לאוהבי ג'אז

מרכז הג'אז BIMHOIS באמסטרדם
תמונת המבנה
BIMHOIS Amsterdam צילום: יונתן קורפל

אמסטרדם ידועה במקומות הרבים שבהם ניתן להאזין למוזיקת ג'אז חיה. על אחד מהם – Jazz Café Alto – כבר כתבתי כאן במדור לפני שנים אחדות.

הפעם ביליתי במוסד ידוע שכל פעלו בתחום הג'אז, אלא שאין מדובר במועדון מהסוג השכיח. BIMHOIS הנו אולם הופעות שמוקדש לקטגוריית המוזיקה הזאת. הישיבה איננה סביב שולחנות כמו במועדון שכיח, אלא בשורות מושבים מרופדים חסרי משענות ידיים, שמפרידות בין היושבים בדרך כלל. ובכל זאת נשמרת אינטימיות ראויה מפני שמדובר בכמאתיים וחמישים מקומות ישיבה בסך הכול. רק בקצה העליון של שורות המושבים יש מעין מרפסת קטנה ובה ניצבים פחות מעשרה שולחנות ומסביב לכל אחד מהם ארבעה כיסאות.

הבמה גדולה ומרווחת ויכולה להכיל גם הרכבים גדולים יחסית. תשתיות התאורה והשמע רחבות וטובות האולם נטול דקורציה. יש בכך משום הצהרה: כאן באים לשמוע מוזיקה ולא להתעסק בסממנים הנלווים. בנקודה זו מתעוררת השאלה אם זוהי הדרך הנכונה כשמדובר במוזיקה שהאווירה היא אחת מאבני היסוד שלה.

התפלאתי לגלות כי חלק מהצופים הגיעו מצוידים בכוסות אלכוהול שרכשו בבר-מסעדה הצמוד. הרי מדובר באולם שבו ישובים אנשים זה לצד זה ואין מקום להניח את כוסות הזכוכית. אולם אלה הם כנראה כללי המשחק במקום והכול התנהל ללא כל בעיה.

בהפסקה בין שני חלקי ההופעה יצא הקהל, כמעט ללא יוצא מן הכלל, לבר של המוסד. כאן רוכשים משקאות, בעיקר בירה, ומשוחחים תוך כדי צפייה בנוף הימי-עירוני היפה הנשקף מקיר הזכוכית של הבר.

מוסד הג'אז ממוקם בחלקו הגבוה יחסית של מבנה ענק שבו שוכנים כמה מוסדות תרבות ובתחתיתו בתי קפה. המבנה ניצב על חוף הים, מרחק הליכה של כרבע שעה מ"השוק החדש" בבירה ההולנדית, ובקרבתו בתי מלון ומוסדות שונים. אם מזג האוויר מאפשר זאת אני ממליץ להגיע ברגל, וכך תיחשפו לכמה מקומות בילוי והסעדה בסביבה. המראות כאן שונים בהחלט מאלה המאפיינים את אמסטרדם המסורתית המוכרת כל כך.

מוסד בימהויז הוקם במטרה להביא לציבור את מוזיקת הג'אז על כל היבטיה. גופים רבים תומכים בו וביניהם עיריית אמסטרדם, הקרן ההולנדית לאמנות הבמה והאיחוד האירופי. מעורר קנאה וסימני שאלה בהשוואה לארצנו, שבה אמנות הג'אז איננה מעניינת במיוחד את המופקדים על התרבות.

בערב שבו שהינו במקום הופיע הרכב שבראשו עמד המוזיקאי הוותיק Theo Loevendie, מחלוצי מוזיקת הג'אז בהולנד. הוא הוביל עם פסנתרו הרכב שאת עיקרו היוו נגנים מהצוות המופיע ב-Café Welling וכן אורח נוסף ומוכר במקומותיו. ערב מעניין וחד-פעמי, שניכר כי לא הושקעו בו הכנות וחזרות רבות במיוחד, מה שהוסיף אותנטיות לשילוב ולאלתור, החשובים כל כך בסוג זה של מוזיקה.

חשוב לזכור כי כמעט בכל ערב יש כאן הופעה אחרת, לא פחות מ-300 הופעות שונות בשנה! סביר להניח שממילא אתם לא מכירים את מרבית ההרכבים. לכן אם אתם אוהבים ג'אז ואתם מתכננים להיות בבירת הולנד, היכנסו לאתר האינטרנט של בימהויז והזמינו כרטיסים. האתר פועל גם בשפה האנגלית. בדרך כלל אין מקומות מסומנים בכרטיס. כל המקדים להגיע מתמקם כרצונו.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גד

אין לי

שיר על חסר

ציור סמלי

חשמל מודרני

מעבר אקטיבי למקורות אנרגיה ירוקים

צילום של משה

הצצה אל התופת

על ספר השירים "שמרי על הקיכלי" מאת צילה זן-בר צור