מחווה לבני גודמן וסידני בשה

דניס ליכטמן בסדרת ג'אז חם
צילום של דניס
דניס ליכטמן צילום: יונתן קורפל

שנים רבות אני מנוי על סדרת ג'אז חם, בשלוחה שלה במוזיאון תל-אביב. מבחינתי, שתי החוזקות של הסדרה הן העובדה שתמיד הנגן המוביל, בצירוף לפחות עוד חבר בהרכב, מגיעים מחו"ל; וכמו כן הגיוון שהיא מציגה: בכל פעם מופיעים אורחים מארצות שונות המייצגים סגנונות שונים.

המופע הפעם היה מוצלח מאוד, אחד מהטובים ביותר ששמעתי במשך השנים. ראשית, בשונה מרוב המופעים בסדרה, חמישיית ההרכב כולה הגיעה מארה"ב. לא נדרשה השלמה של אומנים מקומיים. מדובר כמובן בהרכב שחבריו לא רק מכירים היטב איש את רעהו, אלא גם צברו שעות רבות של הופעות משותפות.

ההרכב האמור הביא עימו גם אווירה וקודים חשובים וראויים בעיניי, ובמיוחד כשמדובר בסגנון הג'אז מסוים שבו התמקדה ההופעה. מבחינה חיצונית הדבר ניכר בתלבושת, שכללה לבוש פורמלי – ז'קט ועניבה. הרכב הכלים היה קלאסי, נטול אלקטרוניקה.

ההופעה התבססה בראש ובראשונה על המוביל דניס ליכטמן (Dennis Lichtman), נגן קלרינט מוכר בסצנת הג'אז האמריקנית, שהפגין גם יכולת נגינה בבנג'ו. ליכטמן ניגן, הוביל, שר והנחה. פשוט לשמוע וליהנות. התרשמתי גם מנגן החצוצרה גורדון או. יתר חברי ההרכב באותו ערב היו דלטון רידהאוור (פסנתר), שון קרונין (בס), ולארי איגל (תופים). הנגינה והשילוב היו ברמה גבוהה.

בהשראת ליכטמן הקו המוביל היה מסורתי – ניו-אורלינס, עם ניצוצות של בלוז, דיקסי וסווינג – הסגנון שממש אהוב עליי אישית. התוכנית כללה כמה יצירות מן המיטב של שני ענקי מוזיקה מארה"ב של תחילת המאה הקודמת: בני גודמן וסידני בשה. אציין במאמר מוסגר כי לא ממש הבנתי את החיבור בין שני היוצרים והמבצעים האלה. כמו כן נוגנו כמה קטעים מקוריים שהלחין ליכטמן המוכשר.

הערב כולו התנהל באווירה נינוחה. ההנחיה הייתה לא מוגזמת ולא מצועצעת, כפי שלעיתים קורה במופעים שכאלה. כמה מבקרים במדיה התלהבו מאוד מהשירה של ליכטמן, אני התלהבתי פחות, אבל אהבתי את חוסר הבומבסטיות שבה ואת היותה צנועה, לא צעקנית וג'אזית. ההופעה קלחה והביאה עימה ניחוחות של פעם, של מוזיקה שכבר לא מלווה אותנו ביום יום. הזדמנות נהדרת להיזכר ולהתגעגע.

בקיצור, לילה מהנה של מוזיקה טובה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יהודה

חופשה נעימה

היעדים של הישראלים היוצאים לחו"ל בפסח ובקיץ

תמונה של עמירם

השלכות

על תכונותיו של אדם בוגר

דילוג לתוכן