למה מתכוונים כשהם מדברים על התייעלות

האמת שמאחורי התייעלות הבנקים
תמונה של בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

מהדו"ח השנתי של המפקח על הבנקים עולים דברי שבח לבנקים על כך שהם מתייעלים. הצרה היא שחלק מן ההתייעלות הזאת היא, לאמתו של דבר, הרעת השירות שהלקוחות מקבלים.

כיצד, אם כן, התייעלות זו באה לידי ביטוי? אחת מן הדרכים שבהן הבנקים "מתייעלים" היא סגירת סניפים. בשנים האחרונות נסגרו כמה עשרות סניפים בעיקר בערים הגדולות והבינוניות. כמה סניפים נסגרו בשנים האחרונות? את זאת אין הדו"ח של המפקח על הבנקים מגלה.

לפי הדו"ח בין השנים 2012 ו-2015 פחת מספר הסניפים ב-56. אבל באותן השנים הבנקים פתחו סניפים חדשים ביישובים בפריפריה, בעיקר ביישובים הערביים, שבהם היו מעט סניפים. כך שמספר הסניפים שנסגרו, למעשה, גדול מ-56. סגירת הסניפים היא הרעת השירות ללקוחותיהם הקבועים. הם מופנים לסניפים בשכונות "סמוכות". לעתים הסניף שנסגר היה במרחק הליכה ברגל, וכעת ההגעה לסניף "הסמוך" מחייבת נסיעה.

בנוסף לכך, בסניפים רבים נעלמו ה"טלרים", אותם הפקידים שאצלם אפשר היה למשוך כסף מזומן מן החשבון, או להפקיד כסף לחשבון. הלקוחות מופנים למכשירים האוטומטיים, מיטב הקִדמה הדיגיטלית, המוצבים מחוץ לסניף.

השינוי הזה הנו הרעה בשירות. הבנק איננו נותן את השירות הבסיסי ביותר – הפקדת כסף, וקבלת כסף מזומן. השינויים האלה פוגעים במיוחד בלקוחות מבוגרים שקשה להם להגיע לסניפים "הסמוכים", וקשה להם להסתדר עם המכשירים האוטומטיים.

אדם שאיננו שולט בעברית (או באנגלית), שהיה יכול להתנהל מול פקידי הבנק בשר ודם, נעשה כתוצאה מן "ההתייעלות" הזאת תלוי בעזרתו של קרוב משפחה, מכר או שכן לשם ביצוע פעולות "פיננסיות" פשוטות כמו הפקדת כסף לחשבונו ומשיכת כסף מחשבונו, דבר שפוגע קשה בעצמאותו של האדם ובכבודו העצמי.

 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

4 תגובות

  1. אין מה לעשות, העולם משתנה. טכנולוגיות המידע הם הכוון. אם מישמים אותם בצורה חכמה אפשר לתת מענה לכל הבעיות שהזכרת וכן למצוא פתרונות למקרים החריגים.

  2. למרות שרמת המחשוב שלהם גבוהה. מצד זני הם מאד ריווחיים. וכל זה מתאפשר כי הלקוחות פראיירים.

  3. הוכיח לנו איזה התייעלות אפשר להשיג בבנראות אינטרנטית. הביא דוגמא של בנק הולנדי שהוא יותר גדול מכל הבנקים בארץ ביחד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אריה

הקרב על הדמוקרטיה

כיצד נתנגד למהלכים האנטי-דמוקרטיים שמתגבשים בישראל