המדריך למרוויח

מדריך קצר על המס בבורסה
תמונה של זיו רייך
פרופסור זיו רייך

במשך עשרות שנים הייתה הבורסה מחוץ לתחום המס, ורק ב-2003 הוחלט לחייב את המשקיעים על רווחיה. כיום רווחים מהשקעה בבורסה חייבים במס, אלא אם כן הרווח לא ממומש, כלומר רווח על הנייר בלבד. קרה שמשקיע הרוויח והפסיד בו-זמנית, ואז ההפסדים הממומשים מקזזים את הרווח וחבות המס יורדת. אם ההפסד והרווח קרו באותה שנה, המשקיע מחויב רק על הרווחים נטו, אבל אם בשנה אחת הפסיד ושנה לאחר מכן הרוויח, הוא מחויב ליידע את מס ההכנסה על ההפסד שקרה שנה קודם לכן, אחרת לא יזוכה על ההפסד. אם משקיע לא קיזז את ההפסדים ושילם מס עודף הוא רשאי להגיש דו"ח למס הכנסה ולבקש החזר מס, וברוב המקרים אכן יקבל, לא רק כתוצאה מפעילות בבורסה. להלן אפרט את סוגי המס הקיימים.

מס בגובה של 25% על רווחים בבורסה: רווחים בבורסה מוגדרים כרווחי הון, כלומר הרווחים מהשקעה הונית. במקרה מסוג זה המשקיע מרוויח על ההשקעה המקורית שלו. לדוגמה המשקיע רוכש מניה ב-10,000 ש"ח ולאחר חודשיים מוכר אותה ב-11,000 ש"ח – הרווח הוא 1,000 ש"ח. על רווח זה מוטל מס בשיעור של 25%.

עם זאת, יש להדגיש שהרווח הכולל שווה ל-1,000 ש"ח, אך מס ההכנסה יודע שהכסף צריך לשמור על ערכו, וכל עוד הוא שומר על ערכו – כלל לא מדובר ברווח אמיתי. למשל אם בתקופה הזאת מדד המחירים לצרכן עלה ב-3%, הרי ש-10,000 ש"ח שהושקעו במקור שווים כעת 10,300 ש"ח מבחינת כוח הקנייה. לכן 300 ש"ח מתוך הרווח של 1,000 ש"ח הם רווחים נומינליים – רווחים ששומרים על מצב המשקיע כפי שהיה בתחילת דרכו. מס ההכנסה אינו ממסה את הרווח הזה, אלא רק את הרווח הריאלי – 700 ש"ח הנותרים. על סכום זה חל מס בשיעור של 25% – במקרה הספציפי הזה 175 ש"ח, שהם 25% מ-700 ש"ח.

משקיע שהרוויח מהשקעה בבורסה מחויב לשלם למס הכנסה מס בשיעור של 25% על הרווח הריאלי מניירות ישראליים וזרים, לרבות דיבידנדים וריביות. כמו כן בעלי השליטה מחויבים לשלם מס בשיעור של 30% על חלוקת דיבידנדים. הדיבידנדים שחברות גדולות משלמות ללקוחותיהן חייבים במס של 25%, וכך גם בנוגע לריבית. ניירות ערך למיסוי הריאלי הן קרנות נאמנות, אופציות, מניות, אגרות חוב צמודות למדד או אגרות חוב ממשלתיות. כאשר הוחרגה הקצבה היא הפכה לחלק מאגרות החוב השקליות ומעמדה למיסוי שונה.

אגרות חוב שקליות הן ניירות הערך הרלוונטיים, לרבות הגילונים, ממשלתיים שקליים, מק"מ ופיקדונות שקליים בבנקים. רווח על אגרות החוב השקליות מחויב במס של 15%, וכאן מדובר על הרווח הנומינלי ולא הריאלי, כלומר מס הכנסה מחייב ב-15% מהרווח בלי קשר למדד, ואינו מנכה מהרווח את ההצמדה למדד.

מס על ניירות ערך זרים: ערך המס של ניירות ערך זרים הוא בגובה 25%, אבל במקרה הזה חישוב הרווח אינו בהתאם למדד אלא בהתאם לשער המטבע. סך הכול זה הגיוני – שער המטבע הוא מדד לרווח של ההון הריאלי, השווה לרווח מטבע חוץ שבו נסחר נייר הערך כאשר מחליפים אותו לשקלים על פי שער החליפין ושיעור המטבע ביום המכירה. נוסף לכך חשוב להדגיש שחובת התשלום אינה תלויה במיקום גיאוגרפי שבו נוצר הרווח אלא החישוב נעשה באופן אישי. אם משקיע בוחר לסחור דרך ברוקר שנמצא מחוץ לארץ, בכל זאת חלים עליו כללי מיסוי זהים והוא חייב לדווח למס ההכנסה בסוף השנה על רווח או הפסד בהשקעותיו בחו"ל. אם נתייחס למס במקור המוטל בחו"ל על רווחים מניירות ערך זרים, סכום המס שיהיה חייב לשלם בישראל יהיה המשלים בין המס שנוכה בחו"ל, מכיוון שקיים חוק שאומר שכל משקיע מחויב לשלם מס יחיד. אם משקיע שסוחר בבורסה בישראל מחויב לשלם מס יחיד בגין רווח שקטן משיעור המס שנוכה בחו"ל, הוא לא יקבל החזר מס מרשות המסים בישראל.

דוגמה: עולה חדש בעל מניות בבורסה פטור מתשלומי מס על מכירת מניות בחו"ל במשך עשר שנים לאחר העלייה לארץ. דוגמה נוספת: תושבים חוזרים שרכשו מניות מכל סוג זכאים לפטור מתשלום מס על רווחי הון ממכירת ניירות ערך זרים שנרכשו על ידם בתקופת מגוריהם בחוץ לארץ, בתנאי שאותם משקיעים מכרו אותם תוך עשר שנים מיום חזרתם לארץ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

  1. לשקול מכירת ניירות ערך במצב הפסד כדי לקבל החזר מהמס שנגבה בעת רווח ממניות

  2. מורידים גם שם מס וגם בארץ מס. לא בדיוק ברור לי למה וכמה בכל מדינה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שאול אייזנברג

רומן שהצליח

ההצלחה של רובי קין בעונה הראשונה במכבי תל אביב

תמונה של שי

יום הדין

ישראל זקוקה לחזון מדיני אמיץ ולאסטרטגיה לאומית

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן