עדתיות בארומה ספורטיבית

המקרה המוזר של משפחת לוזון ומכבי פתח תקווה
תמונה של עוזי ברעם
עוזי ברעם

אינני מחסידי הכותבים המקצועיים על אפליה, אבל לעיתים תחושת האי-הצדק מעוררת בי הרהורים במקרים לגופם, וכך נולדה לה הרשימה הזאת.

היו שנים שדרך ידידותי עם נחום סטלמך ז"ל התקרבתי לכדורגל הפתח תקוואי. הפועל הייתה קבוצה מובילה שזכתה באליפויות וגביעים. יריבתה מעבר לכביש מכבי פ"ת הייתה קבוצה עם עבר מרשים שהייתה מזוהה עם סמלי הציונות הכללית והיוזמה החופשית, כמו משפחות בן דרור, שנידמסר, בגלייבטר וזלצר, שסימלו את פתח תקווה של פעם. באותן שנים מכבי פ"ת לא עשתה חיל ולא הייתה משופעת באוהדים כיריבתה בעיר.

עם השנים השתלטה על האגודה משפחת לוזון המזרחית. מקימי הקבוצה המקוריים פנו איש איש לענייניו, והמשפחה חלשה על חייה המקצועיים של הקבוצה. הם לא הצליחו להפוך את מכבי פ"ת לקבוצה מרובת אוהדים, אבל הצליחו לבנות קבוצות כדורגל תחרותיות וראויות לאורך רוב השנים.

הלוזונים אינם בני פרולטריון מזרחי אבל צמחו ממנו, ועתה הם שייכים לשכבה מצטיינת כלכלית במציאות הישראלית. בעיניי הם סיפור הצלחה גדול. הם הפכו קבוצה מעוטת אוהדים לקבוצה לגיטימית בליגת העל, לעיתים עם שובלי כדורגל משובח שהצמיח כוכבים גדולים.

עתה הקבוצה במשבר. בן המשפחה גיא לוזון נכשל העונה כמאמן וקבוצתו מדדה בתחתית. הוא נאלץ להתפטר מתפקידו תוך גינוי למשפחה שלקחה אותו לשורותיה. קומץ אוהדי הקבוצה אף פנו כנגד אבי לוזון, יו"ר הקבוצה שהיה גם יו"ר ההתאחדות לכדורגל, ותבעו ממנו לעזוב את האגודה כי אז תפרח בלעדיו. אוהד אחד הסביר השבוע לקול תשואות מראיינו כי מכבי פ"ת קדמה ללוזונים והיא תתקיים ותפרח גם בלעדיהם.

לנוכח כפיות הטובה אני חש שכאן נעשה עוול למשפחה מזרחית שלקחה מועדון מט לנפול והעלתה אותו לדרגת קבוצה נחשבת שמנוהלת ביד רמה. גיא לוזון הוא לדעתי מאמן מעניין ויצירתי עם פגמים באישיות. אך ברגע שיש משבר באופק האוהדים פוצחים בזמר, ואליהם מצטרפים אנשי תקשורת שחוגגים את נס המרד.

הטרוניות נשמעות כאילו באה משפחה מזרחית והלאימה נכס שרשום בטאבו על אחרים בני היוזמה הפרטית של פעם. איש מהמלינים לא מזכיר שבניהול הלוזונים גברה הקבוצה על יריבתה הפועל פתח תקווה, שגם היום משופעת ביותר אוהדים, ושמכבי המקומית מובילה כבר שנים כקבוצה לגיטימית שעה שיריבתה מדדה בליגה הלאומית ועוברת מיד ליד.

קומץ האוהדים הקרתני טוען שהקבוצה לא רשמה הישגים מרשימים, כמו אליפויות וגביעי מדינה, לאורך תקופת השלטון של הלוזונים. ומדוע שתזכה? מכבי תל אביב, חיפה, הפועל תל אביב, בית"ר ירושלים והפועל באר שבע נישאו על גבי עשרות אלפי אוהדים בדרכן לתארים ספורטיביים.

אינני אוהד של מכבי פתח תקווה ואין לי דבר עם אבי לוזון. אבל לו ואולי למשפחתו מגיע ציון לשבח על ניהול נבון של קבוצה קטנה מעוטת תומכים ואוהדים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

11 תגובות

 1. לא מתמצא בניבכי עסקונת הכדורגל שלנו. אבל מסכים שזה מריח לא טוב

  1. זו לא רשימה על ספורט למרות שהמסגרת היא ספורט.
   זו רשימה על חוצפה התנשאות וכפיות טובה.

 2. זו לא רשימה על ספורט למרות שהמסגרת היא ספורט.
  זו רשימה על חוצפה התנשאות וכפיות טובה.

 3. שילוב מעניין בין שני התחומים שעוזי מתמחה בהם. ספורט ופוליטיקה-חברה

 4. יחסי אוהדים-קבוצה-מאמן הם מסובכים ולא תמיד ניתן להסביר אותם בהגיון. יחד עם זאת אהבתי את המסר החברתי שהבאת.

 5. ובכל זאת אני מסרב לראות זאת בזוית העדתית. האנגלי אומר The proof is in the pudding, כלומר אתה נמדד במבחן ההצלחה. וכאן בפועל אין הצלחה.
  אין סיבה שבעולם שהלוזונים לא יבינו זאת ובאם עיניהם טחות מראות זאת, מישהו צריך להזכיר להם זאת ואלו האוהדים.
  אפשר לןמר להם "הקמתם מפעל נהדר, הבאתם כבוד וכו'" ועדיין לדרוש מהם ניהול מקצועי ואפקטיבי ולא נפוטיזם, גם אם יש לגיא לוזון, מעלות כאלו ואחרות.
  האם אתה עוזי ברעם שגם לך אחוזים בקידומה של המדינה, היתה ניתנת יד חופשית, רק כי פעם עשית? ברור שלא ועצם היותך אדם מקסים, חכם ומענטש, לא היה מספיק כדי להשאירך, אם בוחריך היו סוברים שמקומך כבר לא שם. כמובן שאני מדבר עליך כמשל, אבל נהניתי לומר את דעתי הכנה והמוקירה, על מי שאתה.
  הלוזונים צריכים להתאים עצמם. הם לא יביאו את קלופ, פפ או אחרים ברמה הזו, אבל צריך להתאים את עצמם למה שקורה בעולם ולא בחצר האחורית של הכדורגל בארץ, קרי ההתאחדות לכדורגל.

 6. אני מכיר את הרגישות של מר ברעם מול תופעת העדתיות. הוא רגיש מאוד לתופעה. הלוואי וכולם היו כאלה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של צבי

דמוקרטיה רעועה

הפתרון למשבר שאליו נקלעה ישראל: הפרדה בין דת למדינה

פורטרט של נח

שיטיון

על חלום קפקאי וההתעוררות ממנו