זה לא גמר סל, זו תחילתו של הסוף

מכבי תל אביב זוכת הפלייאוף בכדורסל
כדורסל בסל
צילום: Airman 1st Class Kerelin Molina en.wikipedia.org

סדרת משחקי גמר הפלייאוף בכדורסל הבליטה את רוב האלמנטים שאנחנו משוועים להם בשיאו של עימות ספורטיבי, אבל למרבה הצער בלט גם אלמנט אחד מאוד לא רצוי – האלימות שאפיינה את מפגשי הדרבי התל אביבי בין מכבי להפועל. השנאה והאלימות במגרשים מבשרות, אולי, את תחילת סופו של עידן הפופולאריות של משחק הכדורסל בישראל.

מבחינה מקצועית ספורטיבית, הכדורסל הישראלי ציפה 18 שנים למפגשי דרבי תל אביבי על כתר האליפות, ושתי הקבוצות אכן סיפקו את הסחורה, אולם האלימות המילולית והפיזית מצד קברניטי הקבוצות ומחנות האוהדים העיבה על האירוע והנזק עלול להיות בלתי הפיך. מכבי תל אביב הגיעה לגמר הפלייאוף מלאת מוטיבציה לזכייה בתואר ה-56 לאחר אכזבה מאי-העפלה לפיינל פור האירופי ואובדן גביע המדינה. מכבי תל אביב עלולה הייתה להישאר ללא שום תואר, ומכאן גם התפרצות גלי השמחה לאחר הניצחון 94:90 וההתנהלות המוזרה בעניין חלוקת הכרטיסים למשחק הראשון. ואילו הפועל תל אביב העפילה לסדרת הגמר נגד מכבי לאחר 18 שנים של בצורת ואחרי תצוגה מרשימה נגד הפועל ירושלים בחצי הגמר, ולכן תאבונה לתואר אליפות לאחר 54 שנים היה מובן.

לכאורה, הניסיון בזירה של שמעון מזרחי, יו"ר מכבי תל אביב, חתן פרס ישראל, בגילו המתקדם, היה צריך להשתקף במעמד הרם, אבל כנראה שזקנתו מביישת את צעירותו. מהעבר השני בלטה דמותו של רמי כהן, יו"ר הפועל תל אביב, בפעם ראשונה במעמד הגמר, חסר אישיות, ניסיון וכריזמה שמצטייר כ"חומר ביד היוצר", ומכאן נגררו המחנות בצהוב ובאדום להתנהגויות מבישות שלא רק פגעו במעמד החגיגי אלא אף סיכנו אלפי בני אדם. אין חולק על כך שהתמונות בשידורים החיים של המשחקים לא הועילו למוניטין של הכדורסל הישראלי.

אולם ראוי להדגיש שהיה גם כדורסל מעניין ומרתק. מכבי תל אביב זכתה בסופו של דבר בתואר נוסף וחשוב, והפועל תל אביב החמיצה הזדמנות לטעום מהתהילה. דווקא בשנים שמכבי תל אביב אינה אותה קבוצה אימתנית של תחילת המילניום, אלופת אירופה ללא מעצורים, אלא קבוצה הניתנת לפיצוח מקומי – ותשאלו את הפועל ירושלים, הפועל חולון, גליל גלבוע ומכבי חיפה, איך זכו לסירוגין בתארים; דווקא בסיטואציה הזאת הפועל תל אביב החמיצה הזדמנות לקטוף את התואר הנכסף – עונה שהתחילה באובדן הביתיות לסדרת הגמר והסתיימה במשגים מנטאליים בשלהי המשחק השלישי.

לכאורה הניסיון בזירה של שמעון מזרחי  אוטוטו בן 84 ,חתן פרס ישראל , היה צריך להשתקף במעמד הרם אבל כנראה שאצל מזרחי זקנתו מביישת את צעירותו

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

  1. האלימות היא כרסום יסודות הדמוקרטיה
    תתבגרו דייייי. עד מתיייי שנאה והרס ?

  2. התנהגות הקהל אתמול במשחק נבחרת ישראל מעיד שכל הספורט שלנו כמו המדינה שלנו מתדרדרת

  3. גועל נפש מה שקורה בספורט הישראלי ואת אף אחד זה לא מדאיג ולא עושים כלום נגד התופעות הבלתי נסבלות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן