היזהרו מן הממוצעים

דרכים שונות לחישוב ממוצע בשוק המניות
תמונה של אליהו בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

בכתבה "הרנסנס הכושל של שוק ההנפקות" בעיתון הכלכלי The Marker פורסם כי ההנפקות של מניות שהיו בבורסה בתל-אביב מתחילת 2017 הסבו למשקיעים הפסד של 9%. במשך התקופה הזאת היו 23 הנפקות של חברות "חדשות", כלומר חברות שמניותיהן לא נסחרו בבורסה עד אז.

בין ההנפקות האלה היו כמה שהניבו למשקיעים רווחים נאים. למשל מחיר המניות של חברת או.פי.סי. עלה מאז ההנפקה באוגוסט 2017 עד יוני 2018 ב-48%. או.פי.סי. היא בעלת תחנות כוח לייצור חשמל, בעבר הייתה חברה נכדה של החברה לישראל בשליטת עידן עופר. גם מחיר המניות של חברת "פתאל", שהונפקה בפברואר 2018, עלה מאז ב-24%. בבעלותה של "פתאל" בתי מלון.

לעומת זאת היו הנפקות אחרות שהסבו הפסדים למשקיעים. למשל מחיר המניות של חברת אירונאוטיקס ירד מאז יוני 2017 ביותר מ-50%. אירונאוטיקס מייצרת כלי טיס ללא טייס לשוק הצבאי. גם מחיר המניות של חברת "טלרד נטוורקס" ירד מאז ההנפקה בערך ב-50%. "טלרד" מייצרת ומשווקת מוצרים לשוק התקשורת האלחוטית.

כאשר יש הבדלים גדולים כל כך בין השינויים במחירי המניות של החברות האלה, נשאלת השאלה מה משמעות החישוב שבממוצע המחירים של 23 המניות האלה ירדו ב-9%?

שאלה נוספת היא איך חישבו את הממוצע הזה? יש דרכים רבות לחשב ממוצע. ממוצע "פשוט" שנותן משקל שווה לכל אחת מ-23 המניות; ממוצע "משוקלל" שנותן משקל גדול למניה "הכבדה" של "פתאל", ששווי החברה לפי מחירי המניות בבורסה 5.4 מיליארד שקל; ומשקל קטן ל"טלרד נטוורקס" ששווי החברה הוא 160 מיליון שקל. אפשר לשקלל לפי שווי החברות בזמן ההנפקה ואפשר לשקלל לפי השווי עכשיו. כל חישוב נותן "ממוצע" אחר.

אגב, זה גם ההסבר מדוע אין מדד אחד "נכון" של מחירי הדירות. יש דרכים רבות לחשב את המדד וכל דרך תיתן תשובה אחרת.

המסקנה: היזהרו מן הממוצעים. רצוי להימנע מהשקעה על פי ממוצעים (ראו מה שכתבתי כאן באוקטובר 2016 על השקעה במדדים ובתעודות סל).

מי שרוצה להשקיע במניות של חברות חדשות שמנפיקות מניות בפעם הראשונה, טוב יעשה אם יקרא את התשקיף, או לפחות יעיין בו. יתעניין מי הם בעלי החברה ומי הם המנהלים שלה, וינסה לברר מה הרקורד שלהם, וכן יגבש דעה על הענף שבו החברה פועלת.

מי שפועל על פי עצותיו של יועץ זה או אחר, כדאי גם שיבדוק מה הרקורד של היועץ.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

צילום של אליהו

סיפור גן העדן

על מונותיאיזם, פוליתיאיזם וההיררכיה של הפולחן