אלישע לוי – שק חבטות

הבעיה של נבחרת הכדורגל לא טמונה במאמן
כדורגל
תמונה: Pumbaa80 wikimedia.org

לאחר ההפסד המשפיל לאלבניה דרשו פרשני הספורט העילגים, ובחלקם הפרימיטיביים, את הדחתו של המאמן אלישע לוי. "אין לו שיטה" אמרו, "שחקנים מדברים עליו סרה מחוץ לחדרי ההלבשה". בקיצור פרשני ההבל מוצאים את האשם ממש מתחת לפנס.

נניח לצורך הפולמוס שלדברים יש ביסוס. עובדה, הקהל ממעט לבוא ואף קורא בגינויי גנאי לחלק מהשחקנים, ולכול ברור – אלישע לוי אשם.

הבחור האלגנטי והעדין, שכבר זכה להישגים לא מבוטלים בקריירת האימון שלו, נופל קרבן לנבחרת שערורייתית ולקהל שלנו שהוא תבנית נוף החברה בישראל.

אלישע לוי "גרוע" אומרים הפרשנים, אבל הם אמרו אותם דברים גם על דרור קשטן ואלי גוטמן. שניהם מאמנים מעוטרים, שנחשבו תמיד בעיני פרשני ההבל כ"שיטתיים", והם ניבאו את הצלחתם עוד טרם שמונו. גם אברהם גרנט נפל קרבן כמאמן הנבחרת. נכון, הישגיו כמו תוצאות תיקו קבועות ומשחק זהיר נראות היום כחלום, אבל אז נקטל גרנט בכל העוז והוא הצטרף למאמנים "הכושלים".

לשלמה שרף הייתה עדנה מסוימת, אבל בתקופתו כמאמן הייתה גם נסיגה גדולה של הנבחרת. יש לזכור שהעידן שלו היה משופע בשחקנים כמו ברקוביץ, עטר, רוזנטל, רביבו, נמני, טל בנין ואחרים וחלק מהפוטנציאל שלהם מוצה. גם נילסן, המאמן האגדי של דנמרק, הפך פה לצחוק ולשנינה ועזב את הנבחרת כשזנבו בין רגליו.

הפרשנים טוענים שאלישע לוי לא למד את סיבות הכישלון מול מולדבה, והעלה למגרש את אותו הרכב גם נגד אלבניה. אך הם לא אומרים שלא היה לו במי לבחור, כי אין לו במי לבחור.

נבחרת ישראל בכדורגל גרועה כבר עשרות שנים. את כישלונותיה היא מרוויחה ביושר. אבל אוהדיה שציפו לנס מכל אחד מהמאמנים לא אמרו ש"אין כאן תרבות כדורגל," ש"הנבחרת היא מזמן לא קונצנזוס אלא הקבוצות הבכירות בליגה".

שחקניו של אלישע לוי חלשים. אין בנמצא קישור טכני כמו ברקוביץ בעבר. יש רק קשרים נסוגים כמו אלמוג כהן שיכול להצליח בגרמניה, כי שם יש לידו עושי משחק של ממש. ערן זהבי הפך בארץ לאליל, במידה מסוימת של צדק. יכולת המנהיגות שלו והשערים שהבקיע במכבי תל אביב היוו הצדקה להילה. אבל הוא לא ביקש להתקדם, אלא עקר לליגה הסינית המשמימה, וכעת מצפים שהוא יציל נבחרת עגומה בלי שמחת חיים ובלי יכולת אמתית.

קהל אוהדי הנבחרת איננו גדול, רוב האוהדים הם אוהדי הקבוצות. אוהדי מכבי לא מתרגשים שדודו גורש מהפועל באר שבע מקבל שערים "קלים", אוהדי הפועל באר שבע והפועל תל אביב מרוצים שזהבי גרוע. חלק מאוהדי מכבי חיפה שורק שריקות בוז ליוסי בניון, שהוא היחיד משחקני הנבחרת שהוכיח יכולת להשתייך לקבוצות-על אירופיות.

הבעיה של הנבחרת איננה המאמן. הבעיה היא המצאי הקלוש של כדורגלנים טובים. יש לנו בארץ מתי מספר של כישרונות ברמה מתקבלת על הדעת, כמו בוזגלו מליקסון ולעתים זהבי.

תשאלו בוודאי מדוע איני מזכיר את הצלחתו של ברק בכר בהפועל באר שבע? אכן שאלה טובה. שחקני הפועל באר שבע היו מחויבים הרבה יותר לאגודה מאשר לנבחרת. קודמו של בכר בתפקיד, אלישע לוי, הפך את באר שבע לקבוצת צמרת אבל לא לאלופה. באר שבע נבנתה רבות בזכות זרים כמו ויטור, אוגו והובאן ולא התבססה רק על שחקנים מקומיים.

ברור שבעתיד יוצע תפקיד מאמן הנבחרת לבכר. אם יתפתה להחזיק בו תהא אחריתו כמו של קשטן, גוטמן ואלישע לוי.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

7 תגובות

  1. אבל לנטרל את המאמן הלאומי מאחריות לכישלונות כאלה זה לא נכון בעיני

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

פשיטת רגל

נתון מחריד ומבשר רע בנוגע לילדינו