סימנים מדאיגים

שוקי ההון 2019
תמונה של אליהו בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

מתחילת שנת 2019 עד 1.3.2019 עלה מדד מחירי המניות בניו יורק Standard & Poors 500 ב-12% בקירוב. מדד מחירי המניות בתל אביב ת"א 35 עלה, מראשית השנה עד 1.3.2019, בערך ב- 7.3%. ובכל זאת, זה כמה חודשים שמתרבים הסימנים המדאיגים על התפתחויות שליליות שעלולות לפגוע בשוקי ההון בשנה הקרובה.

בשנה שעברה כבר התרעתי במדור זה על מגמות שליליות בשוק ההון. הפעם בכוונתי לתאר כמה סימנים על מגמות שליליות ב"כלכלה הריאלית" בכמה ארצות חשובות ובעולם כולו. זהו מצב שאיננו יכול להתמיד לאורך זמן. אחת משתיים: או שהמשקיעים בבורסה יודעים שבזמן הקרוב צפוי שינוי לטובה במצב הכלכלה בעולם, או שהם טועים והחברות העסקיות שהרווחים שלהן נובעים ממכירת מוצרים ושירותים יתחילו למכור פחות, והרווחים שלהן יצטמצמו, ואז יתאכזבו המשקיעים ומחירי המניות ירדו.

יש הבדל בין מה שיודעים על שוק ההון ומה שיודעים על הכלכלה הריאלית. בשוק ההון אפשר לדעת כמעט בכל יום מה המחיר של נייר ערך זה או אחר. אמנם, המידע על שוק ההון איננו מושלם ולא הכול שקוף. יש הנפקות פרטיות, יש עסקות מחוץ לבורסה ועוד פעולות שנעשות מאחורי מסך עשן או מתחת לשולחן. אבל במה שנוגע לכלכלה הריאלית, הידע עמום הרבה יותר. ראשית, הנתונים שמתפרסמים מבוססים על סקרים ומדגמים סטטיסטיים, שאותם אפשר לערוך בשיטות שונות, ואלה מתפרסמות באיחור של שבועות ולפעמים חודשים. כדוגמה אזכיר את הנתונים על מחירי הדירות אצלנו. בשנים האחרונות כולנו עדים לחילוקי דעות רבים על אופן המדידה של מחירי הדירות.

אם ברצוננו לדעת מה קורה בכלכלה בארצות אחרות, קשה לנו עוד יותר. נוסף לאיחורים במדינות שבהן אנו מתעניינים, כגון סין, גרמניה וכדומה, צריך לחכות שמישהו יתרגם עבורנו את הנתונים מגרמנית, מסינית או מצרפתית לשפה שאנחנו מבינים, אנגלית או עברית. המידע מגיע מקוטע, לעיתים קרובות מגיעים לידיעתנו נתונים סותרים, בקיצור, יש הרבה ערפל.

ובכל זאת אציג כאן כמה קטעי מידע ופרשנויות על מה שקורה בכמה ארצות.

 1. התפתחויות בשוק חומרי הגלם: השבועון הבריטי The Economist מחשב מדד של מחירי Commodities – סחורות הנסחרות בשווקים מסודרים ושקופים שמרביתן חומרי גלם לתעשיות שונות. באופן כללי המחירים שלהן ירדו מינואר 2018 עד ינואר 2019 ב-8.4%. באקונומיסט מחשבים מדדים נפרדים לקבוצות שונות של הסחורות האלה. מדד המחירים של חומרי גלם לתעשיית המזון (חיטה, תירס, סוכר ועוד) ירד במשך שנת 2018 רק ב-2.3%, ואילו מדדי המחירים של המוצרים החקלאיים שאינם מזון (כגון כותנה וצמר) ירדו ב-14.1%, והמחירים של מתכות ירדו ב-14.8%. הירידות של מחירי חומרי הגלם לתעשייה מצביעות על ירידה משמעותית של פעילות במרבית התעשיות בעולם, מלבד תעשיות המזון.
 2. מה קורה בגרמניה? בשנים האחרונות, מאז המשבר ב-2007–2008, הכלכלה הגרמנית הייתה הקטר הכלכלי של גוש היורו. המשבר פגע קשה בכלכלה של ארצות אחדות בדרום אירופה – יוון, איטליה, ספרד ופורטוגל – וגרם לפיחות ערך היורו. הפיחות סייע מאוד לתעשיות הייצוא בגרמניה.

במשך שנת 2018 חלה האטה בצמיחה הכלכלית בגרמניה, והתוצר גדל רק ב-1.5% בהשוואה ל-2.2% ב-2017. ברבעון השלישי של 2018 התוצר בגרמניה הצטמצם ב-0.8% וברבעון הרביעי צמח ב-0.1% (בשיעור שנתי) בלבד. לפי התחזית של קרן המטבע הבין-לאומית, ב-2019 יצמח המשק הגרמני רק ב-1.3%. הם מייחסים את ההאטה בצמיחה לשני גורמים: "ביקוש חלש" של הצרכנים הגרמנים (במילים אחרות, הגרמנים חסכנים ולא מבזבזים, כמו האמריקנים למשל) והבעיות של יצרני המכוניות הגרמניות, שנאלצו להתמודד עם דרישות חמורות בנושא מניעת זיהום אוויר על ידי מנועי המכוניות. בשנת 2018 יוצרו בגרמניה 5.1 מיליון מכוניות בהשוואה ל-5.6 מיליון בשנת 2017 – זאת ירידה של 9%. כאשר מייצרים פחות מכוניות משתמשים בפחות פלדה וחומרים אחרים, וכתוצאה מכך קטן הביקוש לפלדה, לעפרות ברזל ולחומרים אחרים המשמשים בתעשיית המכוניות.

הכלכלה בגרמניה תלויה מאוד בייצוא, שמהווה כמעט חצי מן התפוקה שלה. לשם השוואה, בצרפת ובאיטליה הייצוא מהווה בערך שליש מהתפוקה, בישראל בערך 30%. היצואנים הגרמנים מודאגים ממה שקורה בארצות שקונות את התוצרת שלהם, שעלולות להקטין את היבוא. הם מודאגים ממלחמת הסחר בין ארצות הברית, שהיא הלקוח הגדול ביותר של התעשייה הגרמנית, ובין סין – שהיא הלקוח השלישי בחשיבותו של גרמניה. הם מודאגים מהיפרדות בריטניה מהאיחוד האירופי, ה-Brexit, שעלול לפגוע במשק הבריטי, שהוא הלקוח הרביעי בחשיבותו של גרמניה, ומודאגים גם מן המצב הכלכלי בצרפת – הלקוחה השנייה בחשיבותה של הייצוא מגרמניה, ומן המצב באיטליה – השישית בחשיבות.

 1. מה קורה בסין? העיתונות הכלכלית והתקשורת בכללותה מדברים כבר שנה על האטה כלכלית בסין. ברצוני להעיר כמה הערות על "ההאטה" הזאת. ראשית, חשוב לזכור שכל הנתונים על הפעילות הכלכלית בסין באים מסין, נאספים ומחושבים על ידי סינים ומתפרסמים על ידי ממשלת סין. אם משה כחלון ניסה לעשות ואף ביצע מניפולציות של נתונים כלכליים לפני פרסומם, אפשר לשער שגם בסין עלולים לקרות דברים כאלה.

שנית, בשנת 2018 התוצר המקומי בסין צמח ב-6.6% (לפי הסטטיסטיקה הסינית). זה שיעור הצמיחה הנמוך ביותר מאז 1990. אלא שצריך לזכור שמאז 1990 הכלכלה בסין צמחה וגדלה בשיעורים עצומים. 10% ב-1990 אינם כמו 10% ב-2018. למשל, בשנת 2007 שיעור הצמיחה הכלכלית בסין היה 14.2% – יותר מפי שניים מאשר ב-2018. התוספת שנוספה לתוצר באותה שנה הייתה בערך 760 מיליון דולר. ואילו ב-2018 התוספת שנוספה לתוצר הייתה בערך 1.2 טריליון דולר – כמעט פי שניים מהתוספת ב-2007.

אין ספק שהעיצומים שהממשל האמריקני הטיל על ייבוא מוצרים מסין, וגם עצם האיום על הטלת מכסים, הזיקו לכלכלה בסין. הייצוא לארצות הברית חשוב מאוד לסין. בשנים האחרונות ייבאה ארצות הברית כ-20% מן הייצוא של סין, והייצוא מהווה 20% מהתוצר המקומי הגולמי בסין – פחות מאשר בגרמניה או בצרפת, אך בכל זאת פירוש הדבר שהייצוא לארצות הברית מהווה כ-4% מהתוצר בסין. כבר בשנת 2018 הירידה בייצוא גרעה חצי אחוז מהתוצר הגולמי.

איך ממשלת סין מתמודדת עם האיום הזה? הם נקטו פעולות שמטרתן לעודד את הצריכה הפרטית בסין – הפחיתו את שיעורי מס הכנסה והקלו את ההגבלות על הלוואות מבנקים לצרכנים. הגידול בצריכה הפרטית אחראי לשלושה רבעים מן הצמיחה הכלכלית ב-2018. כמו כן הסינים מגדילים את ההשקעות בתשתיות.

עם זאת, אין להקל ראש בהאטה. לפי הנתונים יש האטה בקצב הצמיחה של הכלכלה בסין – ברבעון השלישי של 2017 שיעור הצמיחה היה 11.2% (בשיעור שנתי) ואילו ברבעון האחרון של 2018 היה רק 6.4%.

תקנו אותי אם אני טועה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

5 תגובות

 1. אבל בטווח של כמה שנים סין תהפוך לאימפריה כלכלית מובילה

 2. ובעיקר אי הודאות מה יכול להתרחש כל רגע עם המנהיגים שמובילים כיום את העולם

 3. בינתיים מאז שכתבתי את הדברים הודיעה מועצת הנגידים של הפדראל רזרב (הבנק המרכזי של ארה"ב ) על שינוי במדיניותו :
  1) הם יפסיקו את "צמצום המאזן", כלומר כאשר ייפדו אגרות חוב שהבנק מחזיק הוא יקנה בשוק אגרות חוב אחרות במקומן (הסבר בנושא ראו :" מה קורה בשוק ההון העולמי?" 28.8.18 ).
  2) הם אינם צופים שיעלו את הריבית בהמשך השנה.
  השינוי הזה גרם לעלייה במחירי אגרות חוב מכול מיני סוגים בארה"ב וגם בארצות אחרות ולירידה בתשואות לפדיון של אגרות חוב. ההתפתחות הזאת הייתה אמורה לגרום לעלייה במחירי מניות בשוקי ההון, אבל מה שקרה בפועל זה בדיוק היפך, וזה קשור להודעה נוספת של הפדראל רזרב: הם הורידו את תחזית הצמיחה הכלכלית של ארה"ב . הם חוזים שהצמיחה ב- 2019 תהיה רק בשיעור של 2% או פחות, ובשנת 2020 בשיעור של 1.9% , לעומת צמיחה של 3% ב- 2018 .בעוד שהצוות של הנשיא חוזה שהמשק האמריקאי יצמח ב- 2019 בשיעור של 3.2% .
  "השוק" סומך כנראה יותר על התחזית של הפדראל רזרב, ומודאג מן המצב של הכלכלה בארה"ב ובעולם כולו, וכתוצאה ירדו מחירי המניות בבורסות בניו יורק ובארצות אחרות. הירידות מלוות בתנודות גדולות במחירי המניות, מה שמראה שהמשקיעים מודאגים ומפחדים. מדד "הפחד" VIX קפץ ביום ו (22.3.19 ) ביותר מ- 20% (הסבר על המדד הזה ראו "מדד הפחד " 2.3.18 ).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך