מה יהיה?

מבוכה ועצבנות בשוק ההון
תמונה של בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

הציפיות לעתיד בשוק ההון מעורפלות. מצד אחד, בשנה האחרונה עלו מדדי המחירים של המניות בשוק ההון. מדד Dow Jones הוותיק והפופולארי עלה מראשית שנת 2019 עד 15.9 ב-16.5%. מדד Standard & Poors 500, שמשקף טוב יותר את מה שקורה בשוק המניות בניו יורק, עלה בכמעט 20%. שוק המניות בתל אביב הגדיל לעשות. מראשית 2019 עלו מדד המניות ת"א 125 ב-12% ומדד ת"א 35 ב-8.6%. גם בניו יורק וגם בתל אביב, התנהגות מחירי המניות במשך השנה הייתה תנודתית מאוד.

אבל מצד שני, החזאים של המשק הריאלי רואים עננים שחורים. כמעט כולם חוזים האטה של הפעילות הכלכלית בשנה הקרובה בכל העולם וגם מיתון של ממש בכמה מן הכלכלות הגדולות ביותר, כמו גרמניה וארצות הברית. כבר השנה יש האטה בצמיחה הכלכלית כמעט בכל העולם. הכלכלנים רואים סכנות רבות לכלכלה בעולם.

אחת היא מלחמת הסחר בין ארה"ב וסין, שכבר הזיקה גם לכלכלת ארה"ב, גם לכלכלת סין וגם למדינות שלישיות. שנייה היא הברקזיט, היציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי, שכבר פגעה בכלכלת בריטניה – למשל בנקים בין-לאומיים ומוסדות פיננסיים אחרים העבירו פעילות מלונדון לערים באירופה, כמו פרנקפורט, ציריך ופריז. סכנה שלישית היא אפשרות של משבר כלכלי באיטליה, כתוצאה מאי יכולתה או מאי רצונה של ממשלת איטליה להקטין את הגירעון בתקציבה. סכנה רביעית היא משברים כלכליים בכמה כלכלות חלשות, כמו ארגנטינה וטורקיה.

ההתפתחויות השליליות האלה ישפיעו גם עלינו. המשק שלנו תלוי במידה רבה ביצוא, ואם יש האטה בפעילות הכלכלית בארצות שהן השווקים של מוצרי היצוא של ישראל – היצוא יקטן. מפעלים וחברות הייטק יקטינו את הפעילות שלהם והביקוש לעובדים יקטן.

המצב הזה והתחזיות מדאיגים אנשים רבים. מה הם עושים כשהם מודאגים? הם מנסים להעביר את ההון שלהם לנכסים "בטוחים", כלומר נכסים שלא ייפגעו ממפולת בשוק ההון או בשוק הנדל"ן, מפשיטות רגל או מסכנות שעלולות להתפתח. במצבים כאלה יש מספר מקלטים שאנשים נוטים להעביר אליהם הון. כדאי לשים לב לכמה נכסי מקלט כאלה. השינויים בהם, זרימת הון אליהם ובמחיריהם, הם רמז למגמות ההתפתחות.

מקלט מוכר אחד הוא זהב. כפי שהסברתי כאן ב-26.4.19, זהב נחשב לנכס בטוח. מה קרה למחיר הזהב השנה? מראשית 2019 עד 4.9 עלה מחיר הזהב בערך ב-20%. לעומת זאת, מ-4.9 עד 15.9 מחירו ירד. גם מחירי מתכות יקרות אחרות עלו – מחיר פלטינה עלה ב-17.6% ומחיר הכסף עלה ב-28%.

מקלט נוסף למשקיעים מודאגים נמצא באגרות חוב ממשלתיות. השקעה זו באה על חשבון השקעה באג"ח של חברות עסקיות והשקעות אחרות שנראות מסוכנות יותר. התשואות לפדיון של אג"ח ממשלתיות נמוכות מאוד כבר כמה שנים בגלל הרכישות הגדולות של הבנקים המרכזיים במסגרת מה שנקרא "הרחבה כמותית". הזרימה של הון מאג"ח של חברות לאג"ח ממשלתיות העלה עוד את מחיריהן של אלה האחרונות, והוריד את התשואות לפדיון לרמות שליליות. להלן נתונים על התשואות לפדיון של אג"ח ממשלתיות לעשר שנים במדינות אחדות:

ארה"ב             1.6%

יפן                    0.3% –

גרמניה             0.7% –

צרפת               0.3% –

שווייץ                0.1% –

(הנתונים נכונים לסוף אוגוסט. מקור: השבועון הבריטי The Economist).

שלוש תופעות מיוחדות ומדאיגות קיימות בשוק האמריקני: ראשית, "היפוך עקום התשואות", שפירושו שהתשואה לפדיון של אג"ח לעשר שנים נמוכה מהתשואה לאג"ח למועדים קצרים. זה סימן שהמשקיעים חושבים שצפוי מיתון. שנית, התרחבות הפער בין התשואה על אג"ח ממשלתיות ואג"ח של חברות עסקיות (מה שנקרא בישראל אג"ח קונצרניות). גם זה סימן שהמשקיעים צופים האטה כלכלית, וכן שחברות שהנפיקו אג"ח עלולות להיקלע לקשיים ולכן הסיכון באג"ח גדל. נוסף לכך, משקיעים מכל העולם, כולל בנקים מרכזיים של מדינות אחרות, קונים אג"ח של ממשלת ארה"ב, שנחשבות לבטוחות. זאת עדות לכך שמשקיעים רבים פסימיים וחושבים שעדיף להתבצר בנכסים בטוחים, גם אם פירושו של דבר לספוג הפסד מסוים.

גם אצלנו בישראל התשואות לפדיון על אג"ח ממשלתיות (צמודות) לפירעון בשנים 2023 עד 2027 הן שליליות. גם האג"ח של הבנקים לפירעון בשנים 2023–2026 הן שליליות.

תקנו אותי אם אני טועה.

הערה: כוונת המאמר לתת לקוראים חומר למחשבה ומבט רחב על המצב. איני מציע ואיני ממליץ לקוראים מה לעשות. אני מוסיף הצעה של רבי יצחק בתלמוד הבבלי (בבא מציעא מ"ב ע"א): "לעולם ישליש מעותיו שליש בקרקע ושליש בפרקמטיא ושליש תחת ידו".

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

4 תגובות

 1. ובמיוחד אם ירגעו העניינים מול סיןי
  בסין תהיה בכל מקרה עליה, אבל בטווח קצת יותר ארוך
  בבריטניה אם יהיה ברקזיט תהיה נפילה
  באירופה בארצות המרכזיות תהיה עליה
  בישראל, הבגלל הבלאגן הקים והיותר גדול הצפוי תהיה ירידה
  עד כאן הערכותי האישיות
  בואו נראה אם אני צודק
  ימים יגידו

 2. נכון שההתנהגות הנה גלית. למעלה ולמטה. השאלה היא רק מתי בדיוק משתנה המגמה. ואני חושב שיש סימנים להתקרבות.

 3. המטרה של אג"ח היא לקחת כסף ממאן דהוא ולשלם לו על זה מה שפחות. בהרבה מקרים מחזירים לאותו מאן דהוא פחות, או אף הרבה פחות ממה שהשקיע.
  יוצרים גם מערך חוקי על מנת שמדיניות כזו יכולה להתבצע.
  שומר נפשו יירחק.
  אני בעד הצעת התלמוד הבבלי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן