מונח חדש בשוק ההון

הצעה גרועה ל"איגוח" הלוואות
תמונה של בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

תתרגלו למונח חדש: "איגוח", שנוצר מהקיצור אג"ח – איגרות חוב. לפי ידיעה שהתפרסמה בעיתונות, שר האוצר אישר הצעת חוק שתאפשר לבנקים ולחברות כרטיסי האשראי "לאגח" הלוואות – ליצור מהן איגרות החוב ולמכור אותן בשוק ההון. אם חשבתם שרק בצבא ממציאים כל מיני ראשי-תיבות ומילים חדשות, אז דעו שגם אנשי שוק ההון ממציאים להם מילים.

ההצעה לאגח איגרות חוב היא גרועה מאוד. האיגוח יאפשר לבנקים ולחברות כרטיסי האשראי להשתחרר מן ההלוואות ולגלגל את הסיכון על הציבור. מי שיקנה את איגרות החוב בשוק ההון הם "המשקיעים המוסדיים" – כלומר אתם, כי המוסדיים האלה מנהלים את כספי הפנסיה שלכם ואת קופות הגמל וקרנות ההשתלמות שלכם.

במונח שכלכלנים משתמשים בו, באיגוח יש Moral Hazard. אם הבנקים וחברות האשראי משתחררים מן הסיכון שהלווים לא יפרעו את ההלוואות ומגלגלים את הסיכון הזה על הציבור, הם עלולים להיות פחות זהירים כשהם נותנים הלוואות.

בדרך כלל כאשר הבנקים וחברות האשראי נותנים הלוואה, הם צריכים לבדוק אם הלווה יוכל לפרוע אותה. יש להם ניסיון ויש להם כלים להעריך את הסיכון, ואם הכלים אינם טובים דיים הם צריכים לשכלל אותם. אבל עליהם לשאת בסיכון שיש בכל הלוואה. נוסף לכך הבנקים יכולים לספוג מידה מסוימת של הפסדים כתוצאה מאי-פירעון של הלוואות. יש להם הון עצמי ויש להם הפרשות בדיוק למטרה הזאת. לכן קבע המפקח על הבנקים כללי נזילות והגבלות על סך האשראי שהבנקים יכולים לתת, שצריך לעמוד ביחס מסוים להון העצמי שלהם.

לא צריך לשחרר את הבנקים ואת חברות האשראי מן האחריות על ההלוואות שהם נותנים.

תקנו אותי אם אני טועה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

  1. איגוח הוא דבר מקובל בכל השווקים במערב. הדבר מאפשר לגייס הון משני נוסף. אין באיגוח שום דבר רע להפך. בשוק הון מודרני איגוח הוא מונח בסיסי ולגיטימי.

  2. עד שלא ילמדו לקח ויפסיקו לתת לבנקים לעשות מה שהם רוצים

  3. של כל מדינה
    לכן צריכים לחול עליהם כללים יותר מחמירים
    ומגיעות להם זכויות יתר
    נראה שבארץ כמו בעוד ארצות הם נהנים מהזכויות ואין עליהם כללים מיוחדים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עוזי

אובדן רגש הבושה

המנהיגים כיום מתנהלים בעולם פוליטי חסר בושה

דילוג לתוכן