5 טיפים לשנת לימודים פורייה ומוצלחת

חזרה ללימודים אקדמיים לאחר "שנת קורונה"
תמונה של רונאל
רונאל שורץ

במוסדות האקדמיים ברחבי הארץ שנת הלימודים כבר החלה. שנת הלימודים הקרובה מביאה עימה בשורה משמחת וחשובה מאוד, והיא הַחֲזָרָה (הכמעט) מלאה ללמידה פרונטלית בכיתות, במעבדות ובספריות.

ללמידה המקוונת היו יתרונות רבים, כגון סביבת למידה סטרילית, יכולת לחזור שוב על חומרי לימוד בעזרת ההקלטות ועוד, אך בד בבד גם מספר חסרונות מובהקים. הבולט שביניהם היה חוסר האינטראקציה האנושית והבין-אישית.

בדומה ללמידה מקוונת מלאה, גם הלמידה ההיברידית (חלק מהסטודנטים בכיתה וחלק צופים מהבית), מדיניות שהונהגה עם בלימת המגפה ותחילת מבצעי החיסונים, טמנה בחובה יתרונות וחסרונות. יתרון מובהק היה הגמישות שבלמידה ויכולת ניהול ותכנון הזמנים הפרטני של כל סטודנט, החיסרון המשמעותי ביותר היה תקלות טכניות רבות שהקשו על מהלך ושטף הלמידה.

מטרתו של מאמר זה היא לא להעמיד במבחן כל אחת משלוש שיטות הלימוד (פרונטלית, מקוונת והיברידית), אלא לספק לסטודנטים החדשים כמה טיפים פשוטים אך מאוד אפקטיביים, למיצוי הלמידה ולהפקת המרב משנת הלימודים הקרובה.

 1. שינה – על פי מחקרים רבים, שינה איכותית הוכחה כאחד מהגורמים המשמעותיים ביותר להגברת פרודוקטיביות, לחידוד היכולות הקוגניטיביות ולשיפור מצב הרוח. הקפידו על שינה איכותית וכך תוכלו להפיק את המרב מימי הלימודים.
 2. ניהול זמנים – זמן הוא משאב שלצערנו אי-אפשר לקנות ממנו עוד. הזמן תמיד יהיה מוגבל ולימודים אקדמיים הם תהליך שדורש השקעה רבה. בעזרת ניהול זמנים נכון ומחושב, תוכלו לנצל את היום בצורה טובה יותר ולהניב הספקים רבים יותר. מומלץ לעבוד עם כלי שבעזרתו תוכלו לתכנן קדימה ולתעד את פעולותיכם – יומן פיזי או כל כלי טכנולוגי אחר, דוגמת יומן Google ודומיו.
 3. הכינו את חומרי הלימוד לפני ההרצאה – ודאו שאתם מגיעים להרצאה ושכל החומר הרלוונטי נמצא בהישג ידכם, גם אם אתם מסכמים במהלך ההרצאה וגם אם לאו. מומלץ להגיע לכיתה כמה דקות לפני תחילת ההרצאה, להתיישב במקום נוח לכם ולהכין את הציוד האישי שלכם.
 4. הקפידו לא לדלג על ארוחות במהלך יום הלימודים – חלק מהימים במהלך השבוע עלולים להיות עמוסים יותר מאחרים – תרגולים, הרצאות, מעבדות ועוד. השתדלו בימים אלו, למרות העומס, לאכול בצורה סדירה ולשמור על שגרת הארוחות שלכם. מחסור במזון עלול להוביל לחוסר ריכוז, לתחושת תשישות ולירידה בפרודוקטיביות. הכינו את האוכל לפני היציאה לקמפוס וכך תוודאו שאתם נשארים חדים לאורך היום.
 5. קדמו את עתידכם המקצועי – האוניברסיטה היא פלטפורמה מדהימה להכיר אנשים וליצור קשרים שיכולים לקדם אתכם בהמשך הקריירה המקצועית שלכם. זו ההזדמנות שלכם להתחיל לקדם את עצמכם. תתעניינו, תשאלו, תחקרו, תשאירו פרטים, תתנדבו, תעשו כל מה שאתם חושבים שיכול לקדם אתכם כבני אדם, לעזור לזולת ולשפר את קורות החיים שלכם. זכרו – כל פעילות היא מבורכת!

אני מאחל לכל הסטודנטים שנת לימודים מוצלחת, פורייה, מלאה בהישגים ובהגשמה עצמית!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

 1. ועוד עצה חשובה. בואו ללמוד מהמרצים ולא רק לקבל ציונים. חלק מהמרצים נושאים עמם הרבה חוכמה והרבה ניסיון.

 2. וגם כסטודנט לשעבר
  אני ממליץ גם להשקיע בלימודים ולהתייחס ללימודים ברצינות
  זה בהחלט ישפיע לחיוב על המשך חייכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן