אני מכור מאז גיל 6. ואתם?

תובנות לקראת המונדיאל
כדורגל
תמונה: Pumbaa80 wikimedia.org

המונדיאל מעצם טיבו דוחף רבים שאינם אוהדי כדורגל לצפות במשהו מדהים ושונה. כדורגל זה משחק מסעיר. אני מכור לו מאז שהייתי בן שש, אז הלכתי למשחק הראשון בחיי – בין הפועל ירושלים לנבחרת המשטרה הבריטית. המשחק התקיים במגרש הישן ליד גבעת התחמושת והסתיים בתיקו 2-2. אני זוכר שהקהל עודד כל העת את שחקנה של הפועל יהושע ויסמן. שלוש שנים לאחר מכן ויסמן נהרג במלחמת השחרור.

מאז לא הפסקתי לאהוד את המשחק, לחקור אותו ולצפות בו, וראיתי כיצד הלך והתפתח. הייתי בארצות רבות וצפיתי במשחקי כדורגל. חזיתי בעיניי בזכייתם של מרדונה וארגנטינה בגביע העולמי במקסיקו סיטי 1986. וגם ראיתי חלק מהמונדיאל בצרפת ב-1998. אהדתי את טוטנהאם ובשנים האחרונות את ארסנל, שתיהן אנגליות. מובן שברצלונה היא ספינת הדגל לכדורגל יפה ותכליתי, אבל סגידתה ליופי הולכת ופוחתת.

הפעם האחרונה שקבוצה דרום אמריקאית זכתה במונדיאל שהתקיים באירופה הייתה ב-1958 בשטוקהולם, כשברזיל עם פלה הצעיר בשורותיה גברה בגמר על שוודיה המארחת. גם האירופים לא רוו נחת במונדיאלים שהתקיימו ביבשת אמריקה. אבל במונדיאל הקודם השפילו הגרמנים את ברזיל המארחת בנצחם בגמר 1-7. ברזיל המובסת לא ידעה את נפשה ודעת הקהל דרשה מממשלת ברזיל לקבל אחריות על התבוסה…

הבאתי את הדברים כי רבים וטובים סבורים שגם הפעם תזכה בגביע קבוצה אירופית, ונוקבים בנבחרות צרפת, ספרד וגרמניה כפייבוריטיות. למיטב שיפוטי, הפערים בין הנבחרות הטובות הצטמצמו עד היעלמם. נוטים לומר שביבשת אמריקה הנבחרות הטובות הן ברזיל וארגנטינה – גם בזכות ניימאר ומסי, אבל גם כי לשתי הנבחרות יש שחקנים משלימים מצוינים. ובכל זאת ימים גדולים של סוארס וקבאני יכולים להעלות את אורווגואי לעמדה הבכירה מכולן.

באירופה נוטים למנות את גרמניה, ספרד וצרפת ברשימת הטובות ביותר. אבל ביום טוב יכולה בלגיה, עם הזאר ודה בריינה, לסכן את בכירותן. אינני מזלזל גם באנגליה, שהפעם יש לה התקפה קטלנית עם קיין וסטרלינג. יש נבחרות שמסתמכות על כוכבי-על בודדים. למשל פורטוגל של רונלדו, מצרים של מוחמד סלאח, פולין של לבנדובסקי. אינני חושב שמישהי מאלו תסכן את עליונות הטובים באמת.

ב-2018, כדי להבקיע שערים דרושה מהירות עצומה ומבצעים אישיים של שחקנים גדולים. כל זה בהנחה שהשיפוט עכשיו, בעידן הטלוויזיה, יהיה צודק יותר ושוויוני יותר. חשוב גם לומר שהמשחק ההגנתי השתפר מאוד וגזר על כל שחקני הקבוצה ליטול חלק במאמץ ההגנתי. כך ראינו במשחקי הידידות כשצרפת לא הצליחה לשבור את המערך ההגנתי של נבחרת ארצות הברית.

יש נבחרות שברשותן דיבידנדים לא רעים כבר לעת פתיחת המסחר. בראשן ברזיל הנוקמת וארגנטינה, שבשורותיה משחק הכדורגלן הגדול מכולם, שטרם זכה במונדיאל. באירופה נראית ספרד בשלה מהאחרות, אבל קלפים מפתיעים יכולים להישלף על ידי הבלגים והצרפתים.

אבקש מקוראיי להתייחס לכל תחזית בעירבון מוגבל. לא ברור שנחזה תמיד בכדורגל טוב, אבל הוא יצוץ החל מרבע הגמר. אאחל מונדיאל טוב, שקט ובטוח, והעיקר מהנה ומסקרן.

 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

11 תגובות

  1. עוזי ברעם נולד ב- 1937 ולכן המשחק שראה בגיל 6 היה ב- 1943. פרק הזמן בין המשחק לבין מלחמת השחרור הוא, אפוא, גדול משלוש שנים.

    1. אז מה? ואם ראיתי את המשחק בגיל 8?מה נהלתי יומן באותו גיל ועכשיו אני פותח אותו?

  2. כדורגל ובעיקר מונדיאל זוכה להכי הרבה התעניינות בעולם יותר מטראפ וצפון קוריאה וביבי ביחד.

  3. אבל לגעתי הם לא יזכו
    תמיד בסוף הם נכשלים למרות שהרמה שלהם הכי גבוהה

  4. רק מקווה שהחוליגנים הרוסיים שהורסים משחקי כדורגל ומשתוללים ברחובות ירוסנו על ידי המשטרה המקומית

  5. מישהו מוכן להסתכן ולנחש מי יזכה? בינתיים רק דיבורים מסביב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך