מהם אנליסטים וכיצד להיעזר בהם

קבלת החלטות השקעה מושכלות
מסך תוצאות בבורסה
צילום: KMJ he.wikipedia.org

בבדיקה מצטברת של שנים אחדות אפשר ללמוד כי שוק המניות הוא אחד מהתחומים האטרקטיביים בעולם הפיננסי. אך משקיעים פרטיים בעלי ידע סביר זקוקים למידע כדי לקנות ולמכור ניירות ערך. הבעיה היא שקשה להבין ולהחליט לגבי רלוונטיות המידע המפורסם בנוגע להשקעות, והקושי מתגבר כאשר מדובר במשקיעים אשר אינם בעלי ידע מקצועי פיננסי וכאלה אשר אינם עוסקים בתחום, ולכן אין להם יכולת מקצועית מלאה להבין את הדו"חות הכספיים ולקבל החלטות בהסתמך על המידע הרב המתפרסם בנוגע לחברות השונות. כך עלתה חשיבותם של ניתוחי אנליסטים והמלצות האנליסט.

במאמר זה אנסה להבהיר מהן סוגי ההמלצות השונות וכיצד ניתן להיעזר בהן לקבלת החלטת השקעה בשוק ההון.

אנליסטים הם בעלי מקצוע שצברו ידע, ניסיון ויכולת להבין את הפעילות הכלכלית של החברה שלגביה הם מפרסמים את הסקירה האנליטית. האנליסטים מועסקים בבתי השקעות, בבנקים, בחברות ביטוח, בקרנות נאמנות, בקרנות פנסיה ובמוסדות פיננסיים זרים. גופים אלה מחויבים על פי חוק בהעסקת אנליסטים ובביצוע אנליזה טרם ההשקעה וטרם פרסום המלצות השקעה לציבור הרחב ולוועדת ההשקעות של אותו גוף מוסדי.

בפעילותו השוטפת האנליסט לומד ומתעניין בנוגע לפעילותן של חברות שבתחום התמקדותו, וכך מנסה לחזות את עתידן הכלכלי ואת התוצאות הפיננסיות של פעילותן. בהמשך ובהתאמה לניסיון ולידע שצבר, האנליסט נותן את המלצתו על החברה ועל ההשקעה בה.

האנליסטים מנתחים את החברות הנסחרות בבורסה וקובעים מהו המחיר הריאלי שבו צריכות החברות להיסחר, ועל ידי פעולה זו הם יכולים לסייע למשקיעים הפרטיים לקבל החלטות השקעה מושכלות בפעילותם בשוק ההון.

האנליסטים מבצעים את עבודתם באמצעות ניתוח דו"חות כספיים, דו"חות הדירקטוריון, דו"חות שונים של רואי החשבון, ניתוח השוק שבו עוסקת החברה תוך כדי ניתוח השוואתי של המניות ובמידת הצורך הסחורות השונות, ביצוע הערכות שווי וכמובן בחינת אירועים משמעותיים או מהותיים בפעילות החברה ופרסום דו"חות מיידיים בבורסה – כל זאת במטרה להעריך את יכולת החברה להשיג רווחים בעתיד ואת התפתחות החברה. בהתאם לתוצאות הניתוח האנליסטים נותנים את סוג ההמלצה.

להמלצות שהאנליסטים מפרסמים יש משקל רב בקבלת ההחלטות של המשקיעים: רובם מקבלים החלטות על סמך ההמלצות, ומיעוטם מתבססים על ניתוח עצמאי של הדו"חות הכספיים שמפרסמות החברות.

ההמלצה הגבוהה ביותר היא "קנייה חזקה" – Strong Buy – המלצה זו ניתנת כאשר האנליסט סבור כי המניה נסחרת בדיסקאונט משמעותי (הפרש ביחס בין מחיר השוק של נייר ערך למחיר השווי החשבונאי).

ההמלצה המדורגת נמוך יותר בסולם המלצות האנליסטים היא "קנייה" – Buy – המלצה זו מפורסמת אם האנליסט בדק וראה כי שווי השוק של המניה נמוך מהשווי הכלכלי שאליו הגיע, כלומר המניה נסחרת בדיסקאונט והיא צפויה להפגין ביצועים עודפים ביחס לשוק, אך לא מדובר בהפרשים משמעותיים אשר מובילים להמלצת קנייה חזקה.

ההמלצה הבאה בתור היא המלצת "החזֵק" – Hold – הוראתה להחזיק את המניה ולא למכור.

ואם המניה נסחרת בפרמיה (שווי השוק גבוהה מהשווי הכלכלי), האנליסט ייתן המלצת "מכירה" – Sell.

נוסף לכך קיימות המלצות ביניים של האנליסטים, לדוגמה "תשואת יתר" – המפורסמת אם האנליסט הגיע למסקנה כי המניה תשיג תשואה עודפת על השוק (הענף) שבו נמצאת החברה, וגם "תשואת שוק", כאשר האנליסט סבור כי בעתיד הקרוב המניה תשיג תשואות דומות לאלו של מדד היחס הרלוונטי.

אשר להמלצות לדירוג אגרות חוב, בעולם יש שלושה גופים עיקריים: סטנדרד אנד פורס, פיץ' ומודי'ס. בישראל קיימות שתי חברות מדרגות: "מעלות", החברה הוותיקה יותר, היא חברה-בת של חברת "סטנדרד אנד פורס" העולמית ומשתמשת בסולם הדירוג שלה; "מידרוג" היא חברה-בת של מודי'ס העולמית.

חברות הדירוג מפרסמות באופן שוטף את הדירוג המגלם סבירות לגבי יכולת החברה לשרת את החוב הפיננסי שלהן. הדירוג מתבצע על סמך הערכה אנליטית של החברה שעורכים אנליסטים שהוכשרו לכך, לפי בחינת פרמטרים המשתייכים לשתי קטגוריות: סיכון עיסקי וסיכון פיננסי.

דירוג השקעה מופיע בכמה קבוצות:

AAA – למנפיק יכולת מעולה לפרוע את התשלומים בגין ההתחייבות בהשוואה למנפיקים ישראליים אחרים.

AA – יכולת המנפיק לפרוע את התשלומים היא הרבה מעבר לממוצע.

A – יכולת המנפיק לפרוע את התשלומים היא מעבר לממוצע.

BBB – יכולת המנפיק לפרוע את התשלומים בגין ההתחייבות ממוצעת.

דירוג ברמת סיכון גבוהה:

BB – יכולת המנפיק לפרוע את התשלומים בגין האיגרת היא מתחת לממוצע בהשוואה למנפיקים ישראליים אחרים.

B – יכולת המנפיק לפרוע את התשלומים היא הרבה מתחת לממוצע.

דירוג ספקולטיבי:

CCC – סיכוי מסוים לאי-עמידה בפירעון התשלומים.

CC – אי-עמידה בפירעון התשלומים נראית סבירה ביותר.

C – מנפיק האיגרת זו עומד לחדול או חדל מפירעון תשלום הריבית או הקרן.

D – החברה המנפיקה לא פרעה את התשלומים בגין האיגרת (Default).

 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

3 תגובות

  1. הם אוספים עבורנו מידע ובוחנים לפי ניסיונם. אבל אם הם היו צודקים במאה אחוז הם היו האנשים העשירים בעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גבי

מעשה שהיה

איש מכירות טוב צריך ניסיון ויכולת לזהות סכנות