לשומר הסף אסור להיכשל

דו"ח רשות ניירות ערך על הדירקטורים
תמונה של ד"ר אלרם
ד"ר מיכאלה אלרם

לפני כחודש פרסמה רשות ניירות ערך (ני"ע) דו"ח על פעילותם של דירקטורים המכהנים בחברות ניהול של קרנות נאמנות, מנפיקי תעודות סל וחברות ניהול תיקים גדולות, לאחר ביקורות שהרשות ערכה אצלם. אנשי מדור ממשל תאגידי בסגל הרשות קיימו מפגשים אישיים עם דירקטורים חיצוניים וכאלה המכהנים כחברי ועדות ביקורת במטרה לבחון את תפקודם, תפיסת מעמדם והתנהלותם. במקביל ערכה הרשות ביקורות בנושא ממשל תאגידי, שהקיפו את מכלול התהליכים, המדיניות והבקרה המכוונים את התנהגותם של דירקטורים בקרנות נאמנות ובחברות תעודות סל.

הרשות העלתה בעיות מספר, כמו תשומת הלב לאיזון בין טובת החברה המנהלת לעמידה בחובות כלפי הלקוחות. כך למשל התקבלו החלטות על הקמת קרן חדשה שתגבה דמי ניהול שונים בחברה שבה כבר קיימת קרן בעלת מדיניות השקעה דומה ובאותה קטגוריית השקעות.

גם החלטות על התקשרות עם גורמים חיצוניים בניהול תיקי ההשקעות של הקרנות או שינוי במדיניות ההשקעה שלהן התקבלו ללא תשומת לב מספקת. בהוראות רשות ני"ע לקרנות הנאמנות הוסבר שעל יו"ר הדירקטוריון להיות מעורב בתהליך בחירת הרכב הדירקטוריון ולדאוג שהדירקטורים יהיו בעלי ידע ומומחיות ויוכלו להתערב בהחלטות ולדאוג להגנה על ציבור המשקיעים. בבדיקת הרשות נמצאו דירקטורים שהיה צורך להעמיק את בדיקת התאמתם לתפקיד מבחינה מקצועית ומבחינת הידע הכללי שלהם. בבדיקה עלה כי דירקטור מסוים שמונה לכהונת יו"ר ועדת ההשקעות היה חסר ניסיון בתחום ותרומתו לוועדה הוטלה בספק.

מהשיחות עם דירקטורים הסתבר כי במקרים רבים הדירקטוריון אינו מקיים בחינה וחשיבה בנוגע להרכבו בהיבטים של מומחיות, ניסיון והבנה בהנחיות שנדרשות מכל דירקטור. מסתבר שחלקים מחוק החברות, כמו התוויית מדיניות ופיקוח על התנהלות החברה, אינם מובנים לחלק מהדירקטורים, והם קיבלו את מדיניות הנהלת החברה ללא ערעור. יתרה מכך, גם בהבנת תהליכי הבקרה הפנימית ומדיניות ניהול סיכונים נמצאו חוסרים בקרב הדירקטורים.

מכיוון שמדובר בניהול כספי ציבור, והדירקטורים הם בפועל חומת ההגנה של המשקיעים בקרנות ובתעודות סל, מציע רו"ח אסף וייס, ראש מדור ממשל תאגידי ברשות ני"ע, להבטיח שהדירקטורים יהיו בקיאים במתרחש בחברות ויקבלו התייחסות תקופתית פרטנית על מכלול הנושאים שבאחריותם. חברות הניהול יצטרכו לאמץ נוהל עדכון תקופתי קבוע, רצוי רבעוני.

חובות הדירקטורים הם זהירות, כולל אי התרשלות ופעילות מיומנת המחייבת הבנה, וכן חובת אמונים, כולל פעילות בתום לב לטובת החברה ללא ניגוד עניינים. מכאן שלא ראוי למנות יו"ר ועדת השקעות שאינו מתמצא בהשקעות וניתן לצפות שהדירקטורים ידרשו הסברים וחוות דעת של מבקרי פנים בטרם יגבשו החלטות. בתקופה שבה התביעות כנגד דירקטורים צוברות תאוצה ובמקרים רבים מקבלות גיבוי משפטי, דירקטור שיתרשל בתפקידו יהיה חשוף לתביעות. לכן חשוב למנות לדירקטור אדם מיומן ולהפסיק עם מינוי מקורבים וכיבודים למועמדים חסרי הבנה. מינויים שאינם מקצועיים הם מתכון לצרות בעתיד.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

14 תגובות

 1. דירקטור שיושב בוועדת השקעות ואינו מבין בהשקעות זה דבר מגוחך. על הגוף המוסדי לוודא היטב את הבנתו של הדירקטור בהשקעות לפני מינויו. מינוי כושל עלול גם לגרום, במידה ויושגו תשואות ירודות, לתביעות ייצוגיות של משקיעים.

  1. לא תמיד המוסדיים רוצים לדעת.. כך הם יכולים להעלות הצעות להשקעה על בסיס חוסר הבנה שמשרת אינטרסים שאינם לתועלת הציבור. ר

 2. מינויים לא מקצועיים עברו מהעולם. גם מינוי כיבודים ומקורבים, או דירקטורים סדרתיים, הולך ונעלם. אחריות הדירקטור היא הנקודה החשובה בתפקודו ואסור להתפשר בנושא.

 3. מגוחך שבוחרים דירקטורים לא לפי רמת ואיכות הידע המקצועי שלהם אלה לפי שמם… לכן חובה שדירקטור יהיה איש מקצוע מיומן.

  1. החוק איננו מחייב שכל אנדי הדירקטוריון יהיו משכילים וכו'. רק חלק מהם מיוגדרים כמי שצריכים להיות בעלי יכולות לנתח דוחות עסקיים או יכולות דומות.

 4. דירקטור שאינו מבין בהשקעות מינויו לוועדת השקעות מגוחך על גבול האבסורדיות. הדבר דומה ללפני עיוור לא תשים מכשול. לוקחים אדם בעל מוניטין אבל חסר ידע בסיסי בהשקעות והופכים אותו ל"מומחה" להשקעות? זה נשמע רע כשמדובר בכסף ציבורי להשקעה.

 5. ניהול כספי ציבור מחייב התייחסות רצינית ואחראית. לכן מינוי של דירקטור חסר הבנה בהשקעות גובל בחוסר אחריות וזלזול במשקיעים מקרב הציבור.

 6. הדירקטורים הם מנהלי החברה הבכירים. שומרי הסף הם רואי החשבון ועורכי הדין. זאת sעתי למרות שמקובל כיום כמו הדעה שלך.

 7. כל נושא דמי הניהול פרוץ לחלוטין וכדאי לדירקטורים לשים אליו לב לפני שמשקיעים ינקטו נגדם בצעדים. גם בתעודות סל הניהול פרוץ והעמלות גבוהות.

 8. לפי מה שכבודה כותבת ועוד יותר לפי התגובות – הדירקטורים מנהלים כאן קלפטוקרטיה. מתחיל משיווק השקמה ונגמר בצוללות.

 9. הדירקטורים וההנהלות והמבקרים הפנימיים והבורסה והרשות לניירות ערך כולם יודעים שהדירקטורים שפוטים ועוצמים עיניים.

 10. שהטיתו אחריות אישית על הדירקטורים. זה ישנה במהירות את המצב

 11. היום בדהמרקר
  מדבריו אפשר להבין שהוא לא בדיוק חושב על תפקיד הדירקטיר כמוך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גבי

מעשה שהיה

איש מכירות טוב צריך ניסיון ויכולת לזהות סכנות