שבתות וחגים וספורט? לא בישראל

הגזירה ההזויה החדשה של שרת הספורט
סימן איקס
commons.wikimedia.org

את מדינת הלאום ציווה לנו אלוהים? האם על יסודות אלו מושתתת מדינת ישראל? ומה עם חוקי יסוד? ומה עם חירות הפרט לחשוב, לעשות, לחיות ולעסוק בספורט?

כשראיתי את המהלומה האחרונה שהנחיתה על הציבור בישראל שרת הספורט, שפשפתי את עיניי. קראתי שוב ושוב את הידיעה ולא האמנתי. לרגע נעתקה נשימתי. האומנם במדינה הזאת שבה אני חיה ועוסקת בספורט כל חיי, עוצרים תחרויות ספורט בימים היחידים שבהם אפשר לקיים אותן – בשבתות ובחגים?

מאיפה החוצפה? מאיפה התעוזה של המדינה שבמילות ההמנון שלה מופיע המשפט "להיות עם חופשי בארצנו", להחליט עבור ציבור שלם ולהפסיק לתקצב איגודים שמקיימים תחרויות ספורט בשבת? איך המדינה מרשה לעצמה לעבור לסדר היום על תקנה שכזו, ועוד על חשבון כספי ציבור שעובד קשה מאוד בכל ימות השבוע? איפה ההיגיון? ואיך אנחנו הציבור מאפשרים לשרת הספורט לנהוג כך ולקבל החלטות מהסוג הזה?

אבל השאלה הגדולה באמת היא מתי נקום ונתקומם כנגד החלטות הזויות כאלה ועוד כמה אחרות שהממשלה שלנו מנחיתה עלינו מדי יום.

לעצם העניין: למנוע תקציב מאיגודי ספורט שמקיימים תחרויות בשבת פירושו למנוע מציבור שלם לעסוק בספורט ולקדם את הספורט בישראל. זה אומר להפסיד ימי עבודה בשביל לקיים תחרויות ספורט. זה אומר להתרוצץ עם הילדים כדי שיוכלו גם להתחרות וגם להתאמן באמצע השבוע, והנה הפסדנו עוד כמה ימי עבודה.

נראה שהשרה מירי רגב לא מבינה שהספורט בישראל נתון לבחירה חופשית ושהוא לא ממומן אך ורק באמצעות משרדה. היא לא מבינה שספורטאים בישראל לא יכולים לעסוק רק בספורט, כי אין מי שיממן אותם, כפי שנהוג במדינות מתקדמות ואפילו בכמה מדינות פחות מתקדמות. היא לא מבינה שספורטאים בישראל חייבים לעבוד במשרה מלאה ושרוב הנטל נופל עליהם או על משפחתם.

השרה מירי רגב בוודאי יודעת שהתקציב של משרד הספורט לאיגודים זעום גם כך, אז איך היא מרשה לעצמה לקבל החלטות מהסוג הזה? איך קובעים לציבור שלם שמתאמן, שמעכשיו הוא ייאלץ לא לנשום בכלל כדי להתחרות, ואיך מחליטים במקום מנהלי האיגודים מתי לקיים תחרויות?

במדינות מתוקנות דברים מהסוג הזה לא היו עוברים בשתיקה, ואם הציבור בישראל מקבל את הגזירה הוא פשוט הפך לציבור מדוכא, נחות וחסר כל עמוד שדרה, שכנראה אלוהים הוא באמת זה שציווה לו את המדינה.

אם איגודי הספורט יקבלו את התקנה הזאת בקלות ובשתיקה, המצב אומר דורשני. טוב יעשו איגודי הספורט אם יתאחדו ויסרבו. הכסף הזה שייך לציבור ולא לשרת הספורט. יש כאן פגיעה חמורה בחופש העיסוק של הספורטאים, שחייבים לעבוד במקביל לאימונים, וכן של המאמנים, שחייבים להשלים הכנסה כי אינם יכולים להסתפק בסכומים הזעומים שהם מקבלים. מעבר לכך יש כאן פגיעה חמורה בשעות הפנאי ובחופש הבחירה איך לנצל אותן.

מיום ליום מדינת ישראל מאבדת את הקול השפוי לטובת גחמות מונותאיסטיות של פוליטיקאים מנופחים בגחמת בחירות, ואין מסוכן מכך.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

 1. צריך להפסיק כל תמיכה ממשלתית לבתי כנסת שיש בהם מקיימים תפילות בשבתות.

 2. התעוררת רק כעת?
  המדינה מתדרדרת במהירות לשלטון דיקטטורי דתי לאומני
  יש סיכוי שנעקוף את איראן
  וזה בדיוק מה שעם ישראל רוצה
  אז אין מה לעשות

  1. אתה בטוח שזה מה שהעם רוצה. אולי זה מה שכמה פוליטיקאים עושים כדי להישאר בשלטון?

  2. שלום דבי.
   חלק ממשחקי הכדורגל בליגת העל מתקיימים בלאו הכי בימים ראשון שני גם בלי ההתערבות הבוטה של שרת הספורט.הספורט היחידי שהרוב המכריע של הפוליטקאים מכיר הוא ספורט האקרובטיקה הלשונית.הדבר היחיד שמעניין אותם זה לקרוץ לאלקטורט הפוליטי שלהם ולא משנה על חשבון מה זה יבוא .אם זה יבוא על חשבון האינטרס הציבורי אז הם יגדירו את האינטטרס הציבורי אחרת.אפשר לחיות בשלום בין דתיים וחילוניים ולאזן בין תחרויות במשך השבוע ותחרויות בשבת ולהתיר שיקול דעת לאיגודי הספורט להחליט לפי הצביון של העוסקים בתחום והקהל.אבל אז מה הפוליטקאים ירוויחו מבחינת קולות?

 3. אני חושב שיש מקום להתחשב בצעירים וילדים בנים למשפחות דתיות שלא יכולים לעסוק בספורט בשבת.
  הפתרון ההגיוני הוא לקבוע ששני הימים החופשיים בשבוע יהיו שבת וראשון.

 4. לא מצאתי משהו הגיוני, אז מחר יפרידו בין נשים לגברים בבריכות שחיה ואחכ בין רוכבות ולרוכבים בכבישים? איפה הסוף??? כל צעד כזה הוא עילה לצעד נוסף. פתח לחושך מוחלט ולאירניזם. אז אם הדתיים צריכים מה עם השמנים? ומה עם מוגבלים ומה עם כאלה שלא יכולים לקום בבוקר?

 5. התחשבות אין כאן יש פופוליזם של בחירות, ובעיקר רצון לקבל כותרות. מיש לא יכול לעסוק בספורט שלא יעסוק בנכה המדינה בקושי ממנת את הספורט בישראל. כאילו שהם מקור התקציב של הספורט כאן. שלא יעשו תחרויות…

 6. כי רוב העם תומכים במנהיגי הימין ואפילו מעריצים אותם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יהודה

חופשה נעימה

היעדים של הישראלים היוצאים לחו"ל בפסח ובקיץ

תמונה של עמירם

השלכות

על תכונותיו של אדם בוגר

דילוג לתוכן