מונה בשמותיהם של מנהלים של מוסדות כספיים ושל פקידים בכירים בממשל שהיו אמורים לדעת ולהבין את ההתנהלות המסוכנת בשוק האג"ח ולהפסיק אותה, ולא עשו זאת. לואיס מתאר כיצד בא הפקיד הפיננסי הבכיר ביותר במדינה, שר האוצר האמריקני הנרי פולסון, ושכנע את הקונגרס האמריקני לתת לו 700 מיליארד דולר כדי לקנות נכסי משכנתאות סאב-פריים מהבנקים. הקונגרס יצר תכנית סיוע לנכסים במצוקה (TARP – Troubled Asset Relief Program), ופולסון קיבל את הכסף. אך במקום האסטרטגיה שהבטיח, הוא החל לחלק מיליארדי דולרים לגופים פיננסיים – סיטיגרופ, מורגן סטנלי, גולדמן סאקס ועוד כמה גופים שנבחרו להמשיך לשרוד כנגד עקרון הברירה הטבעית. למשל AIG הימרה על משכנתאות סאב-פריים והייתה חייבת 13 מיליארד דולר לגולדמן סאקס. אלה שולמו במלואם על ידי הממשל האמריקני – 100 סנט על דולר. המענקים הפנטסטיים הללו, שלוו בערבות ממשלתית, לא רק מנעו מאותן חברות ליפול, אלא גם חסכו מהן את ההכרה בהפסדים בתיקי ההשקעות שלהן במשכנתאות הסאב-פריים.

בכך לא היה די. תאגיד סיטיגרופ, קיבל 25 מיליארד דולר מכספי משלם המיסים, חזר שבועות ספורים לאחר מכן אל האוצר והתוודה כי – ראו זה פלא – השווקים עדיין לא מאמינים שסיטיגרופ ישרוד. האוצר נענה והבטיח עוד 20 מיליארד מכספי TARP ואף ערב לנכסים של סיטיגרופ בערך כולל של 306 מיליארד דולר. בתמורה לא ביקש האוצר להיות שותף ברווחים ואף לא דרש שינויים בהנהלה או כל דבר דומה – הוא קיבל רק אופציות ומניות בכורה. 306 מיליארד דולר הם כמעט 2% מהתוצר המקומי הגולמי של ארצות הברית, ופחות או יותר סך כל התקציב של משרד החקלאות, משרד החינוך, משרד האנרגיה, משרד ביטחון המולדת, משרד השיכון והפיתוח העירוני ומשרד התחבורה. הערבות העצומה הזאת, מטעים לואיס, "הוצגה בלי כל הסוואה כמתנה. האוצר לא התאמץ להסביר מה היה טיבו של המשבר, אלא רק שהפעולה ננקטה בתגובה ל"ירידה במחיר המניה" של סיטיגרופ" (עמ' 233–234 ב"מכונת הכסף").

גם אם תנאי ההעסקה של מנהלי תאגידים פיננסיים ישונו כך שאם התאגיד יפסיד, הם יישאו בחלק מן הנזק, הדבר לא יפתור את הבעיה לחלוטין. עדיין ייתכן נזק ל"גופים חיצוניים", כגון לקוחות של מוסדות פיננסיים אחרים – קרנות פנסיה ודומיהן, חברות עסקיות במגזרי המסחר והתעשייה וכלכלת המדינה בכללותה. לכן יש הצדקה להטיל על חברות פיננסיות הגבלות ופיקוח, שימנעו ככל האפשר נזקים לגורמים חיצוניים.

לדוגמה בשנים 1933–1934, בזמן כהונתו של הנשיא פרנקלין ד' רוזוולט, נלמדו לקחים מן המשבר של 1929–1933 ונחקקו חוקים והגבלות על הבנקים: הפרדה בין בנקים מסחריים ובנקים להשקעות, הוקמה הרשות לפיקוח על הבורסה ועל ניירות ערך (SEC), ה-Federal Reserve הוסמך לקבוע לבנקים ריבית מירבית והוקם תאגיד הביטוח של פיקדונות הציבור בבנקים. אך במהלך שנות ה-80 וה-90 בוטלו בהדרגה מרבית ההגבלות על הבנקים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

4 תגובות

  1. כך גדל הסיכוי שהממשלה תחלץ אותה במקרה של נפילה. פרדוקס.

  2. ומדיניות קפיטליסטית קיצונית
    כבר פשטו את הרגל
    מדיניות אחראית משולבת
    של ליברלים חברתי זו התקווה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך