צעצועים זה לא משחק ילדים

הסכנות הטמונות בהתנהלות חברות במינוף גבוה
צילום של צעצועים
צילום Freetrack Expedition en.wikipedia.org

ב-18.9.2017 הודיעה רשת חנויות הצעצועים הבין-לאומית: ""Toys R Us (טויס אר אס), על פשיטת רגל, וביקשה מבית המשפט הגנה מפני הנושים. מנכ"ל החברה אמר שכל סניפי החברה ימשיכו לפעול כרגיל, וכי המהלך הזה יעזור לחברה להתמודד עם החובות לזמן ארוך, בסכום של כ-5 מיליארד דולר. במילים אחרות: החברה תנהל משא ומתן עם הבנקים ועם מחזיקי אגרות החוב על "תספורת". לפי המצב המשפטי בארה"ב, בחסות בית המשפט, החברה יכולה ללוות כספים "חדשים" על מנת לממן את המשך הפעילות שלה, לקנות מלאים חדשים עבור החנויות שלה, לשלם משכורות, וכו'.

Toys R Us היא רשת קמעונית גדולה למדי. יש לה 535 חנויות בארה"ב ועוד כ-716 חנויות ב-34 מדינות, שרובן מופעלות על ידי זכיינים. נוסף על כך בבעלותה גם רשת חנויות של מוצרים לתינוקות בשם Babies R Us, ולה 280 חנויות בארה"ב ועוד כ-40 חנויות בארצות אחרות.

בשנת 2005 שלוש חברות השקעה מן הסוג שנקרא"Private Equity Funds"  , קנו את החברה ב-6.6 מיליארד דולר, בשיטה הנקראת Leveraged buyout, ובעברית "רכישה ממונפת", כלומר לקחו הלוואות גדולות והעמיסו אותן על החברה הנרכשת. אחרי הרכישה שלוש החברות מחקו את מניות החברה מהבורסה. הן השקיעו ברכישה 1.3 מיליארד דולר, ו"חלבו" מן החברה 5.3 מיליארד דולר, בעיקר על ידי העמסת הלוואות גדולות עליה. בגלל הרכישה הזאת הועמס על החברה נטל גדול של הוצאות מימון, ועליה לשלם בערך 400 מיליון דולר ריבית בשנה. נוסף על כך, בשנה הקרובה החברה הייתה צריכה לפרוע בערך עוד 400 מיליון דולר מתוך החובות לזמן ארוך.

חברות ההשקעה חשבו שהן עומדות להרוויח הרבה כסף, אבל הן לא הביאו בחשבון שבחיים יש הרבה הפתעות. בשנים שאחרי 2005 תנאי השוק נעשו קשים לחברות קמעוניות בארה"ב. אנשים חדי עין היו יכולים לראות כבר ב-2005 שהסופה הטרופית מתקרבת.

למעשה הגיעו שתי סופות טרופיות שנהפכו להוריקן של ממש. מצד אחד ההתחרות בענף הקמעונות בארה"ב התגברה מאוד. התרבו חנויות ורשתות דיסקאונט, כלומר חנויות שמכרו בזול. במיוחד גברה ההתחרות מצידה של רשת Walmart, שמוכרת בחנויות שלה גם צעצועים. מצד שני התפתח השיווק המקוון באמצעות האינטרנט.

לפי אומדן של חברה שעוסקת במחקרי שוק, ופורסם בשבועון הבריטי The Economist, בשנת 2017 בערך 40% ממכירת צעצועים בארה"ב יהיו בשיווק מקוון. כדי להתמודד עם המכירות באינטרנט, חתמה רשתToy R Us בשנת 2000 הסכם שיתוף פעולה עם אמזון לשיווק צעצועים. אחרי 4 שנים הם תבעו את אמזון על הפרת ההסכם. ב-2006 Toy R Us זכו במשפט, אבל הזכייה לא עזרה להם כל כך. ברבעון האחרון שהסתיים באפריל 2017, הרשת הפסידה 164 מיליון דולר.

אגב, Toys R Us איננה החברה הקמעונית היחידה בארה"ב שהגיעה לפשיטת רגל בשנים האחרונות.

המקרה הזה, כמו גם מקרים דומים פחות או יותר בארצנו, למשל "מגה", וגם חברת "טבע" שלקחה הלוואות גדולות מאוד כדי לממן את רכישת חטיבת התרופות הגנריות של "אלרגן", מעידים על הסכנות שב"מינוף" גדול, כלומר הסתמכות מוגזמת על הלוואות. וראו את המאמר שפרסמתי כאן בחודש אוגוסט על התגוננות מפני סיכונים בשוק ההון. חברה במינוף גבוה, כלומר חברה שיש לה חובות גדולים – קשה לה יותר להתמודד עם קשיים ומשברים, וחברה שמתנהלת במינוף נמוך – יש לה סיכויים טובים יותר להחזיק מעמד גם כשהיא נתקלת בקשיים ומשברים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

4 תגובות

  1. מי שרוצה להרוויח הרבה ומהר צריך לקחת בחשבון שהוא עליל להפסיד מהר והרבה

  2. מי שלא מבין שהעתיד וגם ההווה שייכים למסחר האלקטרוני – ייעלם!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך