כשהג'ירו מגיע לשכונה שלנו

ג'ירו ד'איטליה בישראל – דחיפה לענף האופניים
מסלול הרכיבה
צילום: דבי קאופמן

זה היה שבוע של וואו אחד גדול. לחוש את הג'ירו ד'איטליה (giro de italia) כאן, בשכונה שלי, ברחובות העיר שלי, וגם לדעת שבכל אירופה צופים עכשיו ברוכבי הג'ירו על רקע חומות העיר העתיקה בלי מלחמות, בלי פיצוצים ובלי פוליטיקות? חלום שמתגשם, או אם תרצו אין זו אגדה…

אבל עזבו קלישאות, כולם כבר משננים את אותם משפטים: "אין על ג'ירו ד'איטליה כדי לעשות יחסי ציבור לישראל ולהרים אותה גבוה גבוה במפה העולמית". אין ספק צעד חכם עד גאוני למדינה שהשכילה לשתף פעולה עם המבצע ואף לסייע ב-30 מיליון ש"ח, שהצטרפו ל-90 המיליונים שהשקיע הפילנתרופ היהודי-קנדי סילבן אדאמס, הכול כדי להביא את הג'ירו לישראל. מי ייתן ויהיו עוד תורמים כמוהו בספורט, ויפה שעה אחת קודם. אמנם מדובר בתקציב גדול יחסית לאירוע של שלושה ימים, ובכל זאת הייתי מעדיפה שכל תקציב מותרות של הממשלה יעבור לאירועים מהסוג הזה.

אבל הסיפור הגדול הוא לא יחסי הציבור למדינה. הסיפור הגדול של כל הג'ירו הזה הוא דווקא הספורט הישראלי, ענף האופניים והטריאתלון, שבעשור האחרון צמחו מאוד. הסיפור הגדול הוא מה תעשה המדינה ומה יעשו הקבוצות הפעילות בענף האופניים עם הג'ירו הזה, שריגש כל כך את כולנו.

תחשבו כמה מוטיבציה מקבלים הצופים ברוכבי הגי'רו המסוקסים והמדוגמים. איזו חוויה עוברת על ילד בשנות העשרה שרוח הספורט שורה עליו, או ילד שקיבל את אופניו הראשונים והוא כולו נלהב, אשר רואה את אותם רוכבים חולפים מולו במציאות, עם הקבוצות המפוארות באירופה, בפלטונים מדוגמים, לבושים במיטב הביגוד ובהתאם למסורת של עולם האופניים, מציגים מקצוענות מושלמת, באחד מאירועי הספורט הגדולים ביותר שידעה המדינה? כמה היה רוצה להיות כמו אותם רוכבים? וכמה ילדים כאלה יש?

אם תשאלו אותי, הן ברמת המדינה הן ברמת קבוצות הרכיבה והטריאתלון שיש בישראל מדובר במנוף אדיר. גם המדינה וגם קבוצות הספורט חייבות לדעת לנצל את המומנטום. לגייס לשורות הספורט הזה עוד רוכבים, עוד ספורטאים, ולגלגל את הענף קדימה. ללחוץ על המדינה לשפר את התשתיות ולהעניק לרוכבים אפשרות לרכוב בכבישי ישראל מבלי לחשוש לחייהם בכל שבת. למפות את האזורים שבהם יש יותר רוכבים ושם להעמיד תשתיות ראויות שייתנו רשת ביטחון, כדי לאפשר למצטרפים החדשים, אלה שצפו בג'ירו, להצטרף לענף הקסום הזה – רכיבה על אופניים.

לאפשר לישראל להיכנס לעולם האופניים הספורטיביים כראוי, כפי שנהוג בעולם המערבי, ולדעת ליצור כאן ספורטאי אופניים מובילים שיצליחו להתברג ברמה העולמית. לא אומר שלא נעשה דבר עד היום. נעשה, ועוד איך נעשה, אבל זה לא מספיק והתשתיות לרכיבה בישראל מוגבלות ואינן מספקות מבחינת בטיחות.

בעיניי אירוח הג'ירו בישראל חייב לסמן נקודת מפנה בעולם האופניים שלנו. בואו כולנו ננצל את המומנטום הזה, ננהג ביתר זהירות בכבישים, נתחשב יותר ברוכבי האופניים ונוביל מהלך משמעותי לקידום הספורט הזה בישראל.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

 1. בקושי אמרו משהו משמעותי והכינו אותנו
  נהנתי ממה שראיתי ובעיקר מהאוירה

 2. מאמר לענין. צריך לפתח את תרבות הספורט בישראל.במיוחד ספורט שנוגע לכלל הציבור ומגביר מודעות.

 3. הרבה מפעלים כאלה מה שיעזור לאינטרסים של המדינה הרבה יותר מכל מיני נאומים מתלהמים באום

 4. שחיבר אותנו לעולם
  שגרם התרגשות של אירוע אמיתי אבל בלי שום מתח
  הלוואי שיהיו כל מיני אירועים כאלה כל השנה

 5. איך פתאום אף אחד בארץ מאלה שכל כך נדלקו על המרוץ בארץ לט ממש ממשיך להתענין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של צביה

לא אוהבת

שיר על סדרי עדיפויות