מלחמות הג'ודאים

הביקורת של ארד על נבחרת הג'ודו והתשובה של סמדג'ה
יעל ארד

אין חולק על כך שעולם הספורט רווי באגו, ביצרים ובאינסוף מלחמות, ודאי כשמדובר במלחמות על מדליות, אבל לעיתים כדאי להיות חכמים ולא רק צודקים ולשים בצד את כל המלחמות האישיות, ובעיקר כשנמצאים בעיצומן של תחרויות, ודאי באולימפיאדה.

הפתיח המטיף הנ"ל מתייחס למלחמת ארד-סמדג'ה. שני הבכירים בעולם הג'ודו הישראלי, אומנם לא באותם קטגוריה ומין, העלו את המלחמה האישית שלהם לכותרות בשיאם של המשחקים האולימפיים, ועל כך נראה שעוד ידובר גם בעתיד.

למי שאינו בקיא בפרטים, הסיפור הזה התחיל לפני התחרות הקבוצתית של נבחרת הג'ודו, בעיצומה של אולימפיאדת טוקיו, עת נבחרת הג'ודו המבטיחה של ישראל פספסה מדליות בתחרויות האישיות. בריאיון לגלי צה"ל החליטה יעל ארד, המדליסטית האולימפית לשעבר, שראתה כי רע, "להיכנס" בנבחרת ובמאמניה, ומתחה ביקורת על הופעת חברי הנבחרת. "רואים תחרות שבה הם היו יחסית פאסיביים, לא ראינו וירטואוזיות. מותר להפסיד, אבל רק כשיודעים שעשית כל מה שיש, ופה לא ראינו את זה אצל חלק גדול מהג'ודאים". דברי הביקורת של ארד הרעידו את אמות הסיפים של כל מי שהיה אמון על הכנת הנבחרת לטוקיו. כולם נפגעו מדבריה, המאמנים והספורטאים. אבל אלו האחרונים לא ויתרו, והנה השיגו את המדליה הנכספת די בסמוך לקריאות התיגר של ארד.

הביקורת של ארד אינה טריוויאלית, שכן היא הדהדה חזק מדי בעיקר מפני שארד נחשבת לעמוד התווך בוועד האולימפי, שהרי היא משמשת ראש הוועדה המקצועית של הג'ודו הישראלי – התפקיד המקצועי הבכיר ביותר בארגון.

הנבחרת, שלקחה כנראה קשה את דבריה של ארד, נתנה את כל כולה בתחרות הקבוצתית, וכאן עולה השאלה, אולי ארד הציתה בדבריה את אש התחרות? לא ברור. מה שבטוח הוא שבסופו של דבר הנבחרת סיימה את סבב התחרויות האולימפיות עם מדליית ארד קבוצתית.

אבל כאן לא מסתיימת הסאגה. מילותיה של ארד עודן מהדהדות, והנה הקולגה, אורן סמדג'ה, שהסתובב כמה ימים עם בטן מלאה, החליט לשחרר קיטור ולתקוף את ארד בחזרה.

נשאלת השאלה, למה? מדוע הוא היה צריך לעשות זאת? לא היה עדיף שלא יגיב עכשיו ושיחכה לרגע מתאים יותר, לפחות עד לאחר שיסתיימו כלל המשחקים האולימפיים ושכל הנבחרות הישראליות ישובו הביתה? שיראה קצת בגרות ושיוכיח לכולם שהוא יודע ומסוגל להביא לישראל מדליות גם אחרי דברי הביקורת של ארד?

בכתבה שהתפרסמה באתר ONE בא לידי ביטוי זעמו של סמדג'ה בצורה קיצונית למדי עד מתבכיינת. ובמילים אחרות, הוא עשה בדיוק את מה שלא רצה שיעשו לו עצמו, ובעצם הפך ללא פחות גרוע מארד, שכן הוא השיב מלחמה בטרם סיומם של המשחקים האולימפיים ובטיימינג בעייתי.

היה מוטב לסמדג'ה לוּ היה חושב פעמיים ומחכה מעט בטרם יפרסם תגובה, אבל הוא בחר אחרת וחבל. וכל שנותר לנו, הצופים מהצד, לעשות הוא להצדיע לנבחרת ולצייץ בטוויטר ש"חבל על ארד ועל סמדג'ה".

עכשיו, לאחר הכותרות והקיטור ששוחרר, הגיע הזמן לסולחה לפחות למען ספורטאי הנבחרת. ארד וסמדג'ה שניהם ספורטאי ענק. שניהם הביאו כבוד רב לישראל ולענף הג'ודו, וחבל ששניהם ישאירו לכולנו טעם מר בפה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

 1. אנחנו די טובים ג'ודו אבל מצטיינים בללכלך אחד על השני.

 2. אין ספק שאנשי ג'ודו עפים על עצמם יותר מכל הענפים (לא כולל כדורגל וכדורסל)

 3. ראיתם את התגובות הכל כך שונות של אנשי ג'ודו לעומת המתעמלות כאשר היתה זכייה במדליה. זה מסביר לכם מה מאפיין את אנשי ג'ודו בארץ

 4. עד כה בשנים האחרונות ג'ודו היה ההצלחה של הספורט הישראלי וכעת ההתעלמות לקחה את הכתר, אז עסקני הג'ודו נכנסו ללחץ

 5. יפה ששמת לב לנושא החשוב הזה בשעה שכולם עסוקים בחגיגות

 6. קצת קשה לקרוא מה שרשמת להבדיל מארד סמדג'ה פעל הממלכתיות לא הגיב עד אשר הסתיימו המשחקים של נבחרת הג'ודו .
  מי שעליו מוטלת האחריות פעל באלגנטיות האופיינית לו, ארד טעתה ,התנצלה ובצדק ובזה נגמר הסיפור

 7. "אולי ארד הציתה"
  לא דובים ולא נעליים הנבחרת הישראלי בג'ודו מצליחה בזכות עבודה קשה יום יומית ומטרות שהמאמן מציב להם .
  ההצלחה היא של איגוד הג'ודו הישראלי וכל מי שפועל ביום יום להבאת הנבחרת הזאת להישגים בינלאומיים .

  ארד לא בתמונה מזמן פשוט רצתה כותרת נחמדה
  חבל שבחרה לבקר את הספורטאים וטוב עשה סמדג'ה שהעמיד אותה במקומה .

  ארד מסוג האנשים שבעיקר מדברים , הזכייה באולימפיאדה לא נותנת לה את הזכות לבקר את האנשים שבעיקר עושים ופחות מדברים .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן