האם ג'ק מא בדרך לניפוץ המונופול האמריקני?

הנפקת "אנט גרופ"
תמונה של רונאל
רונאל שורץ

נתחיל מהסוף. ביום חמישי 05.11.2020 תונפק "אנט גרופ", ענקית הפינטק שבבעלות חברת "עליבאבא" (NYSE: BABA) בשווי דמיוני של 313 מיליארד דולר. אנט גרופ צפויה לגייס לפחות 34.3 מיליארד דולר (ובכך לנפץ את השיא הקודם, ששייך לחברת הנפט הסעודית "ארמקו", שגייסה 29.4 מיליארד דולר בהנפקתה), בחלוקה כמעט שווה בין שתי בורסות.

אילו בורסות? כאן מתחילים הדברים המעניינים.

הבורסה של ניו יורק או נאסד"ק היו אמורות להיות המקומות הטבעיים והקונבנציונליים לביצוע הנפקה כל כך גדולה. אלא שהיחסים המידרדרים ביחסי ארה"ב-סין והקו המתמשך של הנהגת ביקורות וכללים נוקשים כלפי מניות סיניות הנסחרות בארה"ב הובילו את ג'ק מא, המייסד של עליבאבא, לבחור להנפיק את אנט גרופ בהנפקה כפולה בבורסת "סטאר" בשנגחאי ובבורסת הונג קונג. מא אמר לא מזמן בפורום בשנגחאי כי הנפקה כל כך גדולה המתרחשת מחוץ לניו יורק היא לא פחות מ"נס".

אנט היא חברת הפינטק הגדולה בעולם במונחי שווי שוק וגם החד קרן הגדול בעולם. החברה, שנקראה בעבר "עליפיי", הוקמה בשנת 2004 כחלק מחברת עליבאבא לפני שפוצלה לחברה נפרדת ב-2014. במקור החברה הייתה שירות להעברת כספים בין מוכרים וקונים בעליבאבא, אך בהמשך התפתחו שירותי החברה לתחומים פיננסיים נוספים, כמו תשלומים בנייד, בחירת מסלולי השקעה, השקעות בשיתוף בנקים סיניים ועוד. מיותר לציין שאנט היא חברת התשלומים הגדולה ביותר בסין, ועל פי ההערכות כ-500 מיליון סינים נטלו הלוואות בעזרת שירותי החברה במהלך השנה האחרונה.

ג'ק מא מתאר את אנט כחברת "טק-פין": כינוי זה מבטא את העדפת המרכיב הטכנולוגי על פני המרכיב הפיננסי, זאת בשל התהליך שעבר המודל העסקי של אנט, שלפיו היא מנהלת את הכספים של לקוחותיה דרך אפליקציית "עליפיי" כגוף בנקאי לכל דבר.

אז מי מרוויח ומי מפסיד?

נראה שארה"ב היא המפסידה הגדולה ביותר בסיפור, מכיוון שהבורסות האמריקניות יחמיצו כעת את ההנפקה הגדולה בהיסטוריה. זאת ועוד, משקיעים אמריקנים רבים לא יוכלו לסחור במניות של אנט, מכיוון שקרנות פנסיה ומוסדות פיננסיים אמריקניים המוגבלים במדיניות ההשקעה שלהם אינם יכולים לקנות מניות בחברות שנסחרות מחוץ לתחומי ארה"ב.

ארה"ב קובעת את חוקי המשחק לשאר הבורסות הפיננסיות בעולם וידיה השלוחות מגיעות למרחקים ארוכים. הגישה לשווקים האמריקניים הייתה ועודנה חשובה מאוד. עם זאת, הנפקת אנט חושפת כי גם מונופול כל כך גדול וחזק יכול להישבר.

עליבאבא הודיעה כי תקנה בעצמה מניות בשווי 7.6 מיליארד דולר כדי לשמור על אחזקה של 33% ממניות אנט. בקרב משקיעים פרטיים, הביקוש למניה גבוה פי 398 (!) לעומת ההיצע בבורסת הונג קונג ופי 872 (!) לעומת ההיצע בשנגחאי. ניתן רק לדמיין את התשואות והזינוק בשערי המניה.

ואם כל זה לא מספיק, ב-11.11.2020, שישה ימים בלבד לאחר ההנפקה החגיגית, יחול יום הרווקים הסיני. בשנים האחרונות הפך פסטיבל זה ליום הקניות המקוונות הגדול בעולם. בכל שנה מחדש עלי באבא מנפצת את השיא של השנה הקודמת במכירות:

2016: 17.8 מיליארד דולר.

2017: 25.3 מיליארד דולר.

2018: 30.8 מיליארד דולר.

2019: 38.3 מיליארד דולר.

(המכירות המוצגות מתייחסות ליום הרווקים בלבד)

מעניין יהיה לראות מה יהיה גובה המכירות ב-11.11.20 ואם השיא יישבר מחדש גם השנה.

למי שמעוניין לגוון ולשדרג את תיק ההשקעות שלו, מומלץ לשקול בזהירות להשקיע גם בבורסות, מדדים, קרנות ומניות מאסיה. שם, כפי שניתן לראות, קיים פוטנציאל צמיחה אדיר.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

11 תגובות

  1. מעניין לראות אם הם יצליחו בעתיד לבצע את ההנפקה למרות כל הבירוקרטיה של הממשלה הסינית שהם המעצור היחיד שלהם כרגע..

    1. היי מתן, אכן ההנפקה הוקפאה ע"י הרגולטורים הסיניים. נמשיך לעקוב ולעדכן כיצד הדברים יתפתחו ומתי תצא לפועל הנפקתה של ענקית הפינטק.

  2. השלטונות הסינים החליטו לעצור את ההנפקה בבורסת שנחאי. הסיבות הן פוליטיות ולא כלכליות.

  3. השילטון בסין. מפחדים ממנו במקום להבין שאנשים כמוהו יזרזו את הפיכת סין למספר 1 בעולם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך