עלי

מתאגרפים (1)
תרשים כפפות בשחור
צילום: publicdomainpictures.net

למקרא הכותרת בוודאי עלה בדעתכם המתאגרף קסיוס קליי, הידוע גם בשם מוחמד עלי. זהו האיש שהסעיר את הזירה הספורטיבית, והסערות שיצר במו פיו, שלא פסק מלפטפט כשהתאגרף, שלחו אדוות פוליטיות שהיו חזקות מחבטותיו בארצות הברית, שרק החלה לקלוט ש"שחור הוא יפה".

אבל לא במוחמד עלי אתמקד כרגע אלא בעלי אחר, סקנדינבי דווקא. גבה קומה, רחב כתפיים ושערו הבלונדי מאפיר, בין מחמת שישים שנותיו או בשל עשן הסיגריות. איש המרלבורו השוודי. כשהכרתי אותו אפשר היה לשער שהאיש היה מתאגרף בנעוריו רק על פי עצם האף המעוקמת שלו. אבל לא היה הסבר לשמו הפרטי – עלי, שהרי בעליל לא היה מהגר מוסלמי ממלמו אלא שוודי בן שוודי שהתגורר מנעוריו בעיר החוף גטבורג.

ריח הטבק נספג היטב בריפוד מכונית המרצדס שבה ניתב ברחבי שוודיה בשעה שאיתר נכסי דלא ניידי ללקוחותיו, וכששאלתי אותו בעת הפסקת קפה בדרך הארוכה מי ירכוש ממנו את רכבו המדיף ריח חריף של טבק וירג'יניה, הוא הסביר שרק חבר במועדון ההולך וקטן של מעשנים כמוהו ירכוש ממנו מאפרה על ארבעה גלגלים…

הגענו למשרדו בבית משרדים אפרורי במרכז גטבורג אחר יום עמוס קילומטרים. התרווחתי בכורסה והבחנתי בצילום בשחור לבן של שני גברים חסונים ניצבים בפוזה מאולתרת, מכנסיים קצרים וגופיות ספורט לגופם וכפפות אגרוף על ידיהם. הקדשה שורבטה בכתב יד שדהה בשולי הצילום. כשהבחין עלי במבטי שאל אם אני יודע מי הדמויות המצולמות, והשיב מיד בלי להמתין לתשובתי, "זה אני ואינגמר יוהנסון."

ירדנו לבר הפינתי. עלי היה לקוח קבוע. בקבוק ג'ק דניאלס ועליו שרשרת מוכספת וטבלה ובה חרוט שמו Ali המתין לו מדי יום בשעת ערביים לפני שחזר לביתו. לגמנו בבר השקט ואז סיפר כי כשהיה צעיר התאמן במועדון אגרוף עם בן עירו, ולימים הפך העמית לאלוף העולם במשקל כבד – זהו הגבר המצולם בצילום התלוי במשרדו.

אינגמר יוהנסון, "אינגו", כך זכרתי עוד מילדותי, היה מתאגרף מקצועי שוודי שהתחרה על כתר אליפות העולם ב-1959 או 1960 והביס את פלויד פטרסון כבר בסיבוב השלישי. תמיד התקשיתי בייחוס השמות – האם יוהנסון היה המתאגרף הלבן ופיטרסון היה האמריקני כהה העור, או להפך. הידיעה על הקרב שבו הביס יוהנסון את פיטרסון ונטל את הבכורה העולמית במשקל הכבד התפרסמה במהדורות החדשות ברחבי העולם.

כשירדה החשיכה הציע עלי שנלך למסעדה, ואני, שהייתי מותש מהיום הארוך, הצעתי שנסתפק בפיצרייה. הוא הבטיח לי את הפיצה הטובה בעיר. ברחוב צדדי במפלס הנמוך מהמדרכה הרטובה שכנה הפיצרייה של בושרי. בושרי היה פליט איראני שהתמחה בהכנת פיצות והתור לפיצרייה שלו הזכיר את התור ל"סופ נאצי" בניו יורק של סיינפלד. כשנכנסנו התפנה בושרי אלינו כשהוא מתעלם מכל עשרות הממתינים, החליף עם עלי חיבוקים וטפיחות שכם ושאל, "מה תאכלו?".

"בושרי חבר ותיק," הסביר עלי, "הוא הגיע לגטבורג עם נבחרת מתאגרפים מאיראן אחרי עליית האייתוללות, ומאז לא שב לשם. ממשלת שוודיה קיבלה אותו בסבר פנים יפות ואני עזרתי לו להתאקלם במועדון האגרוף שבו הייתי בן בית".

מצאנו שולחן צר ואכלנו את הבצק הפריך, ואז שאלתי את עלי בדחילו ורחימו למקור שמו. "חשבתי שכבר שלא תשאל," אמר השוודי החסון, "בדרך כלל מוצאים דרך לשאול למקור שמי בהיכרות ראשונה." הסברתי שאיני רוצה לחדור לפרטיות, אבל מכיוון שהסרנו את הכפפות הרשמיות ואנחנו יושבים בקיטון של מהגר פרסי בליבה של גטבורג וחולקים פיצה אחת, אשמח לשמוע על מקור השם הלא נורדי.

"כמובן, זה היה רעיון של אמא שלי. היא הייתה מעריצה של כוכב הסרטים האילמים רודולף ולנטינו, כמו כל הנשים בתקופתה. לימים סיפרה שכאשר ילדה אותי התלבטה בין השם רודולף לבין השם עלי. אני נקרא על שם השייח בסרט מפורסם בכיכובו של ולנטינו."

"ולא כעסת עליה על שנתנה לך שם כל כך יוצא דופן?" שאלתי. "רק בהתחלה. לאחר מכן הביא השם המוזר לכך שהייתי למתאגרף חובב ברמה גבוהה. בבית הספר הציקו לי הילדים בשל שמי והייתי צריך לחבוט בכל אחד מהם שלעג לי, ובאגרופיי השבתי לעצמי את כבודי, כמו בשיר של ג'וני קש "A Boy Named Sue". הוא לגם את הבירה שנותרה בבקבוק והוסיף, "וכך גם הכרתי את ידידי הטוב, לימים אלוף העולם במשקל כבד, אינגו יוהנסון. הכל בזכות אימי מעריצת ולנטינו." באותה עת התגורר האלוף לשעבר בגטבורג, ורק בשנת 2010 נפטר ואנדרטת זיכרון הוקמה לכבודו.

רודולף ולנטינו, מושא הערצתה של אימו של עלי, היה ילד איטלקי מכפר קטן באפוליה, בדרום המגף האיטלקי. בתחילת המאה העשרים היה האזור בשולי המגף מוכה מלריה ועוני, ותושביו היו נתונים לשבטם של אנשי חבורות פשע. בעיירה שבה נולד ולנטינו, במפרץ טרנטו, לא היה כל עתיד, וכמו מיליוני איטלקים מדרום איטליה וסיציליה הוא היגר לניו יורק. במהרה הפך הצעיר יפה התואר לשחקן מפורסם בסרטים האילמים, דמות שמיליוני נשים העריצו.

טיילתי שם לפני שנים מספר. ממפרץ זה שבו נולד רודולף האגדי שנשים נפלו לרגליו, יצאו אניות מעפילים, ועל אחת מהן, "מולדת", הפליגו גם הוריי. ביולי 1947 יצאו מכפר הדייגים מוטפונטו בדרכם לעבר פלשתינה.

ואשר לולנטינו – ולנטינו אכן גילם את דמות השייח בסרט הנקרא כך, אך שמו של השייח לא היה עלי אלא אחמד…. וגם בסרט ההמשך "בנו של השייח" שבו כיכב לא היה שמו עלי. יגעתי ומצאתי כי בסרט "השייח" הייתה דמות ושמה מוסטפה עלי, וגילם אותה שחקן אחר – צ'ארלס בינקלי כבד גוף, שהיה גם מתאגרף מקצועי. ולנטינו המסכן מת כאליל רומנטי צעיר של סרטי ראינוע מהתפוצצות התוספתן (כמה פתטי…) ונותר רק מוזיאון דהוי על שמו בכפר הולדתו קסטלנטה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סכנת נעילה

על הסכנה שבנעילת מכשירים ממרחב הסייבר