הכדורגל המקצועני בפני משבר כלכלי?

סכומי עתק מוגזמים לרכישת שחקנים
כדורגל
תמונה: Pumbaa80 wikimedia.org

התאוששות כלכלית ניכרת לכאורה ברוב קבוצות הפרמייר ליג באנגליה. שידורי הספורט נותנים סכומים יפים, ואלה נחלקים בין הקבוצות בליגה ותורמים לחיזוק משמעותי שלהן. ברנלי, סטוק, ברומוויץ ולסטר אינן בשר תותחים, יש להן יכולת מאבק גם מול הגדולות. אבל לשוק האירופי נכנסו אוליגרכים ואילי נפט ערביים, שמשקיעים בקבוצותיהם ללא חשבון כלכלי אבל התנהגותם משפיעה על כל המערכת.

שחקן אנגלי בולט כאלכס צ'מברליין, המשחק בקבוצת ארסנל, השתכר כל השנים קרוב ל-100 אלף שטרלינג בשבוע. עתה כשהגיע מועד חידוש חוזהו הוא תובע 200 אלף שטרלינג, ולא – יעדיף לעבור לצ'לסי. ארסן ונגר, המנהל הכושל של ארסנל בשנים האחרונות שרק לפני שנים מספר הצעיד אותה לתור זהב מפואר, אפילו הוא לא יכול להיענות לצ'מברליין. לצ'מברליין יש שם של שחקן בהחלט טוב ויעיל, אבל לא שחקן מעולה. השארתו בארסנל בתנאים שדרש הייתה מקרינה על כל שאר השחקנים, ולכן בסופו של תהליך הוא עבר לצ'לסי.

יש מועדונים כמו צ'לסי, שלפני שנים נרכשה בידי האוליגרך הרוסי אברמוביץ' וכיום הוא מכסה את גירעונותיה. שלא לדבר על פריס סן ז'רמן, המוחזקת בידי אילי נפט ערבים, שעבורם לשלם 222 מיליון יורו על ניימאר זה מעשה של יום ביומו בענף שהם חולשים עליו. אז מילא ניימאר, שחקן כמעט יחיד סגולה. אבל להביא לברצלונה את דמבלה, מחליפו מדורטמונד הגרמנית, עלה לברצלונה קרוב ל-140 מיליון יורו. הכדורגל לא ישרוד כלכלה כזאת, כלכלה בלתי מאוזנת שמכניסה מועדוני פאר לחובות מעיקים ללא שום תקנון אתי בריטי או כלל-אירופי.

ארצות הברית הקפיטליסטית מנסה כל השנים לשמור על אתיקה מוסכמת בליגות הכדורסל, הפוטבול וההוקי קרח. יש מסגרת שכר לכל קבוצה ויש גם סדר draft של רכישת שחקנים בוגרי מכללות. הטובים הולכים לקבוצות הנחותות ביותר כדי לשמור על תחרות שווה. נכון שהקבוצות מנסות ומתאמצות לעקוף את התקנונים, למשל שחקנים מוותרים על חלק משכרם כדי לפנות מקום לכוכבים חדשים. המוותרים זוכים כמעט תמיד להיות כוכבי מבצעי פרסום שתמורתם הם מקבלים הון עתק.

השחקן הישראלי שואף תמיד להגיע לאירופה. שם הוא זוכה לשכר גבוה יותר ברוב המקרים, נכשל בביצועיו ואז חוזר לליגה הישראלית עם שכר עודף לזה שידע קודם. ראו את שרון ייני, את אופיר דוידאזה, את עומר אצילי – כל אלה חזרו כלעומת שבאו כי לא הסתגלו למערכת האירופית. שובם ארצה משפיע גם על מדיניות השכר בישראל. כאשר מכבי חיפה מנסה לחזק עצמה בשחקנים זרים היא משלמת להם הון עתק בסטנדרטים ישראליים, אבל זה מקרין על כל שחקן ישראלי שמגיע לחידוש חוזה. התנאים שמוכתבים באירופה עלולים להביא לתחרות כלכלית שתהרוס תשתית שנבנתה שנים.

ההתאחדויות האירופיות והבריטיות חייבות לשבת על המדוכה ולקבוע קריטריונים לשימור התחרותיות ולקביעת תעריף גג לשכר שחקנים. מה שקורה היום לא יחזיק מעמד בשום משבר עולמי ביטחוני או כלכלי.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

  1. ואני מודאג מעתיד החברה שבמסגרתה משלמים מאות מיליונים לספורטאי אצד אך אין כסף לממן רפאה, השכלה, או מתיכה נפפשית לנזקקים

  2. תודה על מאמר מחכים בעניין הצד הכלכלי של הכדורגל המקצועי. השאלה שאני שואל היא מדוע אוליגרכים רוסיים ואילי נפט ערבים מבזבזים כל כך הרבה כסף על קבוצות כדורגל אירופי?

    1. ההשקעה שלהם בענף טובה בעיניהם.האמירויות זוכות להכרה של קהל אירופי.האוליגרך מתפרסם בעולם ולא על השחיתות הרוסית והוא זוכה לשתפויות עיסקיות אתו.אבל לא לעולם חוסן וכל משבר ישפיע על עתידו של הענף.כל מי שמחשיב אתיקה בספורט צריך להתפלל שפריס סן זרמן תכשל בליגת האלופות

  3. של הנבחרות נלאומיות עולה
    תקרא את המאמר של אייזנברג מאתמול
    נתופעה שאתה כותב עליה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עדו

מי המלך?

על יחסי רוב, מיעוט ודילול מניות