ספורט בצל הפוליטיקה

אירועי ספורט בקיץ 2024
תמונה של אפרים כהנא
ד"ר אפרים כהנא

לחובבי הספורט בכלל והכדורגל בפרט קיץ 2024 אמור להיות מרגש במיוחד. משחקי הכדורגל של Euro 2024 החלו ב-14 בחודש זה בגרמניה ואמורים להסתיים ב-14 ביולי. זהו טורניר כדורגל שמשתתפות בו 24 נבחרות כדורגל לאומיות של מדינות אירופה. מצידו השני של האוקיאנוס האטלנטי יתחיל ב-20 ביוני ה-Copa América, טורניר הכדורגל בארצות הברית. בטורניר זה ישתתפו 16 נבחרות של מדינות ארה"ב.

חובבי הטניס לא יישארו מקופחים והם יוכלו לצפות במשחקי וימבלדון החל מה-1 ביולי ועד ה-14 ביולי. טורניר הקריקט הבין-לאומי לגברים אמור להתקיים בארה"ב ובאיי הודו המערבית ב-29 ביוני.

מעל לכל אירועי הספורט הללו, בפריז תתקיים האולימפיאדה ה-33, החל ב-26 ביולי ועד ה-11 באוגוסט. אמירת הכנף של האולימפיאדה היא Citius, Altius, Fortius – Communiter (מהר יותר, גבוה יותר, חזק יותר – וביחד). באולימפיאדה זו אמורים להשתתף 10,500 ספורטאים ממדינות החברות בוועד האולימפי הבין-לאומי.

כל אירועי הספורט המרהיבים והמרשימים האלה יתקיימו תחת הצל של אירועים פוליטיים סוערים בין-לאומיים ופנים-מדינתיים באירופה.

אמירת הכנף של UEFA EURO 2024 היא Vereint im Herzen Europas (מאוחדים בלב אירופה). אמירה זו נאמרה עוד ב-2022 על ידי פיליפ להאם, מנהל הטורניר, ובכך הוא ניסה להעביר את המסר כי הכדורגל הוא גם מפגש חברתי בין בני אדם ממדינות שונות הבאים לחוויה משותפת. השנה חזר על דברים אלה נשיא UEFA אלכסנדר סרפין.

אולם האירועים הפוליטיים הבין-לאומיים מעכירים את אווירת הספורט ואת כל האמירות הנשגבות. המלחמה באוקראינה שהחלה בתחילת 2022 המחישה עד כמה פוליטיקה בין-לאומית מעיבה על הספורט ועל חוויית הצפייה בספורט. נבחרת הכדורגל של רוסיה הוחרמה ואיננה משתתפת ב-EURO 2024. הנבחרת של אוקראינה משתתפת בפעם הראשונה מאז הפלישה הרוסית לשטחה. ספורטאי רוסיה יורשו להשתתף באולימפיאדה בפריז כספורטאים בודדים ללא השתייכות מדינתית.

האולימפיאדה בפריז תתקיים על רקע תבוסת מפלגתו של מקרון בבחירות לפרלמנט האירופי וכוונתו לערוך בחירות בזק לאסיפה הלאומית הצרפתית. הבחירות תתקיימנה בשני סבבים ב-30 ביוני וב-7 ביולי. בחירות כלליות צפויות גם באנגליה ב-4 ביולי. אירועי הספורט באירופה מתקיימים ויתקיימו תחת צל התחזקות מפלגות הימין במדינות מערב אירופה. בארה"ב משחקי ה-Copa América יתקיימו על רקע מערכת בחירות סוערת בין ביידן לטראמפ.

אולי הצפייה בכוכבי העל של הכדורגל רונאלדו ומסי תשכיח מהצופים למשך 90 דקות את המאבקים הפוליטיים הבין-לאומיים ואת המלחמות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

 1. מאמר מעניין של ד״ר אפרים כהנא, המזכיר לנו שגם מעל הפעילות הספורטיבית, מרחפות סוגיות פוליטיות הרות עולם.
  הלוואי וכל הימות עם הבין מדינתיים, היו מצטמצמים רק לתחרויות ספורט.

 2. אומנם ארועי ספורט מגוונים בצל ארועים פוליטיים משמעותיים.
  נקווה שלא יהיה דומה לאולימפיידיית 1936 שאחריה העולם נכנס לשואת היהודים ומלחמה עקובה מדם

 3. אכן עוד הרומאים הבינו כי אם מספקים שעשועים לאזרחים אפשר להביא אותם לא להתעסק בעיקר

 4. אני לא יודע מה באירופה
  אני יודע שמאז ה 7 לאוקטובר אני במועקה כל הזמן, גם השמחה כשיש היא מאופקת.

 5. ביידן – טראמפ זאת צומת הכי חשובה.אם התוצאות ילכו לכיוון הלא נכון כל העולם המערבי ישלם על כך ביוקר

 6. בספורט כמו בפוליטיקה, בני האדם במקום לחבור ולהתאחד ולהפיק ועלת משיתוף פעולה בוחרים לריב, להילחם, להחרים ולעשות את החיים לפחות מהנים ופחות טובים.

 7. הבעיה שמנהיגי העולם הדמוקרטי לא מספיק נחושים לעמוד יחדיו ממש מול הרעים. אם היו נוהגים כך לא היו לנו בעיות בפוליטיקה ובספורט.

 8. רק שבפריז לא תהפוך האולימפיאדה לבמה בינלאומית חסרת תקדים של הפגנות מכל הסוגים כנגד מדינת ישראל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של ניצה

חיזבאללה בע"מ

על הקשרים הפיננסיים של חיזבאללה

דילוג לתוכן