לא כל אחד יכול להיות דח"צ

יש לקצוב זמן לבדיקת הזיקה של דח"צים
תמונה של ד"ר אלרם
ד"ר מיכאלה אלרם

חלק מהבנקים בישראל נטולי גרעין שליטה. תהליך בחירת דירקטורים חיצוניים (דח"צ) לבנקים אלה מתחיל בוועדה למינוי דירקטורים של בנק ישראל שבוחר את המועמדים לדירקטוריון. שמות המועמדים שנבחרו מועברים לידיעת הבנקים, ואלו חייבים לוודא כי למועמדים אין זיקה לבנק שעלולה להוות ניגוד עניינים.

הגדרות הזיקה ברורות: היעדר קשר עסקי עם הבנק, דיווח על כל חשבון מעל 5 מיליון שקל שמתנהל בבנק וקשור לדירקטור. נוסף על כך, דיווח על קרובי משפחה וזיקתם לבנק – אם ישנה כזו. לדירקטור המיועד אסור שתהיה זיקה לאחד מבעלי המניות המהותיים בבנק (מעל 2.5%). כך יוצא שאם בן של מועמד פוטנציאלי עובד בגוף השקעות מוסדי שהוא בעל מניות – המועמד נפסל. לפי סעיף 240 (ב') לחוק החברות, נושא "זיקת דירקטור" מהווה פגם באפשרות מינוי לדירקטור חיצוני.

לפני כשבועיים נאלץ בנק ישראל לאשר את המשך כהונתו של דח"צ בבנק לאומי, אף שזו הסתיימה בסוף חודש יולי. מדובר במינוי של ד"ר שמואל בן-צבי, שאם היה עוזב את הדירקטוריון –מספר הדח"צים בבנק היה יורד. בן-צבי מיועד לכהונה נוספת בלאומי אולם בבנק טרם פרסמו זימון לאסיפת בעלי מניות שאמורה לבחור דירקטורים. לכן החליט בנק ישראל, באופן חריג, לאפשר לבן-צבי להמשיך לכהן כדח"צ למשך חצי שנה נוספת או עד שייערכו הבחירות. תקופת הכהונה של בן-צבי תיספר החל מסוף יולי 2018 לפי החלטת בנק ישראל. אם ייבחר שוב לדח"צ, הבנק ייאלץ לבחור בעתיד מועמד חדש, ואילו הדירקטוריון שיהיה ימשיך לכהן. סוג של פלונטר מיותר בלו"ז אם בן-צבי אכן ייבחר מחדש.

החוק מחייב למנות בכל חברה ציבורית שני דח"צים לפחות, ועל שניהם לכהן בוועדת הביקורת המונה 3 חברים. הוראות החוק מבקשות להבטיח את האובייקטיביות של הדח"צים והדבר מקנה אלמנט נוסף של פיקוח חיצוני על כספי הציבור שהושקעו בחברות ציבוריות, ובבנק לאומי ספציפית. דחצ"ים נטולי זיקה אמורים לייעל את המשטר התאגידי בכל חברה (תיקון 16 לחוק החברות) כיוון שהם מגבירים את יכולת הבקרה של הציבור על המתרחש בעסקי החברות.

שמואל בן-צבי כבר עבר את בדיקות הזיקה הנדרשות ואושר לכהונת דח"צ כחוק. בינתיים, הוועדה למינוי דירקטורים בבנק ישראל לא הזדרזה להגיש מועמדים לדח"צ זמן רב (חצי שנה) לפני פקיעת תפקידם. הבנק עצמו שקיבל רשימת מועמדים היה חייב להזדרז ולבדוק במהירות רבה את היעדר זיקתם לבנק. בעידן המחשוב, כאשר המועמדים מוסרים את פרטי בני משפחתם הקרובה ותחומי עיסוקם, לא צריכה להיות לכאורה בעיה בבדיקת הזיקה במהירות. לצופה מהצד נדמה שנוצרה בעיה בירוקרטית בעיקרה, בפועל דווקא בבנק שהוא גוף מסודר נוצר עיכוב מיותר שיהפוך לבעיה נוספת בעתיד אם בן-צבי ייבחר מחדש. ראוי שבנק ישראל יקצוב פרק זמן סביר לבדיקת הזיקה, ויעביר שמות מועמדיו מוקדם, כדי שמקרה הדח"צ בלאומי לא יישנה בעתיד.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

15 תגובות

 1. רשימת המועמדים לדירקטורים חיצוניים היא ענקית. הבנק היה צריך לדאוג בזמן, חצי שנה לפני פקיעת תפקידו של בן צבי, לדאוג למחליף מתאים. דחיית הנושא מיותרת ולא רצויה.

 2. בנק ישראל לא אמור לאשר הארכת מינוי של דח"צ ארעי- זמני- קבוע כפתרון לבעיה אדמניסטרציה. טיפול לקוי ומיותר.

 3. ברגע שהבנקים נטולי גרעין שליטה(להוציא פועלים) רבים רוצים להיות דח"צים. ג'וב מבטיח הכנסה וקשרים עיסקיים. כדאי לעשות סדר במינוי דירקטורים ולעדכן את הכללים והזיקה.

 4. אם בן צבי יסיים את תפקידו חצי שנה לפני שהדירקטוריון מפסיק לפעול שוב תווצר בעיה. מיותר לציין שכל הבעיה בטיפול נכון הייתה מיותרת.

 5. דירקטור חיצוני יושב בוועדות תגמול וביקורת. לא שמעתי הערות מהדחצ"ים בבנקים בשנים האחרונות.מוזר מאוד.הכל תקין לדעתם? הרי נעשו טעויות רבות באשראים ובעוד נושאים…

 6. האם בבנקים יש דחצ"ים שאין להם קשר להנהלה או לעסקי הבנק? בדיקת זיקה חשובה אבל ספק אם יש בדיקה אמיתית…

 7. מי חבר בוועדה למינוי דירקטורים? למה ישנים שם שינה עמוקה? סיפור קפקאי.

 8. אבל בפועל משרתים את בעלי החברה העיקריים או אלה ששולטים בה. תקנות וחוקים לחוד ומציאות לחוד. וזאת בעצם הבעיה הגדולה. כל היתר פרטים קטנים.

 9. בן-צבי דירקטור טוב. הייתה טעות טכנית מיותרת ובסוף הכל הסתדר.

 10. בחברות אחרות המצב הרבה יותר גרוע כי הרגולטורים פחות מקפידים

 11. בין דירקטור לדירקטור חיצוני למרות כל הנהלים והאמירות הפורמליות

 12. שמופעלים ע"י בעלי העניין בקלות ולכל כיוון שהם רוצים זה גם בחברת גדולות כמו אי.די.בי וגם בחברות ממשלתיות אין טעם להמשיך במשחק המכור הזה אם לא מוצאים את הדרך להפוך הדירקטורים לעצמאיים באמת

 13. למנוע ככל הניתן הזיקה בדעות ובהצבעות לרצון בעלים מסוימים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך