27 שקל לשעה

חיי סטודנטים בישראל
תמונה של אודליה ללוש
אודליה ללוש

120 שעות כפול 27 שווה 3,240. פחות מס הכנסה, ביטוח לאומי, ביטוח בריאות,פנסיה – יוצא 2,932.86 ש"ח. משכורת חודשית של משרת סטודנט.

אז נתחיל: 2,100 ש"ח לשכר דירה, 200 לחשמל ולארנונה, 500 לאוכל. יציאות – אחרי צמצום – 250, טבק מגולגל במקום סיגריות – 100. בגדים ומוצרים בסיסיים – 200. שכר לימוד אחרי מלגות – 4,000.

סה"כ בעו"ש: -4,615 ש"ח.

אעבור לגור עם ההורים, אוותר על העצמאות שלי, על החופש שלי ועל ההתפתחות שלי. סה"כ בעו"ש: -2,315 ש"ח.

מישהו מחפש מלצרית?

זה המצב של רוב הסטודנטים בישראל. מצב מבייש.

לקום כל יום ב-6 בבוקר, אחרי שבלילה הקודם נשארת ער עד מאוחר בשביל ללמוד למבחן שמתקרב, בשביל להוסיף שורה לקורות החיים, כדי שאולי אותך יבחרו לעבודה שאתה רוצה ולא את שאר המרואיינים. להגיע ל-120 שעות עבודה חודשיות כי זה המקסימום המותר, להרוויח 27 שקל לשעה בלי אפשרות להעלאה ולבונוסים, ואסור לחרוג ממשכורת של 3,000 שקל כי אתה נמצא בקטגוריית "משרת סטודנט", וכמה שתתנגד, תעבוד, תבקש ותרצה – זה החוק. ללכת לעשות שעות בקהילה כי זה מה שהמלגה דורשת, לשלב עוד עבודה מהצד – לרוב מלצרות, עבודה סיזיפית שדורשת ממך לעמוד על הרגליים וחיוך מזויף ללקוחות, והכול בשילוב מינימום שעות שינה, מחשבות על המבחן שהולך ומתקרב וחלומות שנשארים במגירה על איזה טיול.

מגיל קטן מחנכים אותנו להצלחה. לרכוש ידע ותואר אקדמי – כי זה מה שיקדם אותנו בחוץ. דף מנוילן עם חתימה ממנהל המוסד ששהית במסגרת לימודים אקדמית. ארבע שנים של סבל, ארבע שנים שבהן גילית רמות חדשות של לחץ נפשי, כאלה שלא ידעת שקיימות. אתה כבר לא יודע אם אתה ילד או מבוגר. לילות שאתה מעביר בלי שינה בשביל להגיש בזמן את העבודות והמטלות ולהספיק ללמוד למבחנים תוך כדי, מורים פרטיים שאתה צריך לממן לעצמך, וכמובן לשלב עבודה, חיי חברה, זוגיות, ולנסות לא לשכוח את עצמך בתוך כל הטירוף.

נעים מאוד – אודליה, בת 23. סטודנטית שנה ב', גרה עם ההורים, עובדת במשרת סטודנט, מלצרית, מנסה לא לאבד את חבריי הטובים ולא לטבוע בחיים של עצמי. השבוע מילאתי לוטו, שילוב של ייאוש ותקווה לא ברורים, אולי מישהו מלמעלה יזרוק לי עצם ויעזור לי להמשיך את החיים עם פחות דאגות. מיותר לציין שזה לא קרה, אמשיך לראות את הסכום העגום שנכנס לי לעו"ש כל חודש.

אני שואלת אתכם המבוגרים, את השרים, את נפתלי בנט: איך אנחנו הילדים (כן, אנחנו עדיין ילדים) שיש לנו מוטיבציה בשמים, שאפתנות ורצון להצליח – איך נצליח? למה אנחנו צריכים לחיות מהיד לפה, למה על כל שקל אנחנו צריכים לחשוב, לצאת לפני שהשמש זורחת ולחזור אחרי שהיא שוקעת, לשכוח מה זה לישון כמו בן אדם נורמלי ולחיות עם השאלה אם התואר הזה בכלל יקדם אותנו בחוץ?

וכל זה – לסטודנטים רווקים. אני מסתכלת על הנשואים שבינינו, שמשתייכים לכל כך הרבה קטגוריות בו-זמנית: סטודנטים, עובדים, הורים, בני זוג, בעלי משפחה. הייתי בטוחה שיש להם כוחות-על, לא נראה לי אנושי לעשות את כל הדברים האלה במקביל. ואז הבנתי – הם לא עושים את זה. תמיד דבר אחד יבוא על חשבון דבר אחר. הציונים לא גבוהים, אתה לא נמצא בבית, ריבים עם האישה, בקושי רואה את הילדים ובקושי יש לך זמן לעצמך.

זה מעגל שלא מפסיק – ההורים עובדים קשה בשביל לרכוש לנו השכלה טובה ואנחנו נעבוד קשה בשביל לתת לילדים שלנו השכלה אפילו יותר טובה, שזה אומר לעבוד עוד יותר קשה. כל החיים נרדוף אחרי החיסכון והכסף של עצמנו. לתוך זה חונכנו וגדלנו, זה מה שירשנו. אם קיבלת החלטה ללכת ללמוד, להתפתח, לרכוש ידע ולהצליח – אתה מקבל את הגורל שאתה צריך לחיות מ-27 שקל לשעה.

הלוואי שיהיה שינוי, הלוואי שיהיה לי נכס לפני גיל 30, הלוואי שנאמין שהחלומות שאנחנו חולמים יכולים להפוך למציאות, הלוואי שהמילה "סטודנטים" תקבל משמעות משלה, משמעות הפוכה – שתקבל יותר כי אתה סטודנט, לא פחות, וסוף כל סוף תרגיש שהמדינה שלך תומכת בך.

הלוואי שאטוס להודו רק כי זו ארץ מדהימה, ולא כי זו הארץ הכי זולה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

12 תגובות

 1. בארצות אחרות הלימודים חינם ובחלק מהמקומות יש גם דמי מחיה וכדומה שמאפשרים לימודים ללא עבודה. אבל אתם הירושלמים סבורים שכאן גן עדן.

 2. אש לא מפתיע שכך מתנהגים אתכם. יש כאחה שהממשלה דואגת להם. בלי להכנס לפרטים.

 3. שכר לימוד אוניברסיטאי נע בין 10-12 אלף בשנה או – עד 1000 ש"ח לחודש.

  אני שילמתי כמעט את כל התואר פלוס פסיכומטרי מהפיקדון והמענק מהצבא. שירות קרבי רגיל,ללא קבע, וזה לפני שהכפילו אותו עכשיו ואת השכר החודשי

  שכר דירה בבאר שבע צמוד לאוניברסיטה מגיע גג עד 1200 ש"ח לחודש.

  אחרי הצבא נשארים שנה/שנה וחצי בבית – לא בושה כשאתה בסך הכל בן 21, עובדים אפילו בשכר מינימום וחוסכים. אפשר לעשות שלוש שנים תואר בלי להיכנס למינוס בלי בעיה.
  אה ו- לא לטוס במהלך התואר לא פוגע בהתפתחות של אף אחד.
  ואף אחד לא אומר שצריך לשרוף 50 אלף שקל ב4 חודשים בדרום אמריקה. אפשר עם 25 אלף לעשות אחלה טיול של חצי שנה (אני עשיתי ב15 אלף לחצי שנה (שזה קיצוני) ונהנתי ממששש.

  נכון שקשה לחיות פה אבל זה בסוף החלטות נכונות וסדרי עדיפויות.

  1. מסכימה איתך בכל מילה ומילה.
   אני עשיתי טיול בהודו, ונהנתי בטירוף.
   חשוב לציין שכתבתי מזווית של הרבה סטודנטים שאני מכירה.
   ומיותר להגיד שיש הרבה מעבר ל- "פשוט לגור עם ההורים", כל אחד והסיפור שלו כן..
   אבל אני בטוחה, שאם היה אפילו את האפשרות להעלות את השכר המינימלי שלנו, זה היה משנה, ועוזר לנו.

  2. למה אתם לא חושבים שמגיע לכם יותר? למה בארצות הנורמליות זה כל כך אחרת? נכון, בניגריה יותר גרוע.

   1. הסבים שלנו שבנו את המדינה הזאת לא קיבלו כלום ובחיים לא שמעתי אותם מתלוננים.

    המדינה שלנו נמצאת במלחמה מתמדת עוד לפני שהקימו אותה, אתה לא דנמרק ולא שוודיה ומי שעושה את ההשוואה מנותק מהמציאות.

    צריך לשאוף לשם ולא להשלות את עצמנו שאנחנו שם או קרובים לזה

 4. אנו חברה שעסוקה במרדף אחרי הזנב של עצמה. עסוקים בלשרוד במקום להתפתח!
  אני גם מייחלת לכך שיום אחד יבוא שינוי שכולנו מייחלים לו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך