הכלכלה חזקה מסיסמאות בחירות

לוול סטריט אין סיבה לחשוש מטראמפ
פרופסור דן גלאי

תוצאות הבחירות בארצות הברית הפתיעו את הסוקרים והמומחים, שרובם ככולם חזו ניצחון של קלינטון. גם השווקים הביעו את ציפיותיהם כאשר ביום הבחירות וביום שלפניו עלו באופן משמעותי. נוסף לכך, מניות הפארמה דווקא נפלו, בשל חשש שקלינטון תזכה בבחירות ותטיל מגבלות על מחירי התרופות.

בחצות הלילה בניו יורק, כאשר התברר שבמדינות מפתח מתנדנדות בארה"ב טראמפ מוביל וסיכוייו להשיג 270 אלקטורים הולכים וגוברים, החלו לזרום חדשות על ירידות חדות בחוזים עתידיים על מדדי המניות בארה"ב. ואמנם, במקביל החל המסחר באוסטרליה וביפן בירידות חדות, שכולן יוחסו לתוצאות הבחירות בארה"ב.

בפועל, הסמן החשוב לאי הוודאות הוא מדד ה-VIX, המכונה "מדד הפחד", אשר עלה בלילה בחדות – ממעל 10 נקודות לרמה של כ-30. וכאן טמון הסיפור הגדול. לשוק אין מושג מה צפויה להיות המדיניות הכללית של טראמפ ולאן הוא יכול או רוצה להוביל את הכלכלה. מערכת הבחירות לא התמקדה באג'נדה ובמדיניות מתוכננת אלא בסיסמאות ללא כיסוי.

למעשה טראמפ שיחק בכללים של תכנית ריאליטי בטלוויזיה, שבה המטרה היא לזכות וכל האמצעים כשרים. הבטחות אינן הבטחות ונדרים אינם נדרים. השוק משקף את אי הוודאות הזאת, אף שמבחינה מעשית אין בסיס לחשש ממדיניות כלכלית מסוימת של טראמפ.

ההיסטוריה מלמדת שבדרך כלל יש המשכיות במדיניות הכלכלה במעבר מנשיא לנשיא. האינרציה של החיים הכלכליים חזקה יותר מסיסמאות. הנשיא בארה"ב אינו כול יכול ויש עליו מגבלות. השיטה האמריקנית של איזונים ובלמים מחלקת סמכויות בין גופי ממשל שונים כולל הקונגרס, הסנאט, בית המשפט וגופים נוספים כמו הבנק המרכזי – "הפד" ועוד. יש מדיניות כלכלית שקבע הממשל הנוכחי ולא ניתן לשנות את הכיוון בשיטת "זבנג וגמרנו".

ואמנם, לאחר לילה סוער שבו השווקים, באמצעות החוזים העתידיים, הגיבו באופן השלילי ביותר, ביום למחרת הסתיים המסחר עצמו בעליות מחירים. להערכתי השוק ימשיך להיות תנודתי בשבועות הקרובים, עד שנדע מי יהיה שר האוצר של טראמפ ובכלל מה יהיה הרכב הממשלה שלו. יש לצפות שיועציו הכלכליים ישבו עתה ויתכננו מדיניות לארבע השנים הקרובות.

בשלב הנוכחי לא ברורה משנתו הכלכלית של טראמפ, למעט כמה אמירות לגבי הצורך להבטיח תעסוקה וצמיחה והגברת התחרות במשק האמריקני. לפיכך קשה להעריך מה תהיה השפעת הבחירות על המעמד הכלכלי של ארה"ב בעולם, אך אין סיבה להניח שטראמפ ינהג בחופזה, ללא שיקול דעת רציני. לכן יש להנמיך את מפלס החששות.

 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

20 תגובות

 1. יש לקוות שטראמפ הבין שהכלכלה צריכה לפעול כרגיל בלא שיתערב בה יותר מדי. נכון לעכשיו עדיין קשה לנבא את התנהגותו ומעורבותו בכלכלה. האיש חושב שהוא מבין בכלכלה ועלול להביך את הפדרל רזרב וגופים נוספים.

 2. בוול סטריט נרשמת חגיגת עליות שערים מאז שטרמפ נבחר. יתכן שהשוק "מריח" שיהיה נשיא טוב מבחינה כלכלית שיעודד צמיחה.

 3. מדד הפחד נרגע וחזר לרמה נמוכה יחסית. טראמפ מאותת באופן ברור שהוא בעד שוק המניות וגם צוטט שצריך להוריד את הרגולציה מהמערכת הבנקאית.

 4. נכון שנשיא נבחר ממעט לבצע שינויים אלה שטרמפ אינו נשיא רגיל. בידיו גם הכוח שלא היה לאובמה באמצעות שלטון רפובליקני בקונגרס ובסנט ולכן עוד יתכנו הפתעות מצדו גם בתחום הכלכלי.

 5. סביר להניח שטראמפ לא יבצע חלק מאיומיו וחלק אחר(מהגרים לא חוקיים) יבוצע חלקית בלבד. מבחינת השווקים יתכן שהוא יביא לפריחה למרות עליית הריבית הצפויה בקרוב.

  1. כפי שהתעורר לחיים כך הוא יכול במהירות לשקוע ולרדת. כדאי לציבור המשקיעים לזכור זאת היטב כל יום ביומו. חשוב שהמשקיעים יזכרו זאת היטב.

   1. בינתיים אין סיבה להיבהל מטראמפ שכן הוא רוצה להגדיל אשראי לעסקים קטנים ולהפחית רגולציה. מהלכיו טובים לוול סטריט ולשווקים. הלוואי שכך יהיה אצלנו בארץ הקודש…

 6. אי אפשר להסיק עדיין מאומה מהמדיניות הכלכלית שטרמפ מתכוון להנהיג. חלק גדול מהבטחותיו לפני הבחירות לא יתקיים ולכן צריך לקוות שתהיה המשכיות בבנק המרכזי ובמדיניות הכלכלית. גם המדיניות כלפי ישראל אינה ברורה "והחגיגות" מוקדמות..

 7. דווקא טראמפ עשוי לנהוג כהרגלו בחוסר שיקול דעת ולגרום נזק לכלכלה. הוא חושב שהבנתו רבה משל אחרים בכלכלה(למרות שפשט רגל כמה פעמים), הוא בטוח שהרגולציה שנקבעה על הבנקים בעיקבות משבר 2008 מוגזמת, יש לו כלים לביצוע בקונגרס ובסנט. מטראמפ יש פוטנציאל לצרות צרורות לכלכלה ולעולם.כדאי לקחת זאת בחשבון ולא להרגע כאילו אנו לפני קייטנה ועולם כמנהגו נוהג.

 8. לא ניכרת בהלה בוול סטריט להפך המגמה חיובית. ניתן להניח שהנשיא החדש יעודד את הכלכלה (השקעות בתשתית) ולא יפעל כנגד הבנקים. לכן אפשרות רגיעה ושווקים חיוביים נראית סבירה.

 9. שוכחים כי הכלכלה מובלת ונקבעת בידי המובילים. יש אין ספור דוגמאות בכל המדינות כיצד מנהיג זה או אחר במעשיו השפיע בצורה ברורה ואפילו קיצונית.

 10. אם משנתו של טראמפ לא ברורה עדיין איך אפשר לקבוע שהיא לא תזיק. בדבר אחד ברור, נשיא ארצות הברית במדיניות שלו משפיע מאד על כל מה שקורה במדינה ובעולם כולל הבורסה.

 11. כפי שמשתקף מהטוקבקים. אחרי הכל אני נוטה לגישה שלך החיובית.

 12. מה שיביא לנפילת הבורסה או עליתה זוהי מדיניות החוץ של ארה"ב. אם היא תיצור קרירות מול אירופה וסיןועוד מדינות, הבורסה האמריקאית תיפול לא מעט בין היתר בגלל שמשקיעי חוץ רבים ירתעו.

 13. ראשית, תודה לכל המגיבים, ולענייניות התגובות. שנית,אין לראות בדברי כהמלצת השקעה אלא להתייחס להתפתחויות בארה"ב בצורה מפוקחת וחסרת פניות פוליטיות ואחרות. ועדיין, ארה"ב בניגוד לארצות רבות אחרות, בנתה מערכת של איזונים ובלמים המקטינה את יכולת הנשיא "להשתולל" כאוות נפשו (תגובה ל-11 במיוחד.) יש לטראמפ כחודשיים לגבש צוות ותוכנית כלכלית לפני כניסתו לבית הלבן. נקווה לטוב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של צביה

לא אוהבת

שיר על סדרי עדיפויות