עיבוד בתפישה חדשה

"פונדק הרוחות" של נתן אלתרמן בתיאטרון החאן
צילום מבמת ההצגה
פונדק הרוחות צילום: יעל אבידן

"פונדק הרוחות" הוא המחזה הראשון מפרי עטו של ענק היצירה הישראלית נתן אלתרמן. המחזה עלה בתאטרון הקאמרי לפני למעלה מחמישים וחמש שנים, ובתפקידים הראשיים הוצבו השחקנים האגדיים חנה מירון ויוסי ידין. מאז לא נענה לאתגר אף תיאטרון. כעת עושה זאת תיאטרון החאן. אני יצאתי מרוצה מההצגה, חוויה תיאטרלית ראויה.

מדובר בדרמה המתנהלת מרגע שהבעל חננאל עוזב את ביתו כדי להגשים את עצמו ככנר. רעייתו נעמי מוכנה להקריב עצמה ולהשתעבד פיזית ונפשית בצורה הקשה והמשפילה ביותר, תמורת כסף שיאפשר לבעלה לממש את יכולותיו האמנותיות הרחק מהבית. כל זאת בתנאי שכעבור שתים עשרה שנים בדיוק ישוב בעלה ויתאחד עמה.

ממעמד פתיחה חריג זה נפתח מסלול בין תריסר שנים. האישה מתענה וסובלת, הולכת ושוקעת. בעלה לעומת זאת מצליח ומתקדם. המסלולים מתנהלים במקביל במרחק רב בשני עולמות נפרדים שמוצגים על אותה במה, לא פעם ממש יחדיו.

בדרכו הממריאה עוברות על הבעל התרחשויות משמעותיות שעיקרן חבירה לשטן ומערכת יחסים עם בעלת פונדק. ואז ברגעי סיום המחזה תמה תקופת השנים הקצובה. המפגש המיוחל בין הבעל והאישה הופך לטראגי עם מותה של נעמי.

מה שהוליד את שביעות רצוני היה קודם כול השילוב המיוחד בין הסיפור הלא שגרתי, העיבוד החדשני למחזה הישן שביצעה הבמאית שיר גולדברג, השפה הגבוהה של נתן אלתרמן והתפאורה המינימליסטית והמתוחכמת. כל אלה יחדיו הם בעצם מהותו של תיאטרון יצירתי וטוב.

לא לגמרי הבנתי את השילוב של שירים מתוך ספרו של נתן אלתרמן "כוכבים בחוץ", אם כי אני מקבל זאת כחלק מהפרשנות המיוחדת והאישית של הבמאית. התפתחות העלילה עלולה להיות לא מספיק ברורה לצופים שאינם מכירים אותה מראש.

לסיכום: הצגה מומלצת לאוהבי תיאטרון של ממש. אין זו הצגה שתסחף אליה את ההמונים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של סטיב

מלחמת התשה

רוסיה ואוקראינה, לאן פנינו?