למען הדיוק ההיסטורי

המדליה של מנחם אשכנזי
תמונה שחור-לבן של מנחם
שלום אשכנזי ז"ל צילום: לשכת העיתונות הממשלתית

השבוע הקדישה התקשורת הישראלית מסת מאמרים גדולה למשחקים האולימפיים בטוקיו, שיתקיימו בעוד שנה בדיוק. כמובן הם התייחסו להכנות של ספורטאי ישראל במטרה להשיג מדליות, וקיבלנו סקירה על הג׳ודאים, על השחיינים, על האתלטים, המתעמלות וכל היתר. הזכירו גם את העבר וכמובן את המדליה של יעל ארד בברצלונה 1992. זוכרים את המדליה הראשונה?

ראשונה לכאורה! שכן טוקיו כבר אירחה את המשחקים האולימפיים ב-1964, ואז למעשה הושגה המדליה הישראלית הראשונה. שופט הכדורגל הבכיר בכדורגל הישראלי מנחם אשכנזי ז״ל ניהל את משחק הגמר, שבו זכתה הונגריה במדליית הזהב. שופטי המשחק זוכים אף הם למדליה, וזאת הייתה המדליה של מנחם אשכנזי, המדליה הישראלית הראשונה במשחקים האולימפיים.

מנחם אשכנזי היה אז בן 30. שנה לאחר מכן הוא ניהל את המשחק הבלתי נשכח בגביע העולם שנערך באנגליה, ובמהלכו הובילה דרום קוריאה 3:0 נגד פורטוגל, אבל כוכב העל של הכדורגל הפורטוגלי אוסביו – רונאלדו עוד טרם נולד – הוביל למהפך ולניצחון 5:3. דרך אגב, אחיו הצעיר של מנחם משה אשכנזי ז״ל היה אף הוא לשופט בין-לאומי וייצג את הכדורגל הישראלי בגאווה. עם החגיגות בתקשורת שנה לפני תחילת המשחקים האולימפיים בטוקיו 2020, נעים להיזכר בשופטי הכדורגל ממשפחת אשכנזי, שהוסיפו נופך לכדורגל הישראלי.

17 שנים אחרי הופעתו של מנחם אשכנזי בגביע העולם באנגליה, זכה לכבוד גדול השופט הישראלי אברהם קליין. הוא ניהל את אחד המשחקים המרתקים בהיסטוריית גביע העולם, המשחק שנערך בברצלונה ובו ניצחה איטליה את ברזיל 3:2 בדרכה לזכייה בגביע העולם 1982. פשוט אי אפשר שלא להתגעגע לימים עברו, כשלפחות השופטים ייצגו בכבוד את הכדורגל הישראלי.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

4 תגובות

  1. לא מקצועני שמונע רק על ידי כסף. אבל עם כל הלב. שחקנים, מאמנים, שופטים, עם ערכים של פעם.

    1. וגם לא אחרים מההסטוריה של הספורט שלנו וטוב שיש מישהו שמזכיר לנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך