מה קורה לחברות התרופות?

העלייה במחירי התרופות – סיבות ונתונים
תרופות שונות

לחברות יצרני התרופות ("פרמצבטיקה") אין יחסי ציבור טובים. בשנים האחרונות מבקרים אותן, משמיצים אותן מכל עבר ומאשימים אותן ביוקר התרופות. פוליטיקאים, שרוצים תמיד לקבל חשיפה בתקשורת, מתקיפים אותן ומעלים הצעות למיניהן שתגבלנה את חופש הפעולה של החברות ובמיוחד תקבענה מחירי מקסימום לתרופות. הדבר בולט במיוחד בארה"ב, שכן מחירי התרופות שם באמת מרקיעי שחקים.

השבועון הבריטי The Economist בדק ומצא שאריזה מסוימת של אמפולת אינסולין, שעלתה בארה"ב לפני 15 שנים 200 דולר, התייקרה מאז ומחירה השנה 1500 דולר. חולי סוכרת שחייבים להזריק אינסולין באופן קבוע, צריכים להוציא על התרופה החיונית הזאת אלפי דולרים בשנה. מכיוון שיש בארה"ב מיליונים שהכנסתם נמוכה מאוד ומכיוון שמחלת הסוכרת נפוצה מאוד בארה"ב, יש שם מיליוני חולים שאינם יכולים לקנות את התרופה וחייהם יתקצרו.

אותו שבועון פרסם נתונים על ההוצאה הלאומית הכוללת על תרופות בארה"ב ותחזית עד שנת 2027. בסך הכול הוציאו בשנה שעברה בארה"ב במחירים קמעוניים בבתי המרקחת כ-275 מיליארד דולר. הרכישות של אנשים שקונים על חשבונם הן רק חלק קטן מן ההוצאה (פחות מ-100 מיליארד דולר) רוב ההוצאה ממומנת על ידי חברות ביטוח (ביטוחי בריאות פרטיים) ועל ידי הביטוח "הממשלתי" Medicare. אלה גם הגורמים שיממנו את עיקר גידול ההוצאה בעשור הבא. מקור הנתונים והתחזית הוא מרכז Medicare, ולפיו ההוצאה הכוללת תגדל עד שנת 2027 לכ-550 מיליארד דולר.

יש מידה לא קטנה של צביעות בכך שמאשימים את יצרני התרופות ביוקר התרופות. מערכת הבריאות בארה"ב מסובכת, בזבזנית, מסורבלת, ועתירת גורמי תיווך שגוזרים לעצמם קופונים שמנים ומייקרים את הוצאות הבריאות.

קיימות בארה"ב חברות סיטוניות שקונות את התרופות מהיצרנים, ומוכרות לבתי המרקחת. החברות האלה מרוויחות "די טוב" מהתיווך. לחברות הביטוח לא כל כך אכפת שהתרופות מתייקרות. הן מעלות את דמי הביטוח וגם הן מרוויחות "די טוב".

חלק מן ההתייקרות נובע מכך שתרופות חדשות נכנסות לשימוש. המחקר והבדיקות שנדרשות על ידי ה-FDA (Federal Drug Administration) לכל תרופה חדשה מגיעים למיליארדי דולרים. לכן, כדי להחזיר את הוצאות הפיתוח והבדיקות, החברות מוכרחות למכור את התרופות במחירים גבוהים מאוד. אם ימנעו מהן למכור במחירים גבוהים, הן תפסקנה לממן מחקרים חדשים.

על אף הביקורת הקשה על חברות התרופות והאיומים לקבוע מחירים מקסימליים, נראה שהמשקיעים בשוק ההון לא נבהלו. להלן נתונים על מחירי המניות של כמה חברות תרופות מן הגדולות בעולם. אלה הן חברות בינלאומיות שמייצרות בארצות רבות ומשווקות את התרופות שלהן בכל העולם. כפי שאפשר לראות מן הנתונים, מחירי המניות של שלוש מהן עלו בשנתיים ביותר מ-20%. מחיר המניות של חברת Sanofi (שמרכזה בצרפת) ירד באותה תקופה בערך ב-12%. הירידה הזאת אינה מעידה על בריחה המונית של המשקיעים.

שם החברה שווי בשוק ההון

במיליארד דולר

מחיר המניה

ביולי 2017

מחיר המניה

ביולי 2019

Pfizer 238 33.4 דולר 43 דולר
GSK – Glaxo Smith Kline 208 43 דולר 42 דולר
Novartis 235 76 דולר 93 דולר
Merck & Co. 209 63 דולר 81 דולר
Sanofi 53 48 דולר 42 דולר
Roche 234 31 דולר 34 דולר
טבע 8.3 32 דולר 7.6 דולר

 

הוספתי גם את חביבתנו, חברת טבע, שנפלה בשנתיים האחרונות נפילה גדולה. יש עוד חברות שנפלו בשנים האחרונות נפילות גדולות מסיבות שונות. ניהול גרוע הוא אחד מן הגורמים להפסדים גדולים בחברות תרופות. זהו כנראה ענף קשה לניהול, ולכן מסוכן יותר מענפים אחרים.

תקנו אותי אם אני טועה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

 1. ניהול מושחת, גנבות על ידי מורשים, קרטליזציה עבריינית, חסימת שוק על ידי דרישות מיותרות לרישום תרופות, שיחוד רושמי הרצפטים על ידי "אנשי מכירות", העתקת תרופות מקור (גנריקה) על ידי "יצרני משנה" (עיין ערך טבע), הקלות להניע חמרים פעילים המהווים אחוזים בודדים מהמוצרים המוגמרים.

  1. אין ספק שחברות התרופות (היצרניות) הרוויחו ביושר את הביקורת והדרישה להגביל אותן. אבל לא צריך לשכוח את חלקם של המתווכים לסוגיהם בהתייקרות התרופות. במיוחד בארה"ב, שם בגלל "חופש היוזמה הפרטית" וההתנגדות הגורפת של הרפובליקאים לכול ניסיון לביטוח רפואי "ממלכתי" הרפואות יותר יקרות מאשר במדינות אחרות.

 2. מעניין לדעת מדוע נותנים להם יותר מידי לעשות מה שהם רוצים

  1. מכיוון שזו קאסטה מקצועית כך שמי שאינו במקצוע (בדרך כלל רוקחים) לא יכול לומר להם מה לעשות. הם גם יצרו מערך חוקי שמגן עליהם. כיוון שלחברות התרופות יש הרבה כסף הן מחזיקות על הפיי רול שלהם את כל הרוקחים בכל מיני צורות תגמול. כך נוצר מעגל סגור של אינטרסנטים שאי אפשר לחדור לתוכו.
   בארה"ב, כיוון שחברות התרופות הגזימו השלטונות פתחו בחקירות נגדן. המצב כיום שכ- 35 ממדינות ארה"ב תובעות בבתי המשפט עשרות מיליארדי דולרים מכעשרים חברות שיצרו קרטלים במכירת תרופות במחירים מוגזמים לחלוטין.
   גם בארצנו הקטנה התופעה קיימת. היה מי שהשתלט על רוב שוק התרופות בעזרת תרופות מועתקות (גנריות) ועשה מיליארדים.

 3. העולם לא יכול בלי חברות תרופות כך שחייבים אותם. הבעיות הן רק של ניהול ושל חזירות. מחירים גבוהים תמיד מובטחים למוצרים שלהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עמירם

הֶסְתֵּר פָּנִים              

בְּיוֹם הָעַצְמָאוּת בַּשָּׁנָה הַקָּשָׁה  מַשֶּׁהוּ עָצוּר, נוּגֶה בַּהַרְגָּשָׁה. אָנוּ נְתוּנִים בִּתְחוּשַׁת הַתָּשָׁה, נָעִים בֵּין הַרְעָשָׁה לְהַחְרָשָׁה. וּמָה שֶׁכּוֹאֵב שֶׁבָּאֵלּוּ הַזְּמַנִּים בִּיבִּי וְשָׂרָה בְּ"הֶסְתֵּר פָּנִים". הַזּוּג

תמונה של מנשה

זו שעתנו הגדולה

על חשיבות החוסן הלאומי והחברתי של הפרט והחברה כולה

תמונה על גדעון

האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?

דילוג לתוכן