הכללות ודעות בחמש דקות

כדאי להתאמץ ולא לגבש דעה במהירות
תמונת גילת ניסים
גילת ניסים

דמיינו לעצמכם מצב שבו אתם נכנסים למקום חדש לגמרי, כזה שעוד לא ראיתם מעולם.

אתם עומדים בקצה מסדרון ראשי המוביל לחדרים שונים. אתם מסתכלים קדימה ורואים קבוצת אנשים צועדת במסדרון. קבוצת האנשים הטרוגנית מאוד – יש ביניהם גבוהים, נמוכים, רזים, שמנים, כהי עור, בהירים וכדומה.

מבלי שתשימו לב, מיד, וללא כל מאמץ מחשבתי, התגבשה בראשכם דעה מסוימת על כל אדם שעליו הסתכלתם. ומפני שהדעה החזיקה כמאית השנייה במוחכם אף לא שמתם לב שהייתה, אך היא כבר תפסה לה אחיזה.

לאחר מכן, אתם נכנסים לאחד החדרים. בחדר מחכה אדם שבא לפגוש אתכם, ולהדריך אתכם על המקום החדש. תנסו לחשוב ולהבין מה קורה לכם ומה קורה לו בדיוק באותו שבריר שנייה כשהדלת נפתחת. הדעה המסוימת, שאך לפני רגע עברה במוחכם, שבה ועלתה בלי שום מאמץ.

כולנו חווים סיטואציות כאלו במשך היום, ולעתים אף כמה פעמים ביום, דעה שחבויה לה אי שם בתת-מודע וקשה מאוד להגיע אליה ואף לשנותה.

וכך, מבלי משים אנחנו עושים את הטעות הגדולה ביותר: הכללה. ההכללה מבוססת על הסקה ממקרים מעטים בלבד ומתיימרת לחול על קבוצה שלמה. כשאנחנו מכלילים, אנחנו למעשה "שמים באותו השק" כמה סוגי אנשים, אף שבמציאות אין ביניהם כל קשר. הרי בתוך הקבוצה, בתוך מכלול האנשים, ישנם כאלו שכלל לא שייכים לאותו "השק". עלינו לעשות מאמץ קטן ולבחון את מה שנמצא מעבר לנראות הראשונית, עלינו לנסות לגלות את ה"אני העצמי" של האדם שעומד מולנו.

אם ננהג כך, נעצים את יכולתנו להתעלות על הבינוניות, כי הרי קל ביותר לבוא מוכן מראש עם דעות, עם רגשות ולא לפתח אותם מחדש.

נוסף על כך, התגלינו כאלופי התירוצים, אנחנו מנסים למצוא סיבה מוצדקת מדוע אנחנו אכן חושבים כך. דרך מצוינת לעשות מעצמנו "קורבנות", כי זו הדעה הרווחת בחברה או כי ככה לימדו אותנו.

מדוע שלא ננסה פשוט לשנות זאת? נכון, שינוי מצריך זמן ומשאבים, נכון שלא לכך אנחנו רגילים, אך דרך עבודה קשה נוכל באמת ללמוד לקבל ולהבין אחד את השני.

לדוגמה, בריאיון עבודה, כשהמועמד נכנס לחדר, מקום שבו לא היה מעולם, כדאי ומומלץ שהמראיין לא יגבש דעה ראשונית בחמש הדקות הראשונות, אלא ימשיך להקשיב למרואיין עד תום הריאיון. והדבר נכון גם לצד השני, כדאי לתת לאי-הוודאות שטמונה במקום החדש, במפגש עם האנשים החדשים להתפוגג בזהירות ובאטיות. כך נוכל להבטיח לפחות ב-50% שהדעה המסוימת לא תקפוץ מיד לראש ללא כל מאמץ! (תיאורית לו אדלר).

אסיים בעצה קטנה, כשאתם מגיעים למקום חדש, נפגשים לראשונה עם אנשים חדשים – חישבו תמיד על הסיטואציה שתיארתי בתחילת המאמר. המנהלים והעובדים, הוותיקים והחדשים, הגדולים והקטנים, לכולנו ישנה הזכות להראות מי אנחנו באמת, ללא דעה מוקדמת או כזו שנקבעת תוך דקות ספורות בעקבות רושם ראשוני.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

31 תגובות

 1. מאמר מעניין מאוד והכתיבה שלך מאוד יפה.אני חושב שגזענות ,התלם שכל אחד קיבל בבית, הסטיגמות שאנשים מגבשים זה על זה הם גם דברים שמשפיעים על התגבשות דעה מהירה.כל הכבוד לך !!

 2. מאמר יפה גילת ,הכללות,קטגוריזציה וסטריוטיפים,הן תכונות אנושיות לטוב ולרע .לא יזיק להרפות קצת כמו שאת אומרת.לתתהזדמנות שניה וגם לקבל.

 3. מעניין וכתוב בצורה רהוטה. כל הכבוד. שמחתי לראות את החיבור של נושא בסטראוטיפים /הכללות עם הפן היישומי בהקשר של עולם העבודה.

 4. מאמר מאד יפה. גם הפעם הוכחת שאת חושבת, מתבוננת, שדברים לא עוברים כך סתם לידך!
  אנחנו פועלים לעיתים על ״אוטומט״ ומתוך הרגל, וחשוב בהחלט לעצור לרגע, לנשום, ואז להגיב….
  תמשיכי!!! ?

 5. גילת, מאמר נהדר וכל כך נכון ! המשפט האחרון בפסקה המסכמת צריך להיות ה"מוטו" של כולנו.

 6. מאמר מענין
  בראבו!
  הרעיון שהעלית במאמר כל כך נכון.
  יש לעצור,לחקור להכיר ולהסיק מסקנה
  נכונה לגבי כל אדם באשר הוא.

 7. כל הכבוד גילי! מאוד נהנתי לקרוא את המאמר ומילותיך צודקות לחלוטין. ישר כוחך.

 8. כמה משפטים והם יודעים בדיוק אם האדם שלפניהם הוא מי שהם צריכים. וכמעט תמיד צודקים.

 9. רוב האנשים קובעים דעה כשרק דומעים את השם והמקום שבו אתה גר

 10. אהבתי ומאוד התחברתי…. כתיבה מאוד יפה ואינטיליגנטית.. כל הכבוד

 11. צודקת ! אכן כך אנו פועלים . כנראה שזה פעולה טבעית של בני האדם . לעתים פוגע אין ספק! בכל אופן כתיבה יפה וממצה יחד עם רגישות גבוהה.
  תודה

 12. ?
  חשיבה נכונה ובריאה בעולם קצת מעוות
  ותחרותי שמחמיץ את העיקר
  המשיכי כך

 13. אני חושב שחובה על כל אדם לקרא מאמר זה. חייבים להפסיק להיות מונעים מרושם ראשוני שמתחבר לדעות קדומות. כך נוכל בעה ליצור חברה טובה יותר מאמר בהחלט חשוב

 14. גילי היקרה, כתיבה מופלאה,יוצאת דופן וללא ספק נוגעת בנקודה רגישה בחיי היומיום.
  המשיכי כך..את בדרך הנכונה =)

 15. כתיבה מדויקת רגישה ואינטליגנטית.
  נכון ואמיתי
  אם נצליח ליישם את ההמלצות שלך בוודאי נוכל להיות חברה טובה יותר.
  יישום יפה מאד של נושא הדגימה מקורס שיטות מחקר ושל תקשורת בינאישית מהקורס בסימסטר הבא
  יישר כוח גילי.

 16. מאמר נהדר שמצביע על החולשה של בני האדם שתקועים בתוואי התנהגות שעל כולנו לנסות לשנות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

דילוג לתוכן