יום הכיפורים של תקשורת הספורט

הקשקשת של שדרני ופרשני הספורט בין שני משחקי הנבחרת
שאול אייזנברג
שאול אייזנברג

מי שהאזין לקשקשת של שדרני ופרשני הספורט בימים שבין הניצחון 5-2 של נבחרת ישראל על אוסטריה לתבוסה 5-0 לדנמרק, אינו יכול שלא להצביע על כך שהכישלון של התקשורת גדול אף יותר מהכישלון של השחקנים.

דנמרק הפכה לסיוט הגדול של הכדורגל הישראלי. הכול התחיל לפני 22 שנים בנובמבר 1999, כאשר נבחרת ישראל בהנהגתו של שלמה שרף העפילה למשחקי ההצלבה נגד דנמרק בדרך למונדיאל 2000. בכדורגל הישראלי כמו בכדורגל הישראלי חוגגים אחרי ניצחונות (מעטים) ולא מפנימים את הסיבות לכישלונות (הרבים). גם אז נפגשה ישראל עם דנמרק אחרי 5-0 על אוסטריה בבית המוקדם, והתוצאה הייתה שתי תבוסות מול הדנים בארבעה ימים, וסך הכול שמונה שערי חובה לעומת אפס שערי זכות (0-5 ו-0-3). יצחק אלדן, שהיה אז שגריר ישראל בדנמרק, אינו שוכח את הבושה עד היום. היו מי שניסו לייחס את הביזיון לפרשת נערות הליווי, אבל הנה היום, 22 שנים אחרי – והפעם אני בטוח שאצל וילי רוטנשטיינר לא ביקרו נערות ליווי בלילה שלפני המשחק – ובכל זאת נראה שכלום לא השתנה. כמה זה עצוב וכמה מתסכל.

שער פה ושער שם או כוכב פה וכוכב מעבר לים לא משנים מציאות. פעם אין לנו שיטה, פעם אין לנו התקפה, והנורא מכול כאשר אין לנו הגנה. למרבה הכעס, אפילו במהלך ״ההצגה״ מול אוסטריה ניתן היה להבחין שההגנה של נבחרת ישראל היא רק בדיחה עצובה. ובתקשורת? אסופת השדרים והפרשנים העדיפה להתמקד בסופרלטיבים על השערים הנפלאים של סלומון, וייסמן וזהבי. מותר בהחלט להתענג על ההבלחות שלהם, אבל לא יותר מזה, כי הרי כל איש מקצוע אמיתי ראה את הנולד והבחין שההגנה מחוררת ואך במזל לא ספגה יותר מול האוסטרים, שבדיוק כמו ב-1999 אינם במיטבם.

עכשיו במאזן ביניים המצב נראה כמו בחמישים השנים האחרונות. אנחנו ״מספרי סיפורים״ בכדורגל ולא מספקי הצלחות. אנחנו מתעסקים בטפל ולא בעיקר. שימו לב כמה מקשקשים בתקשורת על השוואה בין מספר השערים שזהבי כובש למספר השערים של מוטל׳ה שפיגלר האגדי, שיש לו מונדיאל ברקורד וגם שער מונדיאל שערכו כמו כל שערי זהבי. השיא היה בשבוע האחרון כאשר שני מבקיעים מהעבר של הכדורגל שלנו, שפעם התמודדו בסיפורי הפרברים של שכונת התקווה (אלון מזרחי) וכרם התימנים (קיש רומנו), התנצחו על התפוקה שלהם לעומת זהבי ועל המרדף של זהבי אחרי שפיגלר.

ככה לא בונים כדורגל. הלוואי שאני טועה, אבל כנראה גם במונדיאל בקטאר נבחרת ישראל לא תהיה חלק מהחגיגה העולמית.

גמר חתימה טובה!

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

11 תגובות

  1. שאול המלך. כל מילה בסלע. ימים אחרים בכדורגל הישראלי.

  2. צודק בהחלט. אין הגנה ומאמן ההגנה טל בן חיים- לעג לרש. מאמן הגנה אמור להיות שחקן עבר או מאמן איטלקי שילמד הגנה.כל הגבהה וכל מסירת רוחב- שער או כמעט שער. לא משחק ראש ולא סגירות נכונות.אין הבנת משחק הגנה- לא היתה ולא תהיה.

  3. כמה שאתה צודק
    משחק שהוכיח כמה אנחנו גרועים
    בעוד שהנצחון על אוסטריה בכלל לא הוכיח שאנחנו טובים

  4. בלשון חדה ומבלי לפזר מילים מיותרות שאול אייזנברג פוגע בול

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של צבי

דמוקרטיה רעועה

הפתרון למשבר שאליו נקלעה ישראל: הפרדה בין דת למדינה

פורטרט של נח

שיטיון

על חלום קפקאי וההתעוררות ממנו