היזהרו מהשקעות במדדים

המלצות למשקיעים בשוק המניות
מסך תוצאות בבורסה
צילום: KMJ he.wikipedia.org

התחלה של שנה חדשה וימי החופשה הרבים בחגים ובגשרים הם הזדמנות נאותה להעריך את מצב החסכונות וההשקעות שלנו ולחשוב על השאלה "מה עושים עכשיו". במצב הנוכחי, כאשר הריבית נמוכה כל כך, כאשר על פיקדון בבנקים אי אפשר לקבל יותר משברי אחוזים ואיגרות חוב של הממשלה ושל חברות רציניות נותנות ריבית שלילית או במקרה הטוב ריבית סמלית, רבים מחפשים אפיקים שבהם אפשר להשיג תשואה גבוהה קצת יותר.

נכון לעכשיו התשואה לפידיון של איגרת חוב ממשלתית לארבע שנים היא 0.48% ברוטו, נטו התשואה היא -0.34%. התשואה לפידיון של איגרת חוב של הממשלה לעשר שנים היא 1.69% לשנה, ומזה יש להפחית מס הכנסה ומס רווחי הון כך שהתשואה נטו היא 0.86%. התשואה לפידיון של איגרת חוב של בנק "מזרחי טפחות" לחמש שנים היא 0.8% ברוטו, נטו התשואה היא -0.15%.

יש כאלה שפונים לשוק הנדל"ן ויש כאלה שפונים לחו"ל. על הסיכונים הרבים שמחכים למי שפונה לשווקים האלה כתבתי בהזדמנויות אחרות. יש כאלה שפונים לשוק המניות. על הבעיות והסיכונים שמחכים לכם בשוק הזה אדון כאן.

מי שפונה לשוק המניות צריך להצטייד בלב חזק ובעצבים חזקים. שוק המניות מאופיין בעליות וירידות, שלפעמים הן תלולות למדי ואף מפחידות. בשנת תשע"ו שהסתיימה זה עתה ירד מדד תל אביב 25 (מדד המעו"ף – הממוצע של מחירי המניות של 25 החברות ששוויין הוא הגבוה ביותר) ב- 9%. מדד תל אביב 100 ירד גם הוא ב- 8.9%. לעומת זאת, דווקא מחירי מניות היתר – המניות שאינן כלולות במדד תל-אביב 100, כלומר אלה ששוויין נמוך יותר – עלו השנה בכ-20% בממוצע.

יועצים ופרשנים רבים אומרים שלא צריך להתרשם מירידות במחירי המניות בזמן הקצר, כלומר בשבוע אחד או בשנה אחת, וזה נכון. אבל בעשר השנים האחרונות הניבה השקעה במדד תל אביב 100 54%, שהם 4.4% לשנה. אין זו תשואה מרשימה. לעומת זאת, ראו את מדד מחירי המניות האמריקני של נאסד"ק (NASDAQ), שבה נסחרות מניות הייטק רבות. מי שהשקיע במניות הנאסד"ק בשנת 2000 לפני שהתפוצצה בועת המחירים – בועת dot.com – והמשיך להחזיק את אותה השקעה באחד ממדדי נאסד"ק, ספק אם עד היום החזיר לעצמו את קרן השקעתו.

השקעה במניות צריכה להיעשות במחשבה לשנים מספר. אבל לכמה שנים? בחור צעיר בן 30 שצפוי לפרוש לפנסיה בעוד 35 שנים יכול לחשוב לזמן של 30–40 שנה. אבל אדם בן 50 או 60 צריך לחשב את צעדיו ביתר זהירות.

אנשים רבים מאוד מושקעים בהשקעות הצמודות למדדי המניות תל אביב 25 ותל אביב 100, אם על ידי קרנות נאמנות המשקיעות במניות הכלולות במדדים האלה אם בתעודות סל הצמודות למדדים האלה. הרבה יועצי השקעות מכוונים את לקוחותיהם להשקיע ב"מדדים" מפני שזה "מפזר את הסיכון". כמה מחקרים, שמצוטטים בפי פרשנים רבים, הראו שקרנות נאמנות רבות שהיו אמורות להשקיע במניות "נבחרות" ושהיו אמורות להניב תשואה גדולה יותר מאשר המדדים, לא הצליחו להשיג זאת. לכן כדי לחסוך את דמי הניהול של קרנות הנאמנות עדיף להשקיע במדדים. לדעתי היועצים מכוונים את הלקוחות להשקיע במדדים בעיקר משום שזה נוח ופשוט. התוצאה היא שמאות מיליונים רבים מושקעים באפיקי ההשקעות האלה, והם מהווים את החסכונות של עשרות אלפי משפחות, אולי מאות אלפים.

אבל מי שמשקיע במדדים שהם ממוצעים של מניות טובות ומניות גרועות, משקיע גם במניות של חברות גרועות שמפסידות, והמניות האלה צפויות לאבד הרבה משוויין ואולי להימחק לגמרי. לדעתי עדיף להשקיע זמן ומאמץ וללמוד על כל חברה: במה היא עוסקת? האם היא מרוויחה? מה ההיסטוריה שלה? כלומר האם המכירות שלה והרווחים שלה גדלו בשנים האחרונות או ירדו? מי המנהלים של החברה? כדאי לעיין בדו"חות של החברה, יש בהם מידע רב.

כדי להדגים את העניין אני מציע לעיין בלוח שצירפתי, ובו נתונים על השינויים שקרו בשלוש השנים האחרונות במחירי המניות של 15 חברות הנסחרות בבורסה בתל אביב.

לוח: השינוי במדדים ובמחירי מניות אחדות בשנים 2013–2016

מניה השינוי במחיר המניות (באחוזים) שווי החברה (מיליארדים) הערות
מדד תל אביב 25 23.0    
מדד תל אביב 100 17.8    
מדד תל אביב יתר 50 39.0    
בנק לאומי 22.0 22.00  
בזק 68.0 19.60  
טבע 44.0 187.20  
פז 19.0 6.00  
דלק 12.5- 9.40  
החברה לישראל 43.0- 4.80 ראו הסברים בהמשך
פרוטרום 230.0 11.40 ראו הסברים בהמשך
חברת הביטוח הראל 10.0- 3.00  
חברת הביטוח מגדל 49.0- 2.60  
חברת הביטוח מנורה 14.0- 2.00  
ביטוח ישיר 112.0 1.40  
חברת איסתא 223.0 0.87 חברת נסיעות
חילן 165.0 1.30 שירותי מחשוב, חישובי שכר
אבגול 70.0 1.35 יצרנית בדים לא ארוגים
קליל 68.0 0.70 יצרנית אביזרי אלומיניום

בראש הלוח שש חברות שמניותיהן כלולות במדד תל אביב 25. שימו לב להבדלים. בשלוש השנים האחרונות עלה מחיר המניות של "בנק לאומי" ב- 22%, קצת פחות ממדד תל אביב 25, ואילו מחירי המניות של "החברה לישראל" ירדו ב-43%.

שלוש חברות תרופות – "טבע", "מיילאן" ו"פריגו" – תופסות כמעט 24% ממדד תל אביב 25. מיילאן ופריגו הן חברות אמריקניות ומניותיהן נסחרות בעיקר בניו יורק. גם המסחר במניות טבע מתנהל בעיקר בניו יורק, והוא מושפע מכל התהפוכות של שוק ניירות הערך בניו יורק, ולכן מדד תל אביב 25 מושפע במידה רבה מתנודות שמקורן בבורסה בניו יורק. זהו כישלון גדול של הנהלת הבורסה ושל הרשות לניירות ערך, שנתנו למצב הזה להתהוות (ראו מה שכתבתי בקשר לפרשת "אורבנקורפ" ב-5 ביוני 2016). מתחילת 2016 עד סוף ספטמבר ירדו שער מניית טבע ב-26%, שער מניית מיילאן ב-31% ושער מניית פריגו ב-35%.

בשנים האחרונות עבר על "החברה לישראל" תהליך לא טוב. הנכס העיקרי של החברה לישראל הוא 46% ממניות "כימיקלים לישראל", שסבלה בשנים אלה מירידת מחירי האשלג. כמו כן הפסידה החברה לישראל מאות מיליונים בשל הפסדים של חברת הספנות "צים". נוסף לכך, החברה לישראל השקיעה מאות מיליונים במפעל לייצור מכוניות בסין, השקעה שאולי סייעה להתפתחות הכלכלית של סין אבל לה עצמה גרמה הפסדים גדולים.

שער המניות של חברת "דלק" עולה ויורד כמו נדנדה, וכל שינוי בעניין מתווה הגז – לפעמים אפילו אמירה של שר זה או שופט זה – גורם לתנודה בשערי מניות החברה והחברות הבנות שלה. לעומת זאת, שער המניות של חברת "בזק" עלה בשלוש השנים האחרונות ב-68%, והמניות של חברת "פרוטרום" עלו ב-230%. לפני ארבע-חמש שנים הייתה פרוטרום חברה כמעט בלתי ידועה שעסקה בייצור "חומרי טעם", אך תוך שנים מספר התפתחה לאימפריה בין-לאומית על ידי רכישת חברות ומפעלים בענף חומרי טעם ומוצרים דומים.

כדי להדגיש שלא מספיק להתעניין בענף שבו עוסקת החברה שבמניותיה אנו מתעניינים, הבאתי נתונים על ארבע חברות ביטוח. הנתונים מראים שמחירי המניות של מרבית חברות הביטוח ירדו בשנים האחרונות (ראו מה שכתבתי על הצרות של חברות הביטוח ב-12 ביולי 2016). הגדילה לעשות חברת הביטוח "מגדל", שמחיר מניותיה ירד תוך שלוש שנים ב-49%, כלומר כ-2.5 מיליארד שקל נמחקו משווי החברה. לעומת זאת, באותה תקופה עלה שער המניות של חברת "ביטוח ישיר" ביותר מפי שניים.

בהמשך הלוח הבאתי נתונים על ארבע חברות מפורסמות פחות ששוויין, על פי מחירי המניות, נמוך יותר. כפי שאפשר לראות מן הנתונים, שערי המניות שלהן עלו בשלוש השנים האחרונות במידה מרשימה, והיו השקעה טובה הרבה יותר מהשקעה במדדים.

תקנו אותי אם אני טועה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

11 תגובות

 1. אין סחירות גבוהה במניות השורה השניה בבורסה וזו בעיה שלא התייחסת אליה.

 2. אבל רוב המשקיעים לא יוגעים לנתח חברות וגוקא בגלל זה הם מעדיפים להשקיע במדדים.

  1. הרפורמות שעשו בשנים האחרונות העבירו את האחריות והנטל על כול אחד. אין ברירה חייבים להתמצא יותר בעולם החיסכון וההשקעה. מי שטועה (או נעקץ) משלם מחיר גדול מאד.

  1. אין ברירה ,מוכרחים להתעניין וללמוד קצת על שוק ההון. להתייעץ צריך בזהירות.הרבה "יועצים" מפנים את המתייעצים להשקעות לא טובות. מי שהיפנו אותו להשקיע במדד תל-אביב 25 בראשית תשע"ו הפסיד 9% מכספו. בערוץ הזה מושקעים מאות מיליונים. צריך לבדוק את העיצות אחרי כמה זמן (חודש, או חודשיים) ולראות מה התוצאה. והעיקר- לפזר את ההשקעה בכמה מסלולים שונים!

 3. מר בורוכוב, רובם המכריע של המחקרים בתחום יצירת תשואות עודפות על הממוצע בתיקי השקעות נותנים את אותה תוצאה כמעט תמיד: מה שקובע את רוב רובה של התשואה בתיק השקעות זה אופן חלוקת הנכסים בתיק (ASSET ALLOCATION): מניות/אגח, ממשליתי/קונצרני, מניות חול/מניות ישראל, סקטורים מחזוריים/דפנסיביים ורק אחרי כך לניתוח של הדוחות של מניה כזו או אחרת יש מקום שולי בתרומה לתשואה הכוללת בתיק זה. חבל שאתה משלה את עיני הציבור בקביעה שלא מתבססת על המחקר בתחום.

  1. מי שרוצה לסמוך על "המחקרים"סומך על יועץ זה או אחר, ובסופו של יום משקיע במדד של אותו יועץ.בתקופה הזאת אני חושב שכול אחד צריך ללמוד את השקעותיו (לרבות קופות פנסיה), ולבדוק מה קורה מזמן לזמן, ורצוי לעיתים קרובות, ולא לסמוך על אף אחד, כדי שתהיה לו הכנסה ראויה לעת זיקנה.

  2. מה זה סקטורים מחזוריים/דפנסיביים?
   כל שאר הנכסים בתיק שלי מושקעים כפי שתיארת.
   נקווה לטוב (למרות שעברו כמה שנים ומשברים מאז שכתבת.. פשוט הגעתי הנה במקרה).

 4. אני מציע לך לעיין במה שכתבתי על המצב בחודשים האחרונים, במדור שוק ההון באתר הזה. והעיקר (ההיפך ממה שאמר נחמן מברסלב) תמיד להיזהר .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

וידאו לעסקים

מה חשוב לקחת בחשבון בעת צילום?