טלטלות ותנודות בפתח השנה החדשה

מה קורה בשוק ההון בהודו?
הדגל ההודי
Greatthinker2310 commons.wikimedia.org

סוף שנה והתחלת שנה חדשה – זהו תמיד זמן מתאים לחשבון נפש בכל התחומים, וגם זמן מקובל להעריך את המצב והביצועים בשוק ההון. לכן צפוי שבימים ובשבועות הקרובים יתפרסמו סיכומים, הערכות ותחזיות על מה שצפוי בשוק ההון בשנה הבאה עלינו לטובה. אני הקדמתי וכבר לפני מספר חודשים הערכתי כאן שצפויה סערה בשוק ההון בעולם כולו. עכשיו אני מעדיף להמתין ולראות מה יקרה בשבועות הקרובים – האם הסערה תחלוף או תימשך.

פטור בלא כלום אי אפשר ולכן בינתיים אדווח על מה שקרה בשנה האחרונה בשוק ההון בהודו. הודו היא מדינה גדולה, אוכלוסייתה מונה כמיליארד ו-250 מיליון נפש, ושוק ההון שלה נחשב אחד המרכיבים החשובים של "שוקי ההון המתפתחים" (emerging markets). מדדי המניות של הודו נכללים במדדים גלובליים חשובים שחברות המידע הפיננסי מפרסמות, ולכן מיליוני תעודות סל וקרנות נאמנות מצמידות את עצמן אליהם.

שוק ההון בהודו עבר כמה טלטלות בשנה האחרונה. בינואר 2018 עלה מדד מחירי המניות של הבורסה בבומביי index bom. ב-7.3% (אף על פי שהעיר בומביי שינתה את שמה למומבאי, הבורסה ממשיכה להיקרא הבורסה של בומביי), אבל בסוף ינואר השתנה הכיוון ועד סוף מרץ ירד המדד ב-11%. בין סוף מרץ לאוגוסט עלה המדד ב-19%, אחר כך ירד ב-14% עד אוקטובר, ומאוקטובר עד 28.12.18 עלה בערך ב-7.5%.

למרות התנודתיות, בהשוואה לארצות אחרות הבורסה של בומביי הייתה אחת היציבות מבין שוקי ההון בארצות מתפתחות. בכך היא לא הייתה יוצאת דופן בנוף העולמי. למשל מדד המניות החשוב של המניות הכבדות בניו יורק Standard & Poors 500 עלה בינואר וירד בפברואר, אחר כך עלה עד התחלת אוקטובר, ומאז ועד השבוע האחרון של דצמבר ירד ב-19%. מדד המניות של 35 המניות החשובות בבורסה בתל אביב ירד ועלה וירד בתנודות גדולות אף יותר מאשר המדד של בומביי. אבל העניין נעוץ במה שמסתתר מתחת לתנודות האלה במחירי המניות בבורסה של בומביי.

מה קרה? במשך השנה משקיעים זרים הוציאו מהודו כספים בהיקף גדול, ואילו בעלי הון הודים משנים את דפוסי ההשקעה שלהם זה כמה שנים, והם משקיעים פחות בזהב ובנכסי דלא ניידי ויותר באגרות חוב ובמניות. ההון המקומי החליף במידה מסוימת את ההון הזר ותרם ליציבות הבורסה. אחת התוצאות של יציאת הון מהודו היא פיחות בערך המטבע ההודי. הרופי ההודי פוחת במשך השנה לעומת הדולר ב-10% בקירוב, בתנודות משמעותיות למעלה ולמטה.

להקטנת ההשקעות של משקיעים זרים יש כמה סיבות. סיבה אחת היא העלאת הריבית בארצות הברית ביוזמת הפדראל רזרב, שיש לה השפעות גלובליות (כפי שתיארתי במאמר מה קורה בשוק ההון העולמי, 28.8.2018). הסיבה השנייה היא אכזבה מן התפקוד של ראש הממשלה החדש נרנדרה מודי, שנבחר במאי 2018. הכלכלה של הודו צומחת בשנים האחרונות ב-6% לשנה בקירוב. זאת צמיחה כלכלית שארצות רבות היו שמחות לראות. אבל במדינה ענייה כל כך, כאשר התוצר לנפש הוא רק 2,200 דולר וכאשר האוכלוסייה ממשיכה לגדול – משנת 2000 עד שנת 2016 גדלה אוכלוסיית הודו ב-271 מיליון! – כלכלנים הודים רבים חושבים שאפשר וצריך לשאוף לשיעורי צמיחה גדולים יותר.

לדעתם, כדי להשיג צמיחה מהירה יותר צריך להנהיג רפורמות מאקרו-כלכליות שיבטלו מכשולים שונים העומדים בפני הפיתוח. דוגמה לרפורמה היא  המס האחיד שנחקק והונהג על סחורות ושירותים, לאחר שמודי כבר נבחר, וחל בכל הודו. המס הזה החליף מערכת מסורבלת של מיסים שהוטלו גם על ידי הממשלה הפדראלית של הודו, גם על ידי המדינות וגם על ידי ערים (הודו היא מדינה פדראלית ויש בה 38 מדינות ועוד 7 טריטוריות). בעבר היו חוקי המיסים שונים בין המדינות, ומובן שמצב זה הקשה מאוד את המסחר בתוך הודו ואת שיווק הסחורות שיוצרו במדינה אחת ושווקו במדינה אחרת. האחדת המיסוי על סחורות ושירותים היא יוזמה שהתחילה עוד לפני שנים אחדות והסתיימה רק השנה.

קיימים עוד מכשולים כאלה. בכל המדינות יש חוקים שונים על העסקת עובדים, למשל תנאי העסקה של עובדים שכירים, וזה מקשה מאוד על משקיעים זרים שלא מתמצאים במערכת החוקים המורכבת הזאת. יש גם הגבלות רבות על עסקות מקרקעין, הגבלות שונות ממדינה למדינה. למעשה הכלכלה בהודו מפוצלת כי בכל אחת מ-38 המדינות התנאים עלולים להיות אחרים. המצב הזה מקשה השקעות ריאליות בתעשייה ובענפים אחרים.

הרפורמה היחידה שמודי יזם והנהיג היא ביטול של שטרות כסף גדולים, כדי לחסל עסקות ב"שחור" או להקשות את ביצוען. אבל כנראה הרפורמה הזאת הזיקה מאוד והיא מקשה מאוד את המסחר, במדינה שהיא במידה רבה עדיין נחשלת. בהודו עדיין יש מיליונים שאינם יודעים קרוא וכתוב, והם רגילים לקנות ולמכור במזומן.

סיבה נוספת שמרתיעה משקיעים זרים היא העימות בין ראש הממשלה מודי ובין נגיד הבנק המרכזי של הודו – Reserve Bank of India. מאז ראשית כהונתו של מודי כראש ממשלה התחילו אי הסכמות ועימותים בינו ובין הנגיד אורג'יט פאטל (זה מזכיר דברים שקורים גם במקומות אחרים).

אחד מן הנושאים שעוררו אי הסכמה היה החובות הרעים שמחזיקים הבנקים הפרובינציאליים. בהודו יש בנקים רבים בשליטתן של הממשלות של המדינות, והבנקים האלה מחזיקים הרבה הלוואות גרועות, כלומר הלוואות שספק אם תיפרענה. הבנק המרכזי השתדל להביא את הבנקים האלה לנקות את המאזנים שלהם, כלומר למחוק או למכור את ההלוואות הגרועות לצד שלישי. לעומת זאת מודי רצה שהבנק המרכזי יתייחס ביתר עדינות אל הבנקים הפרובינציאליים, כלומר ירפה את הלחץ. מכיוון שהנגיד וראש הממשלה לא ראו עין בעין, ב-10 לדצמבר 2018 התפטר הנגיד. בימים שאחרי ההתפטרות פחת שער הרופי ההודי (שער הדולר התנדנד בדצמבר בין 69.7 רופי ל- 72.5 רופי לדולר).

משקיעים זרים וגם בעלי הון הודים – שרבים מהם למדו באוניברסיטאות בבריטניה ובארצות הברית – רגילים לכך שהבנקים המרכזיים הם עצמאים ואינם חשופים ללחצים פוליטיים כאלה ואחרים. מבחינתם העימות הזה נתפש כאזהרה מפני סיכונים שמקורם במשטר הכלכלי-פוליטי במדינה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

  1. יש הערכות לא טובות לגבי הודו בטווח הקרוב. לי אין דעה עצמאית בנושא.

    1. אני יודע על הרבה אנשים וחברות שהפסידו שם הרבה כסף וברחו מהודו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן