מדינה של שוטים?

החלטות מאקרו-כלכליות חסרות היגיון
תמונה של רימון
שלום רימון

עד לשנת 2012 עמד המס על רווחי ההון בבורסה על 20%, בעקבות המלצת ועדת טרכטנברג הועלה המס לשיעור של 25%.

מתוצאות מחקרו של ד"ר רועי שטרן ממחלקת המחקר של בנק ישראל, אנו למדים כי העלאת המס על הבורסה בשנת 2012 ל-25% השפיעה על הרכב תיק הנכסים של הציבור: הקטינו את החזקותיו הישירות בנכסים פיננסיים ובתכניות חיסכון, והגדילו במידה מובהקת את היקף ההחזקה בפיקדונות עו"ש ופח"ק. באותה שנה עמדה ריבית הפריים על 4% בממוצע, ומכאן ואילך ירדה במהירות עד רמה של 1.6% בשנת 2015.

כתוצאה מירידה מקבילה בתשואות על פיקדונות ופח"ק, הקטין הציבור את החזקותיו בפיקדונות אלו והעביר את כספו, בלית ברירה, להשקעות בנדל"ן, קרי לרכישת דירות. מסה אדירה של עשרות מיליארדי שקלים זרמה לשוק הדירות וגרמה לעליות מחירים בעשרות אחוזים.

מחקרו של שטרן קובע כי העלאת מסים על רווחי הון לא הגדילה את ההכנסות ממסים של הממשלה, מכיוון שנעשה פחות כדאִי עבור הציבור להחזיק בנכסים פיננסיים, ואף גרמה להפסדים של מיליארדי שקלים לקופת האוצר.

מאז המהלך הגאוני של פרופסור טרכטנברג ממפלגת המחנה הציוני הסוציאליסטית, ירד היקף הפעילות בבורסה באופן דרמטי, ירד מספר ההנפקות וגיוסי ההון, והבורסה נקלעה לדשדושי חולשה שמעמידים אותה באור מגוחך.

אז מה היה לנו? העלאת מס רווחי הון בבורסה, בריחת הציבור לפיקדונות, הורדת הריבית על פיקדונות, בריחת הציבור לשוק הדירות, עלייה מטורפת של מחירי הדירות בקרוב ל-100%! לאן יברח הציבור מכאן?

האין זו מדינה של שוטים?

ואולי יש צורך עכשיו בסדרת מהלכים הפוכה? להעלות ריבית על פיקדונות ולהוריד את המס על הבורסה? ובכך לשחרר את שוק הדירות מלחצי הביקוש, לגרום להורדת מחירים, ובמקביל להשיב את הבורסה החשובה כל כך לכלכלת המשק ולצמיחה – לחיים.

יתרה מזאת, בדוח החצי-שנתי על יציבותה של המערכת הפיננסית, מזהיר בנק ישראל כי עלייה בריבית תגדיל סיכון לחדלות פירעון של לווי משכנתאות. דוח היציבות מציין כי מצבם של הבנקים בישראל טוב, ואילו הסיכון המרכזי שאליו הם חשופים הוא בשוק הנדל"ן. אף כי המערכת הפיננסית יציבה, היא חשופה לסיכון ממחירי הדירות גבוהים. שוק הדירות מהווה סיכון ליציבות המערכת הפיננסית משום שהיא חשופה אליו במידה רבה, דרך המשכנתאות והאשראי העסקי לענף הבינוי והנדל"ן.

ב-6 השנים האחרונות, הוריד בנק ישראל את הריבית משיעור של 3% (פריים 4.5%) כמעט לאפס, תהליך שגרם כאמור לבריחת כספי הציבור מפיקדונות עם תשואה אפסית, להשקעה בדירות עם תשואה פטורה ממס של 2.5-3% וציפיות לרווח הון. ירידת הריבית גרמה להוזלה דרמטית של עלות המשכנתאות. הוזלה זו גרמה למשקיעים למנף את השקעותיהם באמצעות גיוס משכנתאות בהיקפים של למעלה מ-60 מיליארד שקל בכל שנה, ולרכוש דירות נוספות: דירה שנייה ושלישית, והיו שהגיעו לעשרות דירות בבעלותם, מהלך שיצק שמן נוסף על מדורת המחירים.

ככלכלנים, ידעו פקידי בנק ישראל שהורדת הריבית תגרום לזינוק בביקוש ובמחירי הדירות בעיקר על ידי משקיעים, אך הרימו ידיים בייאוש וטענו שאין ברירה, כי בשל ירידת הריבית בעולם, הם חייבים להורידה במקביל בישראל, כדי למנוע התחזקות השקל ופגיעה ביצוא.

הם כנראה שכחו שבנק ישראל הוא גם הרגולטור של הבנקים, ובכוחו להשפיע על הצפת שוק הדירות באשראי זול למשקיעים, הגורם לעלייה מטורפת במחירי הדירות.

צו רגולטורי פשוט של הנגידה, למנוע מתן משכנתאות למשקיעים ספקולנטים (בעלי יותר מדירה אחת), יכול היה לעצור את השתוללות המחירים. משכנתאות מיועדות לחסרי דיור ולמשפרי דיור לצורכי מגורים ולא לצורכי ספקולציות הוניות.

בדוח החצי-שנתי על יציבות הבנקים, מזהיר בנק ישראל מפני סיכונים פיננסיים ליציבות הבנקים כתוצאה מחדלות פירעון של לווי משכנתאות וקבלני בניין – סיכונים פיננסיים שבנק ישראל עצמו גרם להם כתוצאה ממחדליו בתחום הרגולציה על הבנקים.

מדינה של שוטים, כבר אמרנו?

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

9 תגובות

  1. שלא נכנסת לקטגורית ההחלטות של שוטים ושהתקבלה בעשר השנים האחרונות?

  2. לא מדינה של שוטים. מדינה של ממזרים-חוכמולוגים. בנו משאבה שעובדת נגד כוח הכובד. שואבת מלמטה למעלה. מהעם למנהלים של העם. מה שואבת? – כסף.

  3. על פי האוצר, בדצמבר אשתקד נמכרו 9,800 דירות – ירידה של 7% לעומת החודש המקביל ב-2015 והרמה הנמוכה ביותר מאז 2011. מכירת דירות חדשות צנחה ב-28% ורכישת דירות להשקעה צללה ב-30%

    אביב גוטר כלכליסט 15:3112.02.17

  4. המצב הכלכלי בסך הכל טוב. סימן שההחלטות שמקבלים לא כל כך גרועות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של צביה

לא אוהבת

שיר על סדרי עדיפויות