הישג יפה לנבחרת העתודה

אבל בליגה התמונה אחרת לגמרי
צילום של אייזנברג
שאול אייזנברג

במשך שלוש שנים ברציפות נבחרת העתודה של ישראל מעפילה למשחק גמר אליפות היבשת, ובשנתיים האחרונות היא אלופת אירופה! היכולה להיות הצלחה גדולה יותר כאשר בשחקני דור העתיד עסקינן? לכאורה מדובר בהישג בלתי נתפס במדינה שהמשאבים והמתקנים שהיא מספקת לשחקניה הצעירים מוגבלים למדי, אבל כנראה שאין דבר חזק יותר ממסורת ספורטיבית.

הכדורסל הישראלי היה ענף הייצוג המוביל בספורט הקבוצתי מאז שנות החמישים של המאה הקודמת, וכפי שאמר טל ברודי בשנת 1977, ״אנחנו במפה״. ברודי אמר זאת לאחר הניצחון של מכבי על צסק"א מוסקבה בווירטון, בדרך לזכייה הראשונה בגביע אירופה בגמר נגד וארזה בבלגרד, אבל ההישג הגדול ביותר של הנבחרת נרשם שנתיים לאחר מכן בטורינו שבאיטליה, כאשר הנבחרת הלאומית זכתה במדליית הכסף באליפות אירופה.

הנבחרת הלאומית היא חלון הראווה של הכדורסל הישראלי, וגם אם במילניום העכשווי היא לא מצליחה לשחזר את הישגי העבר, הרי שמשחק הכדורסל מוטבע חזק חזק בתודעת הספורט הישראלי. היו ויש לי ביקורות מכאן ועד להודעה חדשה על דרך התנהלות ההנהגה של הכדורסל בישראל, על כל המשתמע מכך, אבל לנבחרות הייצוג בכל הגילים, גברים ונשים, מאפשרים את תנאי הפעילות הטובים ביותר, עם אנשי המקצוע הטובים ביותר. לכן אינני מופתע מהישגי נבחרת העתודה, אך גם אינני מופתע מבזבוז האשראי של שחקני הנבחרות כאשר הם חוזרים לחיי היום-יום, ללחם והחמאה בקבוצות. שם זו כבר אופרה אחרת.

לא במקרה רק מתי מעט מצליחים לתת ביטוי לכשרונם ויכולתם לאורך זמן, שכן רוב הקבוצות מתנהלות בצורה שערורייתית. וגם אם יש קבוצות שלכאורה נדמה שהן מתנהלות כראוי, הרי שהשחקן הישראלי מתוצרת כחול-לבן נדחק בהן לשוליים. הנה כי כן קבוצות הדגל של הכדורסל שלנו, מכבי תל אביב והפועל ירושלים בראשן, ימשיכו להתבסס על השחקנים הזרים או המתאזרחים וכוכבי נבחרות העתודה ברובם ימשיכו לנגן כינור שני, בליגה השנייה ואפילו השלישית.

כספי ומקל, כמו אבדיה ומדר של הדור החדש, אינם בבואה למראה הכללי של הכדורסל הישראלי, וחבל. הנבחרות הלאומיות של ישראל בתקופת הזוהר היו מורכבות משחקנים שנתנו את הטון בקבוצות, ואילו נבחרות השנים האחרונות מתבססות לא פעם על שחקנים שמבלים את מרבית העונה על הספסל של קבוצתם. ככה לא בונים נבחרת לאומית.

ההצלחה של נבחרת העתודה סחפה מדינה שלמה, אבל ככל שיחלפו הימים ונחזור לשגרה של ליגת על עמוסת זרים, המציאות תגביר את התסכול, ואת מרבית שחקני נבחרת קיץ 2019 נגלה בליגה השנייה או על ספסלי הקבוצות של ליגת העל.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

  1. איך העסקנים שלנו לוקחים חומר מעולה ומקלקלים אותו

  2. ומי בץפקידי מפתח בהתאחדות ומי בעלי הקבוצות ומי המאמנים ומי הפרשנים לא יכול לצאת מזה משהו טוב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

מייצג כסאות

רות הישראלית

תובנות אקטואליות מקריאה ישראלית במגילת רות

מהי שחיתות?

הגיגים על מה שמתרחש אצלנו בצמרת ההנהגה

מדביר מועך חרק

הדברת נמלים

למה כדאי לעשות את זה בצורה מקצועית?