העשבים השוטים שסיבכו את חברת התרופות

הצרות של חברת התרופות Bayer
תמונה של אליהו בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

לפני שבועות מספר כתבתי כאן על הצרות של חברות הפארמה (Pharma), כלומר יצרניות התרופות. הזכרתי את חברת טבע, והוספתי שטבע אינה החברה היחידה שהסתבכה בצרות גדולות. לפניכם הסיפור של חברת Bayer.

חברת Bayer היא חברת כימיה ותרופות חשובה שמרכזה בגרמניה, בעיר Leverkusen, הנמצאת במדינת נורד ריין וסטפליה, בין קלן ודיסלדורף. לחברה יש היסטוריה ארוכה. היא נוסדה ב-1863 על ידי פרידריך באייר.

החברה מייצרת תרופות חשובות, בראש ובראשונה אספירין – תרופה חשובה, ויש האומרים שהיא אחת התרופות המועילות ביותר. Bayer מייצרת אספירין מאז 1899, אך כמובן היא אינה היחידה, שכן הפטנטים והשם המסחרי פקעו מזמן. בשנת 2011 יוצרו בעולם 40 אלף טונות של אספירין. אבל Bayer זה לא רק אספירין, החברה פיתחה ומייצרת גם תרופות אנטיביוטיות, גלולות למניעת היריון, תרופות נגד היווצרות קרישי דם, אינטרפרון (Interferon beta), תרופות נגד גידולים סרטניים ועוד.

החברה מייצרת גם הרבה תרופות שנמכרות ללא מרשם, למשל למניעת שיעול, לטיפול בכאבי גרון, לטיפול בעור, תכשירים שהם ספק תרופות ספק קוסמטיקה, תוספי מזון, ויטמינים ותרופות וטרינריות. בשנת 2004 הפרידה החברה את חטיבת הכימיקלים שלה לחברה נפרדת, שנרשמה בבורסה בפרנקפורט – מהלך שנקרא Spin off . החברה פועלת כבר שנים מספר גם בתחומים של Agro Business, כלומר ביוטכנולוגיה, הנדסה גנטית ותכשירים כימיים לחקלאות.

השנים האחרונות לא היו טובות ל-Bayer. סך המכירות שלה – במאזן המאוחד, כלומר עם כל החברות הבנות – היה 42.2 מיליארד יורו בשנת 2014, ו-46.7 מיליארד יורו ובשנת 2016, אך מאז ירד ובשנת 2018 היה רק 39.5 מיליארד יורו. הרווח הנקי ירד מ-4.5 מיליארד יורו ב-2016 ל-1.7 מיליארד יורו בשנת 2018. מחיר המניה ירד מ-120 יורו בשנת 2017 ל-63.5 יורו ב-12.8.2019. בשבועות שעברו מאז, מחיר המניה עלה מעט. ב-23.8.2019 היה מחיר המניה 67 יורו. כתוצאה מכך נחתך שווי השוק של החברה בכמעט 50%, מכ-114 מיליארד יורו באמצע שנת 2017 ל-59.6 מיליארד יורו בשבוע השני של אוגוסט השנה. חלק מן הירידה מוסבר על ידי ההסתבכות שאתאר להלן.

בשנת 2016 החליטה הנהלת Bayer להתרחב בתחום Agrochemical וביוטכנולוגיה בשירות החקלאות. היא רכשה את החברה האמריקנית Monsanto ושילמה 63 מיליארד דולר לבעלי המניות שלה. שימו לב שזה בקירוב השווי הנוכחי של Bayer, כולל מונסנטו.

מונסנטו היא חברה אמריקנית חשובה בתחומים המדוברים, אולי מספר 1 בעולם. זאת חברה ותיקה שנוסדה ב-1901 במדינת מיזורי. החברה העסיקה במשך השנים כימאים וחוקרים והם גילו והמציאו חומרים שהביאו הרבה תועלת. לדוגמה, לפני 60 שנה פיתחו כימאים בחברה חומר ששימש לייצור אבקות כביסה. הפטנט והידע נמכרו לחברת יוניליוור. בשנים 1944–1972 ייצרה החברה די-די-טי, חומר שהורג יתושים וחרקים אחרים, ובעזרתו הודברה מחלת המלריה בארצות רבות וביניהן בישראל. ב-1972 נאסר החומר לשימוש בארצות הברית. בשנות ה-60, בזמן מלחמת וייטנאם, מונסנטו סיפקה לצבא ארצות הברית חומר שנקרא Agent Orange. הצבא האמריקני ריסס את החומר על יערות שבהם הסתתרו אנשי הוייטקונג, והחומר גרם לעצים להשיר את עליהם. אנשים שנחשפו לחומר הזה חלו במחלות קשות. למונסנטו יש שונאים רבים בארצות הברית וגם בארצות אחרות – אנשים שמתנגדים באופן גורף להנדסה גנטית ואנשים שכועסים על החברה שייצרה חומרים רעילים כמו די-די-טי ו-Agent Orange.

מונסנטו פיתחה ומייצרת זנים היברידיים של גידולים חקלאיים חשובים, כמו תירס וסויה.  היא מוכרת את הזרעים שלהם בבלעדיות. כמו כן היא מוכרת כימיקלים לשימוש חקלאי, ובעיקר מדבירי עשבים. אלה חומרים שמרססים אותם על שדה, למשל שדה זרוע בחיטה או בתירס, והם משמידים את עשבי הבר.

בשנים האחרונות מדביר העשבים הכי טוב שלהם היה Roundup, שהחומר הפעיל בו הוא glyphosate. בשנת 2015 פורסם מחקר של מחלקה של ארגון הבריאות העולמי WHO שלפיו החומר הזה הוא כנראה מסרטן ("probably carcinogenic"). הפרסום התניע גל של תביעות משפטיות נגד מונסנטו מטעם אנשים שחלו בסרטן מסוגים שונים. באחד המשפטים פסק חבר המושבעים שהחברה תשלם לתובע 80 מיליון דולר. חברת Bayer ביקשה משפט חוזר, אך ב-16 ביולי השנה נדחתה הבקשה בבית משפט בקליפורניה. אמנם השופט הקטין את סכום הפיצויים ש-Bayer צריכה לשלם ל-25 מיליון דולר, אבל זה תקדים שיכול להשפיע על יותר מ-10,000 תובעים אחרים, למשל חקלאים שהשתמשו ב-Roundup וחלו בסרטן בגלל חומר זה או בגלל סיבות אחרות.

ביום כתיבת מאמר זה ראיתי ידיעה שבית משפט אחר פסק למשפחה אחת פיצויים בסך 2 מיליארד דולר. יש לזכור שבתי המשפט האמריקנים נוטים לפסוק קנסות ופיצויים נדיבים, בייחוד אם הקנס נופל על כתפיה של חברה לא אמריקנית. לא צריך לעשות חשבון מסובך כדי להבין שאם פסקי הדין האלה ימומשו, חברת מונסנטו וחברת Bayer יחוסלו. Bayer איננה מתכוונת להרים ידיים. הם שכרו עורך דין אמריקני הנחשב למומחה למאבקים משפטיים קשים, כדי לייעץ להם איך להתנהל מול בתי המשפט.

החומר Roundup אחראי לכ-12% עד 15% מן המכירות בתחום ה-Agro Business של Bayer, כולל כמובן את מונסנטו, ובקירוב לרבע מן הרווח התפעולי של החברה. אבל גם אם יפסיקו לייצר אותו, אין זה סופה של החברה. יש עוד שלושה רבעים. החברה לא מתכוונת לוותר על תחום קוטלי העשבים. בחודש יוני היא הודיעה על תכנית מחקר לפיתוח חומרים אחרים להשמדת עשבי בר.

בין פעילי שוק ההון יש שמציעים ל-Bayer להפריד את עסקי החקלאות מעסקי הליבה שלה – ייצור תרופות. בינתיים החברה מתכוננת למכור כמה פעילויות שהן לא בליבה, וביניהן תרופות וטרינריות, מזון לבעלי חיים, משחות הגנה מפני השמש ותכשירים לבריאות הרגל.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

7 תגובות

    1. למה את חושבת שהמנהלים של חברות עסקיות יהיו יותר טובים, ישרים הגונים או חכמים מפוליטיקאים שמנהלים מדינות?

  1. תמיד בעיני תהתדמית של חברות התרופות מצטיירת כמושחתת

  2. בקיצור אבל מבלי לוותר על עובדות חשובות מהיא הכותב סיפור חשוב שאף קורא רגיל לא היה נתקל בו ושיש בו גם לקחים ותובנות.

  3. באופן לא רציונלי הם מוכנים לעשות הכל כדי שיהיה להם הרבה יותר ממה שהם צריכים. לפעמים הם נופלים ולפעמים לא. בכל מרה האזרחים הרגילים משלמים את המחיר.

    1. שלמה המלך החכם מכול אדם אמר כבר לפני אלפי שנים (בספר קוהלת) אוהב כסף לא ישבע כסף.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

פשיטת רגל

נתון מחריד ומבשר רע בנוגע לילדינו