הפטנט של הבנק המרכזי האירופי

כיצד אפשר לייעל את מערכת הבנקים באירופה
תמונה של אליהו עם כובע
ד"ר אליהו בורוכוב

הבנק המרכזי האירופי (ECB), שהוא ליתר דיוק הבנק של האיחוד המוניטרי האירופי (המדינות שבהן המטבע הוא האירו), מעוניין שמערכת הבנקים באירופה תתייעל. לדעת נגידי הבנק, הבנקים באירופה מפגרים בקידום אוטומציה ודיגיטציה של השירותים הבנקאיים. כמו כן לדעתם יש באירופה יותר מדי סניפי בנקים. לפי נתונים שפרסם הבנק המרכזי האירופי, לכל 100 אלף נפש יש בצרפת כ-55 סניפי בנק, בספרד בערך 52 סניפים, ובאיטליה 40. לעומת זאת בארה"ב יש רק 25 סניפי בנק לכל 100 אלף נפש ובאוסטרליה 24.

כדי לקדם את ההתייעלות מבקשים נגידי הבנק המרכזי האירופי לקדם איחודים ומיזוגים של בנקים. כדי לייצר תמריץ למיזוגי בנקים הנהיג הבנק המרכזי האירופי את ה"פטנט" החשבונאי הבא:

בנק אחד יקנה בנק שני, וישלם עבורו פחות מההון העצמי של הבנק הנרכש (זה מצב נפוץ מאוד בזמננו מכיוון שמחירי מניות הבנקים ירדו בשוקי ההון). למשל: הבנק הגרמני הגדול Deutche Bank שווה לפי מחיר המניות שלו בשוק ההון בערך רק 15% מההון העצמי שלו. גם השווי של הבנקים הישראליים, לפי מחירי המניות שלהם בבורסה, שווים פחות מההון העצמי שלהם. בנק הפועלים שווה 63% מההון העצמי, בנק דיסקונט 56%, והבנק הבינלאומי 79%. ירידת המחירים של המניות משקפת את ההערכה של המשקיעים בשוק ההון, ולפיה הבנקים צפויים להפסדים גדולים בחודשים הקרובים או שכבר הפסידו, וההפסדים עדיין לא משתקפים בדו"חות הפיננסיים שלהם.

לפי ה"פטנט", ההפרש, שאפשר לכנות אותו "מוניטין שלילי", ייחשב כנכס של הבנק הרוכש, כלומר זה יגדיל את ההון העצמי שלו, והוא יוכל לנצל את התוספת הזאת להון העצמי, למשל כדי לקזז את ההוצאות בגין הרכישה כמו תשלום פיצויים לעובדים שיפוטרו, הוצאות עקב סגירת סניפים וכיו"ב. כמו כן התוספת להון הבנק תיחשב לצורך חובות הנזילות.

לדעתם של נגידי הבנק המרכזי האירופי, "הפטנט" החשבונאי הזה עובד, וכבר השפיע למשל על הבנק האיטלקי הגדול Intesa Sanpaolo לרכוש את UBI Banca (בנק איטלקי יותר קטן). ה"פטנט" של המוניטין השלילי במקרה הזה היה שווה 2.4 מיליארד דולר. וצפוי לעודד את המגעים למיזוג בין שני הבנקים הספרדיים Caixa Bank עם Bankia. מנהלי הבנק המרכזי האירופי ובכירים נוספים במוסדות הפיקוח והרגולציה הפיננסית מקווים שיהיו עוד רכישות ומיזוגים של בנקים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

  1. וכמה סניפי בנקים לכל 100.000 נפש יש בישראל?
    מהמאמר שלך מסתבר שמצב הבנקים בישראל יותר ממצוין. אם שווי הבנקים בישראל לפי מחיר מניותיהם בשוק ההון הוא 63%, 56% ו- 79% ולעומת זאת שווי ה"דויטשה בנק" לפי מחיר מניותיו בשוק ההון הוא רק 15% – הרי שמצב הבנקים בישראל כאמור מעולה. כל הכבוד לנו.
    ולגבי ה"פטנט" של הבנק המרכזי האירופי – השאלה היא מי מרוויח מהתרגיל הזה? האם המוסדות הבנקאים ישפרו את מצב הלימות ההון שלהם או שיהיו מנהלי בנקים או כל מיני מתווכים שירוויחו באופן פרטי מהתרגיל הזה?

  2. 1. מצב הבנקים בישראל די טוב יחסי
    2.דויטשה בנק במצב גרוע מאד, הם היו שקועים מעל הראש באגחים מגובי משכנתאות סב- פריים. משרד המשפטים האמריקאי הטיל עליהם קנסות דרקוניים הם הפסידו המון כסף על הלוואות גרועות.
    3. בנקים אחרים נסחרים במחיר גבוה מן ההון העצמי . למשל הביק האמריקאי הגדול J/p. Morgan Chase Manhatten

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עוזי

אובדן רגש הבושה

המנהיגים כיום מתנהלים בעולם פוליטי חסר בושה

דילוג לתוכן