קהל בלי קבוצה, באשמת הקהל

הירידה של הפועל תל אביב לליגה הלאומית
תמונה של שאול
שאול אייזנברג

בשבת ירדה הפועל תל אביב בכדורגל לליגה הלאומית. זוהי הפעם השלישית שהפועל יורדת מליגת-העל, והיא המשמעותית ביותר עד כה. בניגוד לירידה הראשונה לפני 35 שנה והירידה השנייה לפני שבע שנים, סיבת הירידה הפעם היא שהקבוצה הייתה החלשה ביותר בליגה מבחינה מקצועית.

לפני 35 שנה ירדה הקבוצה בגלל הניהול הכושל של ״בית ברנר״ ההסתדרותית ולפני שבע שנים היא ירדה בגלל הניהול הכושל של הקבוצה אחרי פירוק. בין לבין היו להפועל תל אביב גם ימים טובים וזוהרים בזכות בעלים חזקים עם נשמה אדומה, אבל גם אותם הכניעו בסופו של דבר כמה מאות מתפרעים, אוהדים לכאורה, שהבריחו מהקבוצה כל בעלים מצליח – מסמי סגול ומוני הראל ועד אלי טביב. סופו של המועדון (לפחות זמנית) הסתמן עם החיבור לחיים רמון המפא"יניק מההסתדרות, האיש שאשם לדעתי בדיוק כמוהם בגורל המר של האדומים. הקבוצה האדומה, עם מאות אלפי אוהדים בכל קצוות הארץ, נפלה קורבן לקומץ הפרועים שרמס כל חלקה טובה, והקהל הגדול אשמתו בכך שדמם.

אגב, בקבוצת הכדורסל התנהל תהליך דומה של אוהדים פרועים. נותני הטון חברו למנהיגם רמי כהן (שגם לו חלק נכבד בניהול הכושל בקבוצת הכדורגל בתקופת עבודתו שם בשכר), אך לאחרונה הגיע לשם עופר ינאי, שמגלה סימנים של מבין עניין. הפועל תל אביב בכדורגל ובכדורסל צריכות את אוהדיהן ביציעים ולא בקבלת ההחלטות.

בכל הנוגע להפועל תל אביב בכדורגל – הכתובת הייתה על הקיר, והקטסטרופה של ירידת ליגה היא פועל יוצא של הקרקס הניהולי-מקצועי שדבק גם ב"אנשי מקצוע" שהסתובבו עם הקבוצה ובסביבתה. המועדון שהצמיח בשנים האחרונות את טובי הכישרונות בכדורגל הישראלי נותר עם האמרה ״הרבה חול ואין מה לאכול״. איפה הם הבחורים ההם עם הכישרון והיכולת: ספורי, יחזקאל, למקין, לייטנר, אליאס, אבו עביד, אופק ביטון, רז שלמה, גורדנה, דוידה ועוד רבים וטובים?

ירידת ליגה אינה אסון אם יש יכולת לשינוי מהותי. בהפועל מדברים על בעלים בעל אמצעים – אדמונד ספרא, וזאת ההזדמנות להתחיל הכול מחדש, בכל מובן. החדש צריך להיות בניקוי אורוות. חייבים להיפטר בכל דרך מאותם פרועים שפגעו בקבוצה באלימות פיזית, מילולית ותקשורתית, ולהפוך את קהל האוהדים העצום לנכס ולא לנטל.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

  1. כאשר הבעלים נותנים לאוהדים מהסוג הזה להכתיב להם משהו, כבר מובטח לקבוצה עתיד גרוע והתפוררות

  2. לדעתי נכון להגיד שאין קבוצה ואין גם קהל. כאלה נקראים אוהדים?

  3. להפוך את אוהדי קבוצות הספורט לחיוביים ונעימים. אחרת הם רק מזיקים

  4. בכל הארצות יש הרבה אוהדי כדורגל פרועים. זאת לא בעיה ישראלית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דו כיווני

לא לפחד מהפחד

היכרות עם מנגנון הדיסוננס הקוגניטיבי תוביל לצמיחה

דילוג לתוכן