גיוון זה שם המשחק

תיאוריית תיקי השקעות ואיך כדאי להשקיע
תמונה של ניסן
ניסן בן-טורה

כולנו יודעים כי אין בעולמנו שלמות של ממש, הדבר נכון גם בתחום הפיננסי – לא קיימת ההשקעה המושלמת, אבל, ישנה אסטרטגיה פשוטה להפליא שהומצאה באמצע שנות ה-20, שיכולה לעזור לנו למקסם רווחים תוך הקטנת סיכונים. לאסטרטגיה הזאת קוראים "תיאוריית תיקי השקעות".

על פי תיאוריית תיקי השקעות עלינו לגוון בהשקעות שלנו ולא "לשים את כל הביצים בסל אחד". אם מניה א' יורדת, מניה ב' תעלה, ולהפך. אם נוסיף גם מניה ג', אולי היא תעלה בזמן ששתי המניות האחרות ירדו ובכך היא תבטל את ההפסדים שלנו. במילים אחרות: בתיקי השקעות, גיוון זה שם המשחק.

אמחיש את התיאוריה בעזרת דוגמה פשוטה:

נניח שאני רוצה לרכוש את מניה א', נניח גם שהסיכויים ששוויה יעלה או יֵרד הוא 50/50. אם אשקיע רק במניה הזו, יש סיכוי של 50% שאפסיד את כספי.

עכשיו נוסיף עוד מניה. נקרא לה מניה ב' – וגם לה יש סיכויים זהים של רווח והפסד 50/50. כעת קורה דבר מעניין – לכל מניה יש אפשרות להרוויח או להפסיד:

מניה א' מניה ב' מצבי הכספי
רווח רווח הרווחתי
הפסד הפסד הפסדתי
רווח הפסד ללא שינוי
הפסד רווח ללא שינוי

מהדוגמה ניתן לראות שכאשר הוספתי מניה אחת בלבד, הסיכויים שלי להפסיד נחתכו בחצי. ואילו הסיכוי שלי להפסיד עם שתי מניות הוא 1/4 או במילים אחרות 25% וכבר לא 50% כמו שהיה עם מניה בודדת.

אולם יש לזכור כי גם הסיכויים שארוויח ירדו בשיעור זהה, מה שמוכיח דבר נוסף: ככל שהסיכון גבוה יותר, כך גם הרווחים הפוטנציאליים. אבל כידוע, אם אין סיכון אז גם אין רווח.

לכן בפעם הבאה שיציעו לכם השקעה עם תשואה גבוהה, תדעו שכנראה ההשקעה כרוכה בסיכון גבוה באופן המתאים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

  1. מי שמרוויח בארץ מקניה ומכירה של ניירות ערך אלה הבנקים

  2. כשהכל עולה או הכל יורד אז הגיוון לא עוזר. ודוקא אז אלה התקופות המשמעותיות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן