עצת באפט

התייחסות לייעוץ של באפט למשקיעים בבורסה
צילום של וורן
וורן באפט צילום: Mark Hirschey commons.wikimedia.org

איש העסקים האמריקני וורן באפט (Warren Buffett), יו"ר חברת ההשקעות ברקשייר האתאווי (ששווי השוק שלה כ-400 מיליארד $) פירסם את המכתב השנתי שלו לבעלי המניות ולציבור הרחב. בנוסף לנושאים הדנים בהשקעות וברווחים של החברה, נתן באפט עצות לציבור המשקיעים.

באפט ביקר במילים בוטות את מנהלי ההשקעות "המקצועיים" מניו יורק שגובים דמי ניהול מופרזים. (הוא עצמו מנהל את חברת ההשקעות שלו מאומהה, נברסקה). באפט הציע למשקיעים להשקיע בקרנות "מחקות", כלומר קרנות שמחקות מדדים, כגוןStandard and Poor's 500 . בישראל יש תעודות סל רבות אשר נצמדות או עוקבות, במחיר נמוך יחסית, אחר מדדים של מניות בישראל או בארה"ב ובמדינות רבות אחרות.

במאמר זה ברצוני להתייחס לדבריו של באפט. ראשית, כפי שכתבתי כאן באוקטובר 2016, אני מציע למשקיעים להיזהר מהשקעה במדדים, מכיוון שהמדדים אצלנו מושפעים במידה גדולה ממספר קטן של חברות גדולות (מענף התרופות), שבשנה האחרונה גרמו להפסדים גדולים למשקיעים. עם זאת עצתו של וורן באפט צריכה להיות מכוונת למשקיעים שאין להם יכולת וכישורים לעקוב אחרי חסכונותיהם וכיצד הם מנוהלים. המשקיעים הללו מנוצלים על ידי מנהלי ההשקעות לסוגיהן.

לדעתי כל אזרח בוגר צריך להשתדל לרכוש ידע פיננסי כדי להבין איך חסכונותיו מתנהלים, ולעקוב אחריהם. רמת חייהם של האזרחים, כשיגיעו לגיל זִקנה, תושפע במידה רבה מאופן ניהול החסכונות שלהם. ייתכן מצב שבו שני אנשים יפרישו לפנסיה כל חודש סכום זהה, אך הבדלים בין ניהול נכון לניהול גרוע של הכסף ישפיעו על הסכום שיעמוד לרשותם בגיל זקנה, והפערים בין הסכומים עלולים להיות עצומים.

שנית, לפי מה שצוטט בעיתון "כלכליסט", אמר באפט שמנהלי ההשקעות גובים את דמי הניהול המופרזים מ"העשירים". אני סבור שהוא מתעלם מכך שהחסכונות של מעמד הביניים מנוהלים על ידי קרנות פנסיה, והם אלו שמשלמים חלק גדול ואולי עיקרי של המיליארדים שמנהלי ההשקעות לוקחים לעצמם על חשבון השקעות הציבור שהם מנהלים. אפשר לומר בניסוח בוטה שמנהלי ההשקעות עושקים אלמנות ויתומים.

להערכתי, אצלנו, בעקבות "רפורמת בכר" מ-2005, בתי ההשקעות וחברות הביטוח שמנהלים את קרנות הפנסיה, את קופות הגמל ואת ביטוחי המנהלים (כלומר את החסכונות של המעמד הבינוני) לקחו לעצמם במשך 10 שנים, 20 מיליארד שקל בקירוב, כדמי ניהול מופרזים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

3 תגובות

  1. אם יחכו שהאזרחים יפנו זה כמעט לא יקרה. צריך לפנות אל האזרחים וליזום בפועל הדרכה, מעקב, דווחים, המלצות, ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

40, 32 ו-26

אחרי שנת הקורונה – תובנות לגבי המגזר הערבי באקדמיה