השוּק בשוֹק

שוק ההון וטראמפ
תמונה של דונלד טראמפ
דונלד טראמפ צילום:Gage Skidmore commons.wikimedia.org

בחירתו של דונלד טראמפ לנשיא הבא של ארצות הברית הסעירה את שווקי ההון בעולם כולו. המחירים ירדו ואחר כך עלו בשווקים השונים בפראות. למשל מחירי המניות של חברות התרופות הגדולות ירדו ירידות תלולות בימים שלפני הבחירות מפני שהילארי קלינטון אמרה שהיא תפעל להורדת מחירי התרופות. מיד לאחר הבחירות עלו מחירי המניות שלהן מפני שהפחד מקלינטון התפוגג. לדוגמה מחיר המניה של חברת מיילאן (הנסחרת גם בתל אביב, בשווי של כ-74 מיליארד שקלים) ירד ב-10% בין ה-1 באוקטובר 2016 ל-7 בנובמבר 2016, ועד 10 בנובמבר 2016 עלה ב-11%. מחיר המניה של חברת פריגו (הנסחרת בתל אביב) ירד ב-12% מ-1 באוקטובר 2016 עד 7 בנובמבר 2016, ועלה ביום אחד – ב-10 בנובמבר 2016 – ב-8.5%.

לדעתי לאיש אין מושג מה תהיה המדיניות הכלכלית של טראמפ. ייתכן שאפילו הוא עצמו עדיין אינו יודע בבירור מה יעשה בכמה נושאים קריטיים, כמו תקציב הממשלה הפדרלית, הסכמי הסחר שיש לארה"ב עם מדינות אחרות, לרבות קנדה, מקסיקו, ישראל ומצרים ועוד נושאים רבים. כמו כן לא ברור מה תהיה מדיניותו בנושא מחירי התרופות ובנושא ביטוחי הבריאות, שיש להם השלכות גם על הכנסות בתי החולים, גם על הרופאים וגם על מצבם של מיליוני אנשים מבין אלה שהצביעו בעדו.

במהלך מערכת הבחירות הוא אמר כל מיני דברים: שהוא יוריד את המסים ובפרט את מס הכנסה ומס החברות, שהוא יגדיל את תקציב הביטחון ועוד תקציבים אחרים וגם לא יפגע בקצבאות של גמלאי הביטוח הלאומי האמריקני (The Social Security), כמו שהציעו פוליטיקאים בכירים מהמפלגה הרפובליקנית – זאת אף על פי שלביטוח הלאומי של ארה"ב יש גירעון אקטוארי גדול, כמו במדינות רבות אחרות. כל הדברים האלה פירושם גידול עצום בגירעון של הממשלה הפדרלית. גם המשמעות המעשית של הצהרותיו בעניין מדיניות הסחר איננה נושא פשוט. מומחים רבים סבורים שאם ינסה לבצע את הצהרותיו ייגרם לכלכלת ארה"ב נזק משמעותי.

בארה"ב, ולמעשה גם בארצות אחרות, מקובל שלא כל מה שפוליטיקאי מבטיח במערכת הבחירות הוא גם יבצע אחרי שייבחר. יש לשער שבחודשים הקרובים הוא ידבר עם מקורבים ויועצים שיש להם כל מיני רעיונות והצעות לגבי הנושאים האלה. כידוע, דברים שרואים משם לא רואים מכאן, ובייחוד אחרי שמבהירים לפוליטיקאי את המשמעות המעשית של הדברים.

כסיכום אני מציע לכל מי שמושקע בשוק ההון לא לפעול בפזיזות ולחכות שבועות מספר עד שהדברים יתבהרו קצת יותר. עם זאת, אם יתפרסמו ידיעות חדשות בימים או בשבועות הקרובים, אני שומר את הזכות לשנות את דעתי.

בבקשה תקנו אותי אם אני טועה.

 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

    1. אם טראמפ יצליח לגרום לכלכלת ארה"ב לצמוח קצת יותר , והרווחים של החברות יגדלו.

    1. כמה מיליארדים הפסידו אלה שמכרו בפזיזות אחרי שתוצאות הבחירות התפרסמו?

  1. נתת הצעה נבונה שכן פזיזות גורמת לנזקים למשקיעים.

  2. אף אחד לא מצליח להבין מה עומד לקרות, יש כנראה יותר מידי פרמטרים משפיעים שיוצרים אין סוף צירופים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך