סערה מתקרבת

זהירות: מגמות שליליות בשוק ההון (2)
לוח בבורסה
צילום: KMJ wikimedia commons

מתרבים הסימנים לכך שמתקרבת סערה או מפולת בשוקי ההון. אם מותר לשאול ביטויים מתחזיות מזג האוויר – השמים התקדרו, ולפי הסימנים סופה טרופית מתקרבת.

בחמישה ימי המסחר מ-19 עד 26 באוקטובר (הימים האחרונים בזמן כתיבת שורות אלה) ירדו מדדי המניות בניו יורק – מדד Standard & Poors 500 ומדד Nasdaq – ב-4%. מדד מחירי המניות בגרמניה Dax ירד באותם הימים ב-3.5% (אם כי בגרמניה זהו המשך לירידות במשך כל השנה – מאז תחילת השנה ירד מדד Dax ב-13%). מחירי המניות ירדו גם במזרח הרחוק. מדד מחירי המניות בשנגחאי ירד מתחילת השנה ב-17.5% במטבע הסיני, ואם מחשבים את הירידה בדולרים היא מגיעה ל-22%. מדד מחירי המניות בבורסה בהונג קונג ירד ב-13%.

לירידות האלה יש כמה סיבות. ראשית, התכווצות המאזן של הפדרל ריזרב. כפי שכתבתי כאן בסוף אוגוסט במאמרי "מה קורה בשוק ההון העולמי?", הפדרל ריזרב (הבנק המרכזי של ארצות הברית) שואב משוק ההון מאות מיליארדי דולרים על ידי כך שהוא איננו קונה איגרות חוב חדשות במקום אלה שהוא מחזיק ומגיעות לפירעון. התהליך הזה גורם לירידה במחירי איגרות החוב מכל הסוגים. ירידת מחירי איגרות החוב פירושה שהתשואה לפדיון (שזאת ההכנסה מן האיגרת באחוזים לשנה עד הפדיון) עולה, כלומר הריבית לזמן ארוך עולה. התהליך הזה משפיע גם על ארצות אחרות וכבר גרם למשברים כלכליים קשים בטורקיה, בארגנטינה, בפקיסטאן ובארצות נוספות.

הנה כמה נתונים על השינויים בשוק איגרות החוב האמריקני בעקבות הקטנת המאזן של הפדרל ריזרב של ארצות הברית ועל השלכותיהם על שוקי האג"ח והמניות בכל העולם. בחודש אוגוסט "צמצם" הפדרל ריזרב את מאזניו ב-40 מיליארד דולר. סך כל ההקטנה מאז אוקטובר 2017 עד סוף אוגוסט 2018 מגיעה כבר לכ-250 מיליארד דולר, בערך 4.4% מסך איגרות החוב שהם החזיקו, כך שהם יכולים להקטין את המאזן עוד הרבה יותר. בחודש ספטמבר הם "צמצמו" בסכום דומה. ירידת מחירי איגרות החוב משפיעה גם על נכסים אחרים כמו נדל"ן ומניות.

הסיבה השנייה לירידות היא הקשיים הכלכליים באירופה, שמתרכזים עכשיו באיטליה. לאיטליה יש חוב ממשלתי גדול בשווי של 2.3 טריליון יורו בקירוב, שזה בערך 130% מן התוצר המקומי הגולמי באיטליה – בערך פי שניים מהחוב של ישראל ביחס לתוצר של ישראל. הממשלה החדשה של איטליה, שהוקמה במרץ על ידי קואליציה של שתי מפלגות פופוליסטיות, אישרה תקציב לשנת 2019 שיעד הגירעון שלו הוא 2.4%. יעד זה עומד בסתירה להתחייבות של הממשלה הקודמת לנציבות השוק האירופי בבריסל ולבנק האירופי המרכזי בפרנקפורט – להקטין את הגירעון בתקציב ל-0.8% מהתוצר, מכיוון שהחובות של הממשלה גדולים מדי.

מוסדות האיחוד האירופי כבר הודיעו לממשלת איטליה שהצעת התקציב הזאת לא מקובלת עליהם. יש להם הרבה מנופים ללחוץ על איטליה. אם התקציב יאושר כמו שהוא, יש חשש שממשלת איטליה תתקשה לגייס כסף בשוק ההון באמצעות הנפקת איגרות חוב חדשות כדי לפרוע את איגרות החוב שלה שהגיע זמנן, כלומר ממשלת איטליה תהיה חדלת פירעון. זה כבר השפיע על מחירי איגרות החוב שלה, והתשואה לפדיון עליהן עלתה. התשואה לפדיון על איגרות החוב לעשר שנים של איטליה הגיעה בסוף אוקטובר ל-3.5%. להשוואה, התשואה לפדיון של איגרות החוב של גרמניה לעשר שנים היא 0.55% (אלה וגם אלה ביורו). קשה לדעת איך ייגמר המשבר הזה ואיך תטפל בו ממשלת איטליה, שמורכבת משתי מפלגות שהצטיינו ברטוריקה מיליטנטית נגד ה"בירוקרטים" של האיחוד האירופי בבריסל.

סיבה שלישית היא האטה של הצמיחה הכלכלית. מעריכים שהצמיחה הכלכלית העולמית הצפויה בשנים הקרובות תהיה בשיעור ממוצע של כ-2%, וזה פחות משיעור הצמיחה בשנים האחרונות. לפי אומדן של קרן המטבע הבין-לאומית, שיעור הצמיחה העולמי בשנת 2018 הוא 3.7%. אלה הסיבות להאטה:

  1. ההתחממות הגלובלית – שינויי האקלים גורמים שיטפונות בארצות הטרופיות ובצורת בארצות אחרות וגוררים נזקים כלכליים בתחומים שונים, בעיקר בחקלאות.
  2. מלחמות הסחר שטראמפ מנהל, בעיקר נגד סין – המאבק הזה כבר גרם נזקים. יצרנים אמריקנים, כמו חברת Whirlpool (יצרן של מקררים, מכונות כביסה ועוד), יצרן האופנועים הידוע Harley Davidson וחברת המכוניות הגדולה Ford הודיעו שבגלל המכסים שטראמפ הטיל על יבוא של פלדה ואלומיניום התייקרו העלויות שלהם והם ייאלצו להעלות מחירים. הסינים מצידם הטילו מכס על יבוא של סויה מארצות הברית. התוצאה: החקלאים האמריקנים שמגדלים סויה – וארצות הברית היא יצואנית הסויה הגדולה בעולם – נפגעו. הם יתקשו למצוא קונים אחרים וייאלצו להוריד מחירים. לעומת זאת החקלאים בברזיל, שגם הם מייצאים סויה, הרוויחו.

סיבה רביעית לירידות בשווקים היא התפכחות של המשקיעים מן הציפיות לצמיחת הרווחים של חברות ההיי טק האמריקניות הענקיות, שהיו כנראה מופרזות. התוצאה היא ירידה במחירי המניות שלהן, וזו השפיעה מאוד על ירידת המחירים בבורסת Nasdaq. כמה דוגמאות בולטות: המניות של חברת פייסבוק ירדו ב-30% מן השווי שהיה להן בשיא (שהיה באמצע יולי השנה), ושווי החברה פחת ב-180 מיליארד דולר; מחיר המניות של חברת אמזון ירד מאז ספטמבר ב-23% וכתוצאה מכך פחת שווי החברה כ-220 מיליארד דולר. ביום אחד – ביום שישי 26 באוקטובר – איבדה המניה 8% ממחירה; המניות של חברת אפל ירדו מראשית אוקטובר ב-8%, ירידה שפירושה מחיקה של כ-82 מיליארד דולר משווי החברה; מחיר המניות של גוגל ירד מאז יולי ב-18%, והחברה איבדה 183 מיליארד דולר משוויה.

לפי נתונים שפירסם הבנק גולדמן זקס, שעוסק במסחר בניירות ערך ובסחורות, בחתמות, בתיווך וייעוץ ועוד, כלל השווי של המניות בכל העולם מלבד ארצות הברית ירד מתחילת 2018 עד סוף אוגוסט ב-20 טריליון דולר.

עד כאן סימנים של מגמות שליליות שמתקרבות לשוק ההון. עם זאת, אי אפשר לחזות בוודאות מה יקרה בעתיד. גם סערות טרופיות יכולות פתאום להיחלש או לשנות כיוון ולא להגיע למקום שעורר את החששות גדולים ביותר. אבל מוטב להתכונן למשבר לפני שהוא מגיע ולנקוט צעדי התגוננות, כמו להקטין מינוף, ולא לחכות לו בחיבוק ידיים.

תקנו אותי אם אני טועה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

  1. צריך רק סבלנות ובסך הכל המגמה הכללית לטווח ארוך היא עלייה.

    1. המצב באירופה- הקונפליקט של האיחוד ואיטליה. מלחמת הסחר – טראמפ נגד סין. המתיחות ביו איראן וארה"ב וסעודיה . הסנקציות כול אלה ועוד מזיקים לצמיחה הכלכלית בכול העולם.

  2. עוד סימן מדאיג מכיוון מזרח. סין שמחזיקה אגרות חוב של ממשלת ארה"ב בשווי 1.15 טריליון $, מכרה בספטמבסר אג"ח בשווי 23.7 מיליארד $. תוספת היצע שלוחצת לירידת מחיר אג"ח, ולעליית הריבית לזמן ארוך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של סטיב

מלחמה על הבית

מלחמת הקיום של היום דורשת חשיבה מחודשת

כף רגל

פטריות ברגליים

כף רגל אתלט היא מצב עור שכיח המשפיע על כפות הרגליים. זה נגרם על ידי זיהום של העור עם פטריות. רגל אתלט היא זיהום עור