הבורסה בימי קורונה

מגפת הקורונה ושוק ההון
תמונה של אליהו בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

במשך חודש, מסוף ינואר עד 28 בפברואר, היו ירידות גדולות למדי בשוקי המניות בעולם. מדד המניות Standard & Poors 500, שמבוסס על מחירי המניות "הכבדות" בניו יורק (לדעתי, מדד זה מייצג די טוב את השוק הגדול והחשוב ביותר) ירד ב-12.2%. עם זאת, מבחינה מדוקדקת של השינוי במחירי מניות בודדות עולה שקיימים הבדלים גדולים. להלן נתונים על כמה מניות חשובות בניו יורק:

השינוי במחיר בפברואר                        המניה

Apple                                         6.2% –

JPMorgan                                 13.3% –

Johnson & Johnson                  10.3% –

Cisco                                       12.0% –

Shell                                           15% –

Exxon                                      11.7% –

Microsoft                                   3.1% –

חלק מההבדלים מוסברים בהערכותיהם של המשקיעים איזה סקטור ייפגע יותר ואיזה פחות ממגפת הקורונה. חברות הנפט הגדולות ייפגעו מירידת הביקוש לדלק, שנובעת בין השאר מצמצום הטיסות. פגיעה גדולה בענף התיירות – חברות התעופה, בתי מלון ושירותי תיירות נוספים. המשקיעים סבורים שגם הבנקים ייפגעו מגידול בחובות שלא ייפרעו.

גם בישראל היו ירידות בשוק המניות בפברואר. להלן נתונים על כמה חברות:

 

החברה תאריכים

2.2.20 – 13.2.20

תאריכים

13.2.20 – 1.3.20

מדד ת"א 35 5.3% – 8.6% –
מדד ת"א 125 5.7% – 8.4% –
בנק הפועלים 10.5% – 5.25% –
דלק 27% – 30.3% –
פתאל (מלונות) 21.3% – 22.4% –
עזריאלי 1.2% – 8.4% –
שופר סל 0.4% + 4.8% –
אלביט 3.6% – 6.5% –
כיל 10.3% – 11.4% –
שטראוס 5.3% + 0.28% –

 

מן הנתונים עולה שבישראל עיקר הירידות היו במחצית השנייה של חודש פברואר. למעשה, במחצית הראשונה של פברואר מחיריהן המשיכו לעלות. במקרים אחדים הירידות במחצית השנייה לא מחקו את העליות שהיו בתחילת החודש. הנפילה במחיר מניות קבוצת דלק, נובעת מהבעיות הגדולות שיש לחברה.

במאי 2019 הודיעה חברת דלק, שהיא רוכשת, על ידי חברה בת שלה – איתקה, "נכסי נפט" בים הצפוני תמורת 2 מיליארד דולר מחברת הנפט הבין-לאומית הגדולה Chevron. ב"נכסים" האלה יש רזרבות מוכחות של כ-130 מיליון חביות נפט. בעסקה הזו יש סיכונים רבים. למשל שמחירי הנפט יֵרדו. כדי לממן את העסקה, קיבלה חברת הבת הלוואה מקבוצת בנקים (לא ישראליים) בסך 1.1 מיליארד דולר. קבוצת דלק גייסה את הסכום הדרוש הנוסף בין השאר על ידי מכירת מניות השליטה בחברת הביטוח הפניקס הישראלית. בעקבות הרכישה הזו החוב הכולל של חברת דלק במאזן המאוחד יגדל ב-1.45 מיליארד דולר. יש לציין כי ההון העצמי של הקבוצה הוא רק כ-1.5 מיליארד דולר. משקיעים רבים סבורים שהסיכונים הם גדולים ולכן מכרו את מניות קבוצת דלק. את התוצאות רואים במחיר המניה.

בהבדל מן המשבר הכלכלי בשנים 2009-2007, שהתחיל במערכת הפיננסית ועבר לכלכלה הריאלית, עכשיו מקור הבעיות הוא במערכת הריאלית. בעקבות התפשטות מגפת הקורונה נפגעים מפעלי תעשייה, שירותי תחבורה וארגוני שירותים אחרים. מערכות הייצור והשירותים הריאליים נפגעים בגלל כמה מנגנונים שמעבירים אמצעי התגוננות מפני התפשטות הנגיף.

ממשלת סין כפתה על תושביה הגבלות חמורות והטילה סגר כמעט מוחלט על העיר ווהאן (Wuhan) שבה התגלו המקרים הראשונים של נגיף הקורונה. עכשיו גם ממשלות במדינות נוספות, כמו גם משרד הבריאות בישראל, נוקטים אמצעים דומים. גם אזרחים שרוצים להגן על בריאותם ועל בריאות משפחותיהם, נקטו ומוסיפים לנקוט אמצעי התגוננות שונים.

אמצעי ההתגוננות הללו משבשים את תפקוד הכלכלה, לדוגמה: היעדר עובדים מפני שנכפה עליהם בידוד או מפני שהם חוששים להידבק בנגיף; שיבוש ערוצי האספקה של חומרי גלם. עקב הגלובליזציה, מערכי האספקה של חומרי גלם ומוצרי צריכה נעשו מורכבים, למשל, מפעל לייצור מכוניות בארצות הברית תלוי באספקת פלדה ממפעל בסין. מפעל הפלדה בסין מקבל את עפרות הברזל מאוסטרליה או מברזיל. מפעל המכוניות תלוי גם בחומרים פלסטיים שהיצרן שלהם עשוי להיות בכמה מקומות בעולם, ותלוי גם הוא באספקת חומר הגלם שלו (בעיקר נפט). מספיק שאחת החוליות בשרשרת הזו נסגרת, או שאמצעי התחבורה שמשנעים את החומרים ישובשו, כדי שמפעל המכוניות ייאלץ להפסיק את העבודה, עקב כך לא תהיה לו תפוקה שיוכל למכור, והוא עלול להיקלע לקשיים פיננסיים.

לאחר שנפלו מחיריהן של מניות רבות, גם מדדי המחירים של מניות כמו Standard & Poors 500 ואחרות החלו לרדת. הבהלה הולכת ומתגברת, ולכן משקיעים התחילו למכור מניות גם מסקטורים שאולי לא ייפגעו.

בראשיתו של התהליך, במחצית ינואר, משקיעים שמיהרו להבין את המצב התחילו למכור מניות של חברות שייפגעו – פעולתם זו מסבירה מדוע הירידות לא החלו באותו זמן בכל הבורסות ובכל המניות.

עד כמה יוסיפו המחירים לרדת? על כך אינני יכול לענות, שכן, כידוע, קשה מאוד לחזות את שיקרה בעתיד.

לעת עתה (נכון ליום כתיבת המאמר) ירידות המחירים הן לדעתי "מינוריות", אף שהן מכאיבות. למשל, קופות הגמל הפסידו בפברואר סדר גודל של 7%. להזכירכם, במשבר הכלכלי בשנים 2009-2007 נפל מדד מחיר מניות Standard & Poors 500 ביותר מ-50%.

כל משקיע צריך להחליט בעצמו אם הוא מוכר את השקעותיו או שהוא מסתכן ומוסיף להחזיק את המניות שהוא מושקע בהן. יש בוודאי גם משקיעים שמעריכים כי מחירי מניה זו או אחרת נעשו השקעה אטרקטיבית. בנקודה הזו אני רוצה לצטט אִמרה שמיוחסת לג'יימס רוטשילד, מייסד השלוחה של בנק רוטשילד בלונדון: "הבורסה היא רק לאנשים עם לב חזק". הסיכונים עשויים להתברר אם יהיו בידינו נתונים שיעזרו להבהיר שתי בעיות קשות:

הראשונה, האם מגפת הקורונה תתפשט ותהיה מגפה עולמית ומה עלולות להיות השלכותיה?

השנייה, האם אנחנו צפויים להתפתחות מיתון בכלכלה בעולם?

שתי השאלות הקשות האלה אפופות באי-ודאות רבה.

תקנו אותי אם אני טועה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

4 תגובות

  1. עוד יהיו תנודות אבל החברות הטובות יחזרו לעליות והגרועות אפילו יעלמו. צריך לחשוב על כל חברה בנפרד איזה עתיד יש לה.

  2. בעוד שנה וחצי ישכחו
    זה לא אני אומר
    יש לכך הוכחות אמפיריות מהרבה מקרים בעבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

פשיטת רגל

נתון מחריד ומבשר רע בנוגע לילדינו